Změna času v dnešní době přináší spíše problémy


O víkendu se posouval čas o hodinu vpřed. Při přechodu ze zimního času na letní, a naopak, si každoročně tisíce lidí stěžují na rozhozený biorytmus a problémy se spaním. Proč k této změně dochází? A opravdu ji poslanci zruší?
Změna času v dnešní době přináší spíše problémy

Proč ke střídání času dochází?

Ve většině států se letní čas poprvé zavedl během první světové války proto, aby se ušetřily výdaje na palivo. Tak, jak ho známe dnes, ale funguje až od roku 1979.

Letní čas máme po dobu sedmi měsíců a zimní pět. Hlavním důvodem byla, podobně jako za války, energetická úspora.

V současnosti už ale úspora není vůbec znatelná a změna času způsobuje spíše problémy. Každoročně je třeba příčinou zmatků v jízdních řádech vlaků a autobusů.

Zmena-casu-mom4moms-02

Jaké má změna času nevýhody?

Mezi hlavní zápory patří hlavně negativní dopad na zdraví a soustředění. Lidské tělo se přechodu plně přizpůsobí až za pět až sedm dní. Pětina lidí pak kvůli tomu trpí tělesnými nebo psychickými problémy. Ze statistik také například vyplývá, že několik dní po změně času dochází k nárůstu počtu dopravních nehod.

Jak se vyhnout problémům se spaním?

Změna na letní čas bývá zpravidla tou horší, protože dochází k posunu dopředu a vy tak ztratíte hodinu spánku. Na tuto situaci se ale dá připravit.

Stačí, když si začnete spánkový režim upravovat už několik dní dopředu. Zkuste jít párkrát spát alespoň o půl hodiny dříve a také dříve vstaňte. Uvidíte, že pak vaše problémy nebudou ani zdaleka tak hrozné.

Nezapomínejte ale ani na vyvážený jídelníček plný vydatných jídel s vysokým obsahem sacharidů a bílkovin. Zejména dobrá snídaně vám usnadní vstávání do školy a práce v době, kdy je venku ještě úplná tma.

Zmena-casu-mom4moms-03

Konec časového posunu

O zrušení časového posunu se mluví už delší dobu. V únoru 2018 se věc začala projednávat mezi europoslanci a od té doby se zkoumaly její výhody a nevýhody.

Minulý týden Evropský parlament podpořil návrh, který by měl ukončit střídání letního a zimního času. Přenastavovat hodinky si tak pravděpodobně budeme naposledy v roce 2021.

Každý stát Evropské unie si sám určí, který čas si nechá.

V minulosti, kdy lidé přizpůsobovali svůj režim dennímu světlu, přinášela změna času užitek. Postupně se však úspory, které jsme kvůli ní získali, staly zanedbatelnými.

Zdroje: reflex.cz, tn.cz

Foto: pixabay.com

Trpíte při přechodu na letní čas problémy? Souhlasíte s jeho zrušením? Pojďte diskutovat s ostatními.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook