Změny v roce 2019 – co podraží, jak se mění legislativa


Každý nový rok s sebou nese plno změn. Jedna věc jsou naše osobní předsevzetí, druhá věc jsou změny, které nám připravují velké firmy a zákonodárci. Jak to bude vypadat letos?
Změny v roce 2019 – co podraží, jak se mění legislativa

Něco končí a něco začíná. Ohlížet se za starým rokem, který se ztratil v dýmu ohňostrojů někde za obzorem, nemá moc smysl. Raději se dívejme vstříc novému roku, který právě začal. Jako na každém začátku nás čeká i v právě odstartovaném roce spousta změn. Zejména takové, které se dotknou našich peněženek.

Nejvíce podraží elektřina

Provoz domácnosti bude letos dražší. Výrazně se zvednou ceny dodávek elektřiny, víc zaplatíme ale i za plyn a teplo. Vyšší ceny nejintenzivněji pocítí ty domácnosti, které využívají elektřinu nejen ke svícení, ale i k vytápění a ohřevu vody. V těchto případech by se mohlo jednat až o několik tisíc korun za rok.
V nejbližších letech se pokles cen elektřiny ani plynu neočekává, proto odborníci doporučují fixaci cen energií. Samozřejmě pokud je to možné. Ceny se již od ledna pro většinu zákazníků zvednou o osm až deset procent. Musíme být připraveni na to, že růst cen bude pokračovat i v dalších měsících. Plyn podraží také, ale méně. Stejně tak ceny vodného a stočného.

Zmeny-2019-mom4moms-3

Vyšší platy i důchody

Dochází také k legislativním změnám a vládním opatřením, díky kterým si lidé finančně polepší. Přidáno dostanou důchodci a zaměstnanci ve státní správě. Rodinám, které se starají o nemohoucího příbuzného, se zvýší příspěvek na péči. Od ledna se zvyšuje i minimální mzda, což ovlivní výši podpory v nezaměstnanosti.

Nebudeme stonat tři dny zadarmo

Vypadá to, že už nebudeme muset přecházet chřipku a nachlazení nebo si kvůli tomu brát dokonce dovolenou, abychom nepřišli o peníze. Od července by totiž mělo dojít ke změně v proplácení nemocenské. Měla by být zrušena tzv. karenční doba, což je pevně stanovená čekací doba, která musí uběhnout, než dojde k nějaké právní skutečnosti, například nemoci. V souvislosti s nemocenskou je to doba, po kterou nemá zaměstnanec nárok na náhradu mzdy.

Zmeny-2019-mom4moms-2

Navýšení rodičovského příspěvku

V tomto roce budou poslanci hlasovat o navýšení rodičovského příspěvku o 300 tisíc korun. Tento návrh má podporu všech poslaneckých stran. Navíc ministerstvo práce a sociálních věcí upozorňuje, že výše rodičovského příspěvku se neměnila již více než deset let. Stát tak chce podpořit maminky a mladé rodiny. Hlasovat se bude letos na jaře.

Oddlužení

Míra zadluženosti lidí v naší zemi stále stoupá. Nyní je připravena novela zákona, která umožní oddlužení širšího okruhu dlužníků. Návrh čeká na definitivní schválení Sněmovnou.

Definice rodinné firmy

Od letošního února by mohla začít platit definice rodinné firmy. Taková definice může těmto firmám otevřít cestu k dotačním programům, daňovým úlevám nebo jednoduššímu zaměstnávání příbuzných.

Změny pro OSVČ

V této oblasti budou letos změny výraznější. Každoročně je stanovena nová výše záloh na sociální a zdravotní pojištění. Platná už je také novela zákona, která stanoví nové termíny pro platbu pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. U školkovného se zvyšuje maximální částka slevy na dani za každé vyživované dítě, kterou lze uplatnit v souvislosti s jeho umístěním do předškolního zařízení. 

Tak pevné nervy a hodně zdraví po celý rok 2019 nám všem, abychom všechny tyto změny ustáli.

Co na změny říkáte? Podělte se s námi o svůj názor.

Zdroj (foto): Pixabay.com

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook