My tři králové jdeme k vám


Všichni víme, že se 6. ledna slaví svátek Tří králů, že chodí koledníci s korunami na hlavě a píšou nad dveře K+M+B a rok, že postavičky tří králů najdeme i v betlémech. Ale víte, proč to takhle všechno je?
My tři králové jdeme k vám

Tři králové byli mocní mágové z Východu, kteří se přišli do Betléma poklonit právě narozenému Ježíškovi a přinesli mu dary: zlato, kadidlo a myrhu. Cestu jim ukazovala kometa, která se nad Betlémem objevila. Zmínka o třech mudrcích z daleka pochází z Matoušova evangelia. Podle liturgické tradice svátkem tři králů vrcholí a zároveň končí vánoční svátky.

Tři králové jsou součástí betlémů

Foto: Pixabay.com

Požehnání domovům

Nejznámější tříkrálovou tradicí je koleda, během níž tři králové chodí od domu k domu a posvěcenou křídou píší lidem nad dveře formuli požehnání. Nápis K † M † B † znamená zkratku latinských slov Christus mansionem benedicat, což v překladu znamená Ať Kristus požehná tomuto domu. Jména králů Kašpar, Melichar a Baltazar si lidé do nápisu dosadili mnohem později, protože latinskému nápisu dobře nerozuměli a tato jména se hodila pro lepší zapamatování. Vznikla tak vlastně druhotná legenda. Znaménka mezi písmeny jsou křížky, které symbolizují svatou trojici. Nejsou to tedy znaménka plus.

Anketa

Věděli jste, co nápis K+M+B znamená?
77.78 %
11.11 %
11.11 %

Koledníci

Dříve chodily koledovat děti, s korunami na hlavě, zahalení do bílých prostěradel jako plášťů. Už z dálky byl slyšet jejich zpěv známé koledy My tři králové jdeme k vám… Přály lidem vše dobré, křídou psaly zmíněný nápis nad dveře a dostávaly za to do košíčků různé dobrůtky, ovoce, oříšky, kus vánočky. Během války pak tradice vymizela a vlastně už se v této podobě nevrátila.

Imagem

Foto: Pixabay.com

Tříkrálová sbírka

Dnes se tradice proměnila v tříkrálovou sbírku, kterou již po dvacáté pořádá Charita České Republiky. Jednotlivé oblastní Charity, většinou ve spolupráci s farnostmi, školami a různými organizacemi pro mládež, organizují zajišťování koledníků dobrovolníků, včetně doprovodných akcí a distribuce pokladniček. Letos k vám koledníci ale dorazí online. Výtěžek sbírky je určen na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším jinak sociálně potřebným skupinám lidí.

Zdroj: Ceskatelevize.cz, vanoce.vira.cz, trikralovasbirka.cz

Úvodní foto: Pixabay.com


Imagem

Jak slavíte Tři krále vy? Máte nějaké svoje tradice pro tento den? Podělte se s ostatními.

Jedná se o revizi článku ze dne 04.01.2019 od autorky Tereza Šilhanová.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook