Preeklampsie - obávaný strašák těhotných

12.09.2018 Renáta Šejnová

V době, kdy jsem čekala miminko, jsem mívala pocit, že těch kontrol a sledovaní je až moc. Těhotenství přece není nemoc. Existují však nemoci, na které je třeba si dát pozor. Jednou z nich je  preeklampsie. Bohužel patří k těm, které přímo ovlivňují matku i dítě.
Preeklampsie - obávaný strašák těhotných

Co je preeklampsie?

Jedná se o vážnou chorobu, která přímo souvisí s těhotenstvím. Postihuje asi desetinu těhotných žen a její následky mohou mít fatální vliv na matku i dítě. Obvykle se objevuje až ve druhé polovině těhotenství, častěji ve třetím trimestru. Nemoc je zrádná především tím, že má různě závažný průběh.Obecně se preeklampsie definuje jako snížení průchodnosti cév v děloze.

Ženy zpočátku nemusí nic pozorovat, chorobu odhalí lékaři až při běžném preventivním vyšetření.

Jako na bojišti

Při preeklampsii dochází ke stavu, kdy cévy matky nepropouští do placenty dostatek krve. Miminko se potýká s nedostatkem kyslíku a špatnou výživou a samozřejmě se brání. Produkuje látky zvyšující krevní tlak matky, aby si udrželo dostatečný průtok krve placentou. V těle těhotné ženy tyto látky ale způsobují nebezpečné změny. Například v ledvinách se mění struktura tak, že začínají unikat bílkoviny. Lze říci, že při této nemoci plod bojuje o život na úkor zdraví své matky.

M4M - Preeklampsie je závažné onemocnění v těhotenství

Zdroj: Pixabay.com

Útok bez varování

Preeklampsie je zrádná - přichází bez předchozího varování. Nejčastějším příznakem je vysoký krevní tlak, na který přijde lékař při pravidelné prohlídce. Dalšími signály jsou otoky, převážně v oblasti rukou a obličeje, silné bolesti hlavy a výskyt bílkoviny v moči. Pozor si také dejte na velký váhový přírůstek. Mohou se za ním skrývat právě otoky a zadržování vody v těle. Nejčastější příznaky preeklampsie jsou následující:

 • vysoký krevní tlak - vyšší než 140/90 při opakovaném měření v klidu,
 • zvýšené množství bílkovin v moči,
 • velký váhový přírůstek - více než 1 kg za týden,
 • otoky,
 • bolesti hlavy,
 • pocity na zvracení,
 • zhoršené vidění.

Kdo za to může?

Zatím není známa jasná příčina vzniku preeklampsie. Tato nemoc se může projevit u jakékoliv těhotné ženy. Existují však určité faktory, které zvyšují pravděpodobnost tohoto onemocnění. Svou roli hraje nejen genetická výbava, ale také životní styl nastávající maminky. To však nejsou jediné faktory, které se na vzniku nemoci podílí. Co dalšího může mít vliv na rozvoj nemoci?

 • věk nad 35 let, ale také pod 18 let - více jsou ohrožené matky nad 35 let, ale také velmi mladé ženy,
 • vyšší váha, cukrovka, cévní onemocnění - nejen u samotné nastávající maminky, ale také v přímé příbuzenské linii,
 • kouření,
 • vyšší krevní tlak,
 • váhové výkyvy,
 • výskyt preeklampsie v rodině či u předchozího těhotenství,
 • vícečetné těhotenství.

Léčba pod drobnohledem, nebo v nemocnici?

Ptáte se, jak se preeklampsie léčí? Za úspěšné vyléčení této nemoci lze považovat jedině porod miminka. Než se děťátko narodí, těhotenství ženy je vnímáno jako rizikové a je třeba jej pečlivě sledovat, aby se předešlo dalším komplikacím.

Mírnější forma preeklampsie se dá zvládnout ambulantně. Nastávajícím maminkám lékař pravidelně měří krevní tlak. Hodnoty nesmí překročit 140/90. Naštěstí i v těhotenství existují léky na léčbu vysokého krevního tlaku. Dále je také bedlivě sledován stav miminka v děloze. Vinou nedostatečné funkce placenty může zaostávat v růstu a také množství plodové vody může být nižší. Proti případným křečím lze bojovat podáváním hořčíku a proti otokům pomáhá strava bohatá na bílkoviny.

Při vážnějším stavu je však nutná hospitalizace. Na nemocnou placentu žádné léky neexistují. Pokud miminku hrozí nedostatek kyslíku, je nutné, aby přišlo předčasně na svět. Ženy tak zpravidla čeká císařský řez.

M4M - Preeklampsie je důvodem k císařskému řezu

Zdroj: Pixabay.com

Komplikace preeklampsie

Eklampsie - jedná se o rozvoj preeklampsie, jakýsi pokročilý stav, ale nemusí tomu tak být vždy. Zejména jde o případy, kdy žena nezaznamená předchozí obtíže. Eklampsie je život ohrožující stav. Je to záchvatovité onemocnění, projevující se křečemi, jež vedou až k bezvědomí. Může způsobit i trvalé poškození orgánů, proto v této fázi dochází k okamžitému přerušení těhotenství císařským řezem.

HELLP syndrom - Zkratka HELLP syndrom znamená hemolytickou anémii (nedostatek červených krvinek důležitých pro přenos kyslíku), zvýšené hodnoty jaterních testů, snížený počet krevních destiček. Hlavním příznakem je bolest mezi žebry, nevolnost, zvracení, silné bolesti hlavy a výskyt bílkoviny v moči. V tomto případě bývá těhotenství také předčasně ukončeno, nicméně okolnosti nejsou tak dramatické jako u eklampsie. Ženě jsou zpravidla podány kortikoidy pro dozrání plic miminka a následně může porodit přirozenou cestou.

M4M - Baby board

Zdroj (úvodní foto): Pixabay.com

Zdroje: Wikiskripta.eu, Nemoci.vitalion.cz 

 

Máte zkušenosti s preeklampsií? Podělte se o ně a pomozte tak ostatním maminkám.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook