Vsaďte na sílu přírodní kosmetiky

23.01.2020 Jana Novotná

Určitě jste si všimli, že nejeden produkt v drogerii je označen jako eko, bio nebo organický. Co nemá tuto nálepku, skoro jako by nebylo. Jsou přírodní výrobky opravdu lepší? Jsou skutečně účinné? Jak se v přírodní kosmetice vyznat a nenaletět?
Vsaďte na sílu přírodní kosmetiky

Lidská kůže pokrývá téměř celé naše tělo a je označována jako největší lidský orgán. Její hlavní funkce je ochrana těla před poškozením, umožňuje vylučování látek z těla, regulaci teploty a také vstřebávání různorodých látek z ovzduší, kosmetiky apod. Množství látek, které pokožka vstřebá je závislé na jejím stavu. Přes kůži se látky dostávají do krevního oběhu, do krve se dostane až 60 % aplikované látky, u zdravé pokožky je množství vstřebané látky menší. Část je poté vyloučena, část se ukládá v těle. A zde může nastat problém. Zeptejte se sami sebe: víte, jaké látky obsahuje vaše kosmetika? Nemůže vám uškodit?

V čem je přírodní kosmetika lepší než klasická konvenční?

Oproti konvenční kosmetice přírodní kosmetika neobsahuje látky, které pro ni jsou tak nepřirozené, jako například silikony, PEG sloučeniny a další látky vyrobené z ropy. Je tedy mnohem méně pravděpodobné, že způsobí kožní reakci. Její složení není toxické a díky obsahu antioxidantů také pomáhá pokožce zpomalit proces stárnutí. Svým složením je tak ideální a bezpečná i pro děti a lidi s citlivou pokožkou.

Konvenční kosmetika obsahuje chemické látky, které možná pomohou vyřešit určitý problém, ale při dlouhodobějším používaní mohou způsobit jiný. Pak je nutné hledat další produkt, který vyřeší vzniklý problém a cyklus začíná znova. Po aplikaci často dochází k ucpávání pórů – pokožka nemůže dýchat a vylučovat toxické látky z těla. Mnoho chemických látek také pokožku oslabuje a dráždí.

Možností, jak eliminovat negativní vliv kosmetiky, je postupný přechod na kosmetiku přírodní. Určitě nemusíte měnit hned celou výbavu, ale zvážit, jaké výrobky používáte nejčastěji a jaké látky jsou ve výrobcích obsaženy. Prvně doporučujeme začít výměnou deodorantu za přírodní variantu. Přestože jej nanášíte na kůži každý den, mnoho konvenčních deodorantů a antiperspirantů obsahuje chemické konzervanty, silikony a hliníkové soli, které pronikají přímo do potní žlázy. Přírodní deodoranty eliminují nepříjemný zápach díky přírodním antibakteriálním složkám, aniž by narušovaly přirozenou funkci pokožky. Vybírat můžete třeba mezi deodoranty na bázi kamence, jedlé sody nebo marantového škrobu. Účinnost je hodně individuální a doporučujeme vyzkoušet různé typy. Citlivější jedince by mohla jedlá soda dráždit.

Biorythme bezsodý přírodní deodorant, citronová meduňka

Koupit

Jak se liší složení přírodní kosmetiky od chemické?

Chemické výrobky jsou, jak název napovídá, vyrobeny ze syntetických a chemických přísad. V přírodní kosmetice se využívají přírodní oleje, másla, výtažky z rostlin, ovocné kyseliny, minerály aj. Mnoho složek přírodních produktů obsahuje silné antioxidanty, které zpomalují přirozeně proces stárnutí a přispívají ke zdravější pokožce. Někteří lidé se domnívají, že chemické složky jsou účinnější než přírodní, ale syntetické složky se ve skutečnosti snaží napodobit vlastnosti přírodních složek, jen levnějším a masivnějším způsobem. Přírodní proto nemusí znamenat méně účinný.

V dnešní době se firmy snaží nahradit alespoň nejběžnější a nejškodlivější chemikálie v péči o pleť jako jsou parabeny, syntetické barvy, ftaláty, formaldehyd aj. Například parabeny jsou konzervační látky, které zabraňují růstu bakterií ve výrobcích. Bohužel jsou také spojeny s hormonálními problémy, protože se mohou chovat jako estrogen. Parabeny byly dokonce nalezeny v tkáni zhoubného nádoru prsu.

Kratší trvanlivost je hlavní nevýhodou přírodních produktů. Spotřebitelé běžně nechtějí investovat čas a peníze do zkoušení nové kosmetiky, zvláště ne, pokud jej spotřebují dříve, než zaznamenají kýžený výsledek. Je jasné, že v účinnosti nelze přírodní a chemické konzervanty porovnávat. Ale je dobré si uvědomit, jaké produkty jsou uchovávány, nakolik mohou být pro tělo škodlivé a zda se skutečně vyplatí. Vždyť samotná příroda nabízí mnoho konzervantů, japonskou zimolez, která má silné antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti, extrakt z oregana, tymiánu a rozmarýnu nebo výtažek z grepových jadérek a řadu dalších.

Anketa

Sledujete složení kosmetiky, kterou používáte?
28.57 %
57.14 %
14.29 %
 

Čemu se v kosmetice vyhýbat?

Nabídka přírodní kosmetiky se neustále zvětšuje. Abyste si vybrali skutečně kosmetiku, která vám pomůže a neuškodí, čtěte etikety na zadní straně. Dle zákona musí být na každém výrobku uveden seznam všech látek, které jsou v něm obsažené. Všechny ingredience jsou uvedeny v souladu s INCI (mezinárodní nomenklatura kosmetických přísad), což je zjednodušeně řečeno mezinárodní jazyk kosmetiky. Látky jsou seřazeny od nejvyššího zastoupení po nejnižší, to znamená, že látek na začátku seznamu je v produktu nejvíce.

Snažte se vyhýbat výrobkům, u kterých se dočtete, že obsahují:

  • Sulfáty – SLS, SLES (Sodium Lauryl Sulfát a Sodium Laureth Sulfát)
  • Chemické konzervanty – parabeny (Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben) a phenoxyethanol
  • Silikony – hledejte koncovku -icone, -icon (např. Dimethicone)
  • PEG (polyethylenglykoly) – označeny jsou předponou PEG- nebo koncovkou -eth (PEG-1 Stearate)
  • Ropné deriváty a minerální oleje (Petrolatum, Mineral Oil, Paraffinum Liquidum aj.)
  • EDTA
  • Soli hliníku (Aluminium Chlorohydrate)
  • Mastek (Talc)

Doporučujeme nakupovat u ověřených prodejců. Některé výrobky se pyšní označením přírodní, ale složení obsahuje řadu syntetických a chemických sloučenin. E-shopem s kosmetikou, který uvádí kompletní výpis složení každého výrobku, je také Borůvkový kopeček. Zeptali jsem se přímo jeho zakladatelky Kristiny Brtišové, co bylo pro ni osobně určujícím momentem pro cestu k přírodní kosmetice: „V období, kdy jsem byla na vysoké škole, jsem začala více řešit otázku zdravého životního stylu. Stala jsem se vegetariánkou, zdravě jedla, začala jsem sportovat, vysadila hormonální antikoncepci... To vše šlo ruku v ruce s postupným přechodem i na přírodní péči. Začala jsem zkoumat složení výrobků a s hrůzou jsem zjišťovala jaké "chemické koktejly" jsem své pleti dopřávala.“

Jaká rizika přináší chemické látky v kosmetice?

Zeptejte se sami sebe, pokud byste měli dva produkty, přírodní a chemický, výsledky obou by byly stejné, který byste si vybrali? A pokud byste věděli, že z dlouhodobého hlediska vám může chemický produkt ohrozit zdraví?

Dětská pokožka je velmi citlivá.

Chemické látky obsažené v produktech často způsobují vyrážku, podráždění kůže a zvyšují pravděpodobnost výskytu alergie. Složení bývá často příliš tvrdé, zejména pro lidi s citlivou pokožkou. Tyto produkty často způsobují více škody než užitku. Při pravidelném užívání chemikálií na kůži, dochází k předčasnému stárnutí pokožky, jejímu vyčerpání a celkovému ochabnutí. Důvodem je obsah minerálního oleje, který na sebe váže volné radikály. Dále vlivem používání chemikálií dochází k rychlejšímu rozkladu přirozeného elastinu v těle. Může dojít až k nevratnému poškození pokožky. Objevuje se také stále více výzkumů týkající se vlivu chemických látek na vznik rakoviny.

Mnoho škody nadělá také chemický koktejl ve spojitosti se sluníčkem. Až budete vybírat opalovací krém, zkuste si vzpomenout a vybrat si takový, který není plný parabenů, ropných derivátů a nanočástic, které pronikají do pokožky. I přírodní opalovací krém dokáže spolehlivě ochránit před škodlivými UVA a UVB paprsky. Využívá totiž minerální filtry, které na pokožce vytváří lehký film a odráží UV záření. Nejčastěji se používají oxidy zinku a titanu.

Eco Cosmetics dětský opalovací krém, SPF 50+, 50 ml. 100% přírodní, šetrná ochrana citlivé dětské pokožky proti škodlivým slunečním paprskům.

Imagem Koupit

Jak k přírodní kosmetice přistupovat?

Určitě není dobré k přírodní kosmetice přistupovat s tím, že si zakoupíte drahý krém a očekáváte okamžité výsledky. Mnohdy se požadované výsledky mohou dostavit až po delším čase. Ano, produkty bývají často dražší, ale ne protože by slibovaly zázračné účinky, ale proto, že jsou z kvalitních surovin. Je také dobré si uvědomit, že mnoho rostlin roste několik let než jsou použity do krému apod. Je tedy škoda si zakoupit přírodní výrobek a vyhodit jej jen proto, že vám krém nevoní a šampon nepění. Zkuste začít pomalu a určitě budete mile překvapeni.

Zdroj: Kosmetikapodlupou.czwww.countrylife.czwww.puristry.com, www.blueberryhill.cz

STRUNECKÁ, Anna a Jiří PATOČKA. Doba jedová. Praha: Triton, 2011. ISBN 978-80-7387-469-8.

Foto: Pixabay.com, www.blueberryhill.cz

 

Pokukujete po přírodní kosmetice nebo už jste jí propadly docela? Sdílejte své zkušenosti a rady s ostatními.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook