Tajemství pH aneb když barvy čarují


Hodnota pH je často skloňována ve všech možných souvislostech, nejčastěji ve spojení s pokožkou a kosmetickými přípravky. Co si ale pod pojmem pH vlastně představit? Jak je třeba možné, že pH papírky ponořením do vody změní barvu? Jak funguje toto kouzlo?
Tajemství pH aneb když barvy čarují

Pro obyčejného smrtelníka je i dnes svět chemie spíše alchymistickou laboratoří magistra Kellyho. Pohled na chemické reakce vzbuzuje pocit kouzel a nadpřirozena. Jak jinak si třeba vysvětlit, že se fialově zbarvená tekutina po přidání jediné kapky další látky najednou stane bezbarvou? A přece existuje naprosto jasné vysvětlení. Řeč je o pH a látkách, které v závislosti na něm mění svou barvu. Ale pojďme pěkně po pořádku.

Co je to pH?

Zjednodušeně lze říct, že pH je mírou kyselosti. Hodnota pH tedy vyjadřuje, jak moc je dané vodné prostředí kyselé. Nebo naopak jak málo, potom mluvíme o prostředí zásaditém. pH může nabývat hodnot v rozmezí od 0 do 14. V polovině této škály je hodnota 7, což znamená pH neutrální. Pokud je hodnota pH menší než 7, mluvíme o kyselých látkách, pokud je větší, jedná se o látky zásadité. Typickou tekutinou, která je pH neutrální, je například čistá voda. Jako kyselou tekutinu můžeme zmínit citronovou šťávu, jejíž pH je 2,4. Mýdlo je se svým pH kolem 9 naopak zásadité.

pH a lidské tělo

Lidský organismus se vyznačuje tím, že funguje v režimu homeostázy, což je schopnost udržovat stabilní vnitřní prostředí. Pro normální činnost organismu je nezbytné, aby vše bylo v rovnováze. Mimo jiné i kyselost a zásaditost, tedy hodnota pH. Všechny tekutiny v těle mají svoji specifickou hodnotu pH. Jakékoli razantní kolísání je nežádoucí a destruktivní, ale mírné změny má organismus schopnost neustále různými mechanismy vyrovnávat. Fyziologická, tedy správná hodnota pH lidské krve je kolem 7,4, žaludeční šťávy mají pH 2 a pH slin zdravého člověka je 6,5 až 7,4.  

Pokožka novorozence nemá ochranný kyselý plášť

pH pokožky

I povrch pokožky má své optimální pH, které je dáno přítomností ochranného kyselého pláště. Povrch našeho těla je tudíž mírně kyselý, a to z toho důvodu, že je tak zajišťována ochrana kůže před nežádoucími patogenními mikroorganismy. Mírně kyselé prostředí je zároveň vhodné pro přátelské bakterie, které povrch kůže osidlují a také ji chrání. Dlouho se mluvilo o tom, že pH pokožky je 5,5, mnohé studie ale ukazují, že je tato hodnota ještě o něco nižší a zdravá pokožka je tedy ještě o kousek kyselejší.

Pokožka novorozence se od pokožky dospělých i starších dětí liší mimo jiné právě hodnotou pH. U právě narozeného dítěte se ochranný kyselý plášť teprve začíná tvořit, proto se hodnota pH pohybuje kolem 6,5. Je tedy velmi citlivá a je potřeba k ní tak i přistupovat.  

Určení hodnoty pH

Pro přesné měření hodnoty pH se používají potenciometrické pH metry se skleněnou elektrodou. Pokud nám ale stačí pouze orientační hodnota, využívá se schopnosti některých organických látek měnit barvu v závislosti na pH. Určitě jste si někdy všimli, že černý čaj po přidání pár kapek citronové šťávy zesvětlá. Tmavě hnědá barva se změní na světle hnědou. Existují ale látky, jejichž barevný přechod je podstatně zřetelnější. Použijme opět příklad z kuchyně. Šťáva z červeného zelí hraje podle intenzity kyselosti téměř všemi barvami duhy.

Látkám, které na pH reagují změnou barvy, se říká indikátory. Rozmezí pH, při kterém dochází k barevnému přechodu, se pro každý indikátor liší. Indikační pH papírky jsou proto napuštěné směsí různých indikátorů, aby mohly barevně pokrýt celou stupnici pH.

Imagem

Barvy a pH

Změna barvy indikátorů je dána tím, že při konkrétní změně pH dochází ke změně prostorového uspořádání uvnitř molekuly. Vnímání barev lidským okem je umožněno díky fyzikálním vlastnostem světla. Předměty i chemické látky některé části světla pohlcují a některé odráží, díky tomu pak vidíme různé barvy. Když se tedy molekula indikátoru prostorově změní, změní se i odraz a pohlcení světla, a tím i barva, kterou vidíme.

Anketa

Jaký produkt na rty používáte nejraději?
0 %
60 %
0 %
40 %

Kouzlo změny barevnosti v kosmetice

Látky barevně reagující na pH se používají i v dekorativní kosmetice. Povrch pokožky každého člověka se přece jen svou hodnotou pH mírně liší. Tak proč toho nevyužít a nepodtrhnout tak osobitou jedinečnost? Pigmenty citlivé na pH obsažené například ve rtěnkách nebo tónovaných balzámech se tak na každých rtech zbarví lehce jinak. Jakmile se textura balzámu spojí s vlhkostí na povrchu rtů, reaguje pigmentová složka balzámu na konkrétní pH a podle něj zabarví i rty.

Takto tónované balzámy na rty Miracle Lip Balm teď uvedla na trh i společnost Gabriella Salvete. Balzámy poskytují rtům maximální péči a hydrataci, a zároveň jim dodávají jedinečnou barevnost, která na rtech zůstává po dlouhou dobu. Jsou dostupné v pěti základních odstínech, ale rozhodně se nemusíte bát, že by na každé ženě vypadaly stejně. Jen počítejte s tím, že vám na tento jahodově vonící balzám bude chodit i vaše malá parádnice.

Imagem

Tónované balzámy Miracle Lip Balm od Gabriella Salvete, cena od 139,- Kč

Koupit

Zdroj: www.vscht.czwww.ped.muni.czwww.prirodovedci.czwww.jenzeny.czwww.healthandbeauty.cz

Foto: Pixabay.com, Gabriella Salvete

Přemýšlíte při nákupu kosmetiky nad tím, jak působí na pokožku, ať už vaši nebo dětskou? Diskutujte s ostatními.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook