Zažijte Velikonoce s nádechem tradice

19.04.2019 Martina Horová

Velikonoční svátky jsou tu! Mnozí z vás jistě zdobíte domovy velikonočními symboly, pečete beránka a taky nakupujete spoustu dobrot. Zkuste se v tom shonu na chvíli zastavit a inspirovat se tradicemi našich předků. Jak vnést do svých domovů trochu sváteční atmosféry?
Zažijte Velikonoce s nádechem tradice

Velikonoce jako sváteční čas

Velikonoce jsou významné křesťanské svátky, které připomínají zatčení a umučení Ježíše Krista. Vrcholí Svatým týdnem, který začíná Květnou nedělí a končí takzvaným velikonočním triduem neboli třídením. To trvá od večera Zeleného čtvrtku do večera Božího hodu velikonočního v neděli, zahrnuje tedy ještě Velký pátek a Bílou sobotu. Tyto dny jsou pro křesťanský svět nejvýznamější. Pro nevěřící je vrcholem Velikonoční pondělí, kdy chlapci chodí s pomlázkou na koledu. To ovšem není jediný zvyk, který je s velikonočním týdnem spjatý. Tento čas je určený pro vítání jara a je rovněž důležitý pro skutečnou očistu našich domovů, ale i očistou duchovní. Dny by měly být naplněny střídmostí, projevy lásky a náklonnosti k ostatním.

Velikonoce jsou spojeny s půstem a pomocí druhým

Postní doba jako příležitost zbavit se nepotřebného

Velikonoční půst je vlastně přípravou na Velikonoce. Začíná Popeleční středou a trvá 40 dní kromě nedělí. V tomto období by se měl člověk cvičit v zdrženlivosti, a to v jídle, pití, kouření, sledování televize, nakupování a dalších neřestí. Každý pátek by se měl člověk něčeho vzdát, například nejíst maso či omezit konzum. Zároveň by měl myslet na druhé a to, co sám ušetřil, nějakou formou darovat. Na Popeleční středu a Velký pátek je dovoleno sníst pouze jedno velké jídlo denně, ve všechny pátky se nesmí jíst maso. Celá tato doba slouží k obnově života a utužení vztahů.

Neberte úklid domova na lehkou váhu

Velikonoce jsou také spjaty s úklidem. Ten měl nejspíš původně očistnou, magickou funkci. Začínalo se uklízet na Modré pondělí, na Šedivé úterý se vymetaly ze všech koutů v domě pavučiny a prach. Škaredé středě se říkalo také Sazometná, protože se vymetaly komíny. V tento den se nemračte, protože by vám to mohlo zůstat po všechny středy v roce. Zkuste se pustit do gruntování s úsměvem!

Boží hod velikonoční je spojen s hodováním

Připravte si tradiční dobroty

I pečení a příprava oblíbených velikonočních pokrmů má svá pravidla. O Škaredé středě se pečou jidáše, které se snídají na Zelený čtvrtek. Jedná se o pečivo z kynutého těsta, které se stáčí do různých motaných tvarů. Symbolizují provaz, na kterém se oběsil apoštol Jidáš, který zradil Ježíše Krista. Na Zelený čtvrtek si dopřejte hodně bylinek a zeleniny. O Bílé sobotě si upečte mazanec, který je symbolem slunce. Na Boží hod velikonoční pokračujte beránkem, který symbolizuje Ježíše Krista, který byl obětovaný pro druhé. V tento den také končí velikonoční půst, můžete si tedy dopřát maso a další dobroty.

Nemusíte být nutně věřící, abyste si doma užili Velikonoce dýchající sváteční atmosférou. Inspirujte se tradicemi našich předků, kteří tyto svátky chápali jako příchod nového období roku.

Zdroje: www.velikonoce.nasesvatky.cz, www.ceskevelikonoce.cz, www.vira.cz, www.radiozurnal.rozhlas.cz, www.denik.cz

Foto: Pixabay.com

Jaké zvyky dodržujete na Velikonoce vy? Inspirujte ostatní maminky.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook