Tipy pro kempování aneb co nezapomenout doma


Kempování se těší čím dál větší oblibě a letošní události tomuto způsobu trávení víkendů a dovolených nahrávají víc než kdy jindy. Úroveň kempů se v posledních letech značně zvedla a kvalitní zázemí i široká škála služeb se stává standardem. Přesto je dobré důkladně se připravit, abyste si vše skvěle užili a nic vás nezaskočilo. Zvlášť pokud vyrazíte s malými dětmi. Přinášíme vám užitečné tipy i zajímavé vychytávky!
Tipy pro kempování aneb co nezapomenout doma

Pobyt na čerstvém vzduchu uprostřed přírody je skvělým způsobem, jak načerpat nové síly i zažít dobrodružství. Noc pod stanem ani zásadně nezatíží rodinný rozpočet a děti budou nadšené. Obavy rovnou odhoďte. Nemusíte být zkušený zálesák, abyste něco takového zvládli. Možná budete dokonce překvapeni, jak pohodlné a zábavné kempování je. Stačí nezanedbat přípravu.

Spaní ve stanu

Spánek pod stanovou celtou bude tím pravým požitkem, pokud s sebou vezmete klasické nafukovací matrace. Ty jako mávnutím kouzelného proutku vytvoří z jednohvězdičkového stanu minimálně tříhvězdičkový! V případě, že nejedete autem, udělá své i nafukovací karimatka. Ale pokud máte kuráž vyrazit i s dětmi pod stan bez auta, asi vás tvrdá zem jen tak nezaskočí. Můžete přibalit ještě nafukovací polštářky, které moc místa nezaberou, ale komfort spaní podstatně zvednou.

Život ve stanu

I při kempování je potřeba držet pořádek v únosných mezích. Spaní ve spacáku plném písku a podobných nečistot není nic příjemného. Určitě se tudíž vyplatí vzít s sebou lopatku a smetáček na zametení podlážky stanu. Ranní rosa nebo déšť dovede prostor kolem stanu změnit k nepoznání a rázem je vše, i vevnitř, pokryté blátem. Tady vám výborně poslouží úklidové vlhčené ubrousky.

Jakmile večer padne tma, není jednoduché ve stanu něco najít. Taky vás může překvapit nějaká noční příhoda v podobě potřeby na WC. V takových případech vám hodně pomůže čelovka nebo obyčejná baterka. Posvítit si samozřejmě můžete i mobilním telefonem, ale někdy není nabitých procent nazbyt.

Anketa

Jezdíte s dětmi pod stan?
100 %
0 %

Dobrodružný pobyt v přírodě vám může hodně znepříjemnit rozličný bodavý hmyz, proto rozhodně nezapomeňte přibalit repelent. Ochrání vás i před klíšťaty, se kterými se s velkou pravděpodobností setkáte. Pokud přesto objevíte klíště již přisáté, je důležité jeho rychlé odstranění.

Je jasné, že ve stanu vás žádné velké praní nečeká, ale šnůru a kolíky zcela jistě upotřebíte. Minimálně ručníky je nutné někam pověsit, případně také plavky. A okamžiků, kdy je potřeba po malé nehodě rychle přeprat a usušit dětské oblečení, taky není málo.

V každém kempu je rozeseto velké množství odpadkových košů, přesto vám ušetří spoustu běhání pytlík na odpadky, který budete mít po ruce přímo u stanu.

Kempy jsou vybaveny kuchyňkami,

Kuchyňka a stravování

Rozhodně se neděste, že se neobejdete bez vařiče. Téměř každý kemp je vybaven kuchyňkou s vařiči i rychlovarnými konvicemi. Často jsou zde k dispozici i hrnce a základní nádobí, je ale určitě větší jistota, když pár kousků z kuchyně povezete s sebou. Určitě přibalte i houbičku a trochu jaru. V každém případě neprohloupíte, když si pořídíte nádobu na špinavé nádobí, které se tak ke dřezům od stanu přenáší podstatně líp.

Ve větších kempech najdete v kuchyňkách i lednice, ale není to pravidlem. Pokud s sebou povezete zásobu potravin, není od věci investovat do termotašky a mrazicích vložek do ní. Spousta kempů ale nabízí i možnost stravování, včetně klasické plné penze. Tyto informace určitě najdete na webových stránkách konkrétního kempu.

Pitná voda v kempu

Voda je v kempech v našich končinách pitná. Pokud se jedná o užitkovou vodu, je takový kohoutek řádně označen. Pro nejmenší děti, které pijí kojenecká mléka, rozhodně vodu převařte nebo používejte balenou kojeneckou vodu, i pokud již doma používáte klasickou kohoutkovou. Nejde o to, že by voda byla špatná, ale může mít jiné složení a tato náhlá změna malým dětem snadno způsobí nepříjemné zažívací potíže.

Pokud máte v plánu běhat hlavně po výletech a ne do kuchyňky pro vodu, je dobré mít s sebou větší nádobu a udělat si zásobu. Postačí i obyčejné PET lahve. Existují ale i různé skládací kanystry nebo vaky na vodu

Voda je v kempech v Česku pitná.

Hygiena a umývárny

Ani z umýváren nemusíte mít v žádném případě obavy. Často prošly rozsáhlou rekonstrukcí a ve většině případů jsou jejich součástí sprchy s teplou vodou. Za tu si ale musíte připlatit. Nejčastěji se setkáte s tím, že je ve sprchách instalován automat na mince, kterým uvedete sprchu do provozu. Někde jsou tyto automaty na žetony, které zakoupíte na recepci. Modernější variantou jsou potom čipy, na které si nabijete kredit.

Jeden nepříjemný aspekt ale sprchování má. Jde o to, že se téměř vždy jedná o sprchu, kdy je hlavice umístěna nahoře, tedy sprcha bez hadice. Je tudíž v podstatě nemožné vysprchovat dítě tak, abyste mu nenamočili vlásky. Když stanujete během horkých tropických dní, problém to není. Ale v okamžiku, kdy je chladněji a počasí moc nepřeje, už to potíž je. Pak pomůže jedině koupací čepice nebo fén.

Pro malé kempaře a kempařky máme zajímavý tip. Vezměte s sebou do sprchy malý dětský bazének, cca o průměru 60 cm, který položíte do sprchového koutu a napustíte vodou. Nemusíte tak mít strach, že dítě uklouzne, ani že koupání bude nedostatečné. Navíc to bude pro dítě zábava na druhou. Toto řešení je ideální pro děti od jednoho do tří let.

Na cestu do umývárny a zpět oceníte pevnou tašku s uchy. Na přenášení věcí a oblečení, i na jejich odložení během umývání, je to ideální pomůcka. Snadno tak vše zavěsíte na jeden háček nebo třeba jen na kliku. Složité oblékaní po koupání vyřešíte, když dětem vezmete župánky.  

Zde je ještě nutno zmínit, že optimální obuví do kempu pro děti i dospělé jsou jednoznačně nazouvací gumové boty, ať už obyčejné žabky nebo kroksy. Můžete po ránu běhat v mokré trávě, aniž byste zbytečně promáčeli pevné boty nachystané na výlet. Snadno do nich vklouznete bez zdlouhavého obouvání a pohodlně se v nich můžete i vysprchovat.

Teď vše důležité již víte, zbývá jen vybrat, kam přesně se za dobrodružstvím vydáte.

Zdroj: www.vseovode.czwww.dokempu.cz/

Foto: Pixabay.com, Tereza Šilhanová

Imagem

Chystáte se s dětmi na dovolenou u nás? Do kempu? Sdílejte své plány i zážitky s ostatními.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook