Potravinové alergie, odhalíte je?

14.12.2018 Renata Šejnová

Alergiemi trpí stále více lidí. Potravinové alergie u dětí je těžké odhalit, příznaky mohou být různé. Víte, co je intolerance? Jaké jsou nejčastější alergeny, jak se projevují a jak s nimi žít?
Potravinové alergie, odhalíte je?

Jak vzniká alergie?

Dle Světové zdravotnické organizace trpí nějakým typem alergie až 25 % dětí a dospívajících, potravinovou alergií pak 8 % dětí. Je to zkrátka onemocnění, které není vážné, ale závažným způsobem ovlivňuje kvalitu života.

Potravinová alergie vznikne, když imunitní systém vyrobí protilátky na složky v jídle, které jsou jinak neškodné. Nejčastěji se objevuje u dětí, kde se už v rodině nějaká forma alergie vyskytla. Nemusí to být zrovna potravinová. Dítě dědí po rodičích dispozice, nikoliv konkrétní alergii na určitou potravinu. Alergie se pak může projevit, ale nemusí.

Imagem

Jaké jsou nejčastější projevy?

Potravinové alergie mohou mít mnoho podob. Reakce může být mírná, ale i život ohrožující.

  • kožní: ekzém, kopřivka nebo otoky
  • trávicí: zvracení, průjmy, bolesti až koliky břicha, nechutenství, neprospívání, nitky krve ve stolici
  • dýchací: kašel, pískavé dýchání, dušnost, zahlenění, rýma
  • celkové problémy: anafylaktický šok, chudokrevnost

Všímejte si ale i změn v chování dítěte. Pozor na zvýšenou podrážděnost, častý pláč nebo časté noční buzení.

Jak rychle se projeví?

Obvykle se reakce dostaví krátce po podání jídla, ale může se objevit až za den nebo dokonce za několik dní. Případně také po konzumaci většího množství problematické potraviny.

Pokud zavádíte u menších dětí nové potraviny, je vhodné je zařazovat s několikadenním odstupem, aby bylo možné sledovat případné reakce.

Intolerance

Neboli také nesnášenlivost bývá s alergií často zaměňována. Zatímco alergie je reakcí imunitního systému na určitou látku, intolerance znamená poruchu metabolismu. Chybí nám enzym pro zpracování určité složky potraviny nebo není dostatečně aktivní a tělo si s tím neumí poradit.

To, jak budou příznaky intenzivní, závisí zejména na množství dané potraviny, které sníme. U dospělých např. trocha mléka do kávy nevadí, ale vypitá sklenice mléka už vyvolává obtíže.

Imagem

Nejčastější alergeny

Existuje takzvaná velká osmička alergenů, které jsou zodpovědné za 90 % všech potravinových alergií. O jejich výskytu jsou výrobci potravin povinni informovat na obalech.

Kravské mléko - u dětí se častěji projevuje alergie na bílkovinu kravského mléka, u dospělých je pak častější intolerance laktózy.
Vejce
Lepek - projevuje se buď jako alergie na lepek nebo celiakie. Zatímco první z nich se projeví prakticky ihned po konzumaci lepku a nejčastějšími projevy jsou svědění, ekzém, zvracení, bolest břicha nebo kopřivka, druhá, tedy celiakie je celoživotním problémem. Projevit se může až za několik hodin či dokonce dní po konzumaci. Nejčastějšími projevy jsou průjmy, nadýmání, neprospívání a poruchy růstu u dětí nebo třeba také zvýšená kazivost zubů. Vlivem poškození výstelky střev lepkem totiž nedochází ke správnému vstřebávání potřebných živin.
Ořechy
Ryby
Korýši
Arašídy
Sója

Alergie se může projevit i u dětí krmených výhradně mateřským mlékem. Většina potravinových alergenů se totiž může dostat do těla vašeho děťátka právě přes mateřské mléko. Pokud se odhalí, řešením je vyloučení problematických potravin z jídelníčku maminky.

Zabiják jménem alergie

Nejtěžší forma reakce na alergen, která přímo ohrožuje člověka na životě, se nazývá anafylaktický šok. Poznáte jej neomylně.

Projevuje se náhlými dýchacími potížemi a sípotem, otokem hrdla, jazyka a obličeje, kožní vyrážkou, svěděním a červenými skvrnami. U někoho se vyvinou příznaky šoku – bledost, pocení, pocit slabosti, zvracení, špatně hmatný tep. Anafylaktický šok může během několika minut způsobit i smrt.

V případě, že se projeví, je nutné okamžitě zavolat lékařskou pomoc na číslo 155 nebo 112 a zajistit fungování základních životních funkcí. V případě, že dítě upadne do bezvědomí, položte jej do stabilizované polohy. Pokud přestane dýchat, je třeba neprodleně začít s masáží srdce a umělým dýcháním.

Pokud již byla takto silná alergie odhalena, dostanete jednorázové injekční pero s adrenalinem, které pak musíte nosit všude s sebou, abyste v případě nutnosti měli první pomoc po ruce.

Život s alergií

Žít s potravinovou alergií může být ze začátku obtížné. Každá matka, která má alergické dítě potvrdí, jak těžké začátky jsou.

Neustálé čtení složení potravin, hlídaní toho, co si dítě bere od kamarádů, co svačí a obědvá. Stálé kontrolování a vysvětlování, proč něco nemůže jíst stejně jako jeho vrstevníci. Nemluvě o ekzémech, které se mohou objevit. Je nutné zajistit, aby se vaše dítě neškrábalo, nakoupit speciální kosmetiku a prací prášky pro citlivou nebo ekzematickou kůži.

Potravinová alergie je psychicky náročná i pro samotné děti. Jako dítě jsem trpěla ekzémem a měla alergii na mléko a kakao. Tehdy ještě nebyl tak velký výběr speciálních potravin, o to náročnější to celé bylo.

Umělá sojová mléka mi nechutnaly, záviděla jsem ostatním dětem mlsání čokolády. Ekzém, který jsem měla mimo jiné i na krku, mě na dlouho dobu zbavil dlouhých vlasů. Naštěstí se časem projevy zmírnily, potravinová alergie mi přešla do velmi slabého astmatu a později více méně zmizela úplně. Teď jako dospělá mohu jíst prakticky cokoliv, ale stále pokud sním větší množství čokolády, objeví se pupínky v obličeji a svědí mne kůže.

Taky vás alergie na potravina neminula? Můžete své zkušenosti a obavy sdílet s ostatními.

Zdroj (foto): Pixabay.com

 

Má Vaše dítko zažívací potíže? Netrpí poravinovou alergií? https://www.mom4moms.cz/forum/ma-vase-ditko-zazivaci-potize-netrpi-poravinovou-alergii_fv464

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook