Velikosti dětského oblečení: jak se v nich orientovat?


Pokud čekáte miminko, možná přemýšlíte, jakou velikost dětského oblečení pro začátek pořídit. Možná celkově tápete, jak vlastně číslování oblečení pro kojence a děti funguje. I tatínci (nejen čerství) a babičky si s tím často nevědí rady. Drobným osvěžením možná nepohrdnou ani zkušené maminky. Jak to tedy s těmi velikostmi vlastně je?
Velikosti dětského oblečení: jak se v nich orientovat?

Číslování podle výšky dítěte

Velikosti dětského textilu se odvozují od výšky dítěte, v případě miminek od jejich délky. Jsou odstupňovány po 6 centimetrech. Pro donošené novorozence se nejčastěji nakupuje oblečení ve velikosti 56, která je určena dětem s délkou od 51 do 56 cm. Potom následuje velikost 62 (56+6) pro miminka od 57 do 62 cm.

Číslování podle věku dítěte

Kromě číslování podle velikosti dítěte se na oděvech pro nejmenší uvádí také doporučení dle věku, které je však spíše orientační. Každé děťátko je jiné a roste svým tempem, proto nemusí výškou, respektive délkou, odpovídat dané věkové kategorii.
Může se vám klidně stát, že jedno číslo vaše dítě úplně přeskočí, zatímco u jiného vydrží déle. Dejte si také pozor na to, že se rozměry mohou lišit u jednotlivých výrobců, i když je číselné označení stejné.

Imagem

Foto: Pixabay.com

Kojenecké oblečení

Nejčastější velikostí pro novorozence je 56. Pro nedonošené děti nebo dvojčátka se hodí číslo 50, případně menší. Miminka rostou velmi rychle, takže jim oblečky vydrží opravdu jen několik týdnů (ne-li dnů). Během prvního roku života se vytáhnou asi o 25 cm.
Číslo 62 je podle věku vhodné pro kojence od 0 do 3 měsíců. Od 3 do 6 měsíců je to 68. Na další tři měsíce navazuje 74, zhruba do roka pak vydrží 80.

U některých dětí mohou velikosti podle věku i výšky (respektive délky) odpovídat, u jiných tak tomu být nemusí. Není třeba se tím znepokojovat, volte takové oblečení, které děťátku v danou chvíli sedí bez ohledu na věk.

Anketa

Využili jste novorozenecké oblečení velikosti 56?
57.14 %
36.36 %
6.49 %

Batolecí a dětské míry

Od roka se interval, po který by mělo oblečení dětem vydržet, prodlužuje na půl roku. Tedy od roku do roku a půl batolata většinou nosí velikost 86, do dvou let potom 92.

Pak už se počítá na roky, 2-3 roky jistí číslo 98, 3-4 pak 104 a tak dále. Lepší přehled o tom dává tabulka dětských velikostí oblečení na konci článku.

Imagem

Foto: Unsplash.com

 

Čepice a ponožky

Kapitola sama pro sebe je potom číslování dětských čepic a ponožek. Tam je to opravdu velmi individuální, na věk nehleďte vůbec.

U čepic se podle obvodu hlavy rozlišuje 6 velikostí. Při nákupu ponožek se řiďte aktuálním číslem bot a nikoliv doporučenými rozměry dle věku.

 

M4M - Tabulka dětských velikostí oblečení

Zdroj (tabulka): Modnipeklo.cz

Vlastní zkušenost

U nás opravdu platí, že každé dítě je jiné. Zatímco syn měl ve 4 letech s přehledem velikost 116, dcera se ve čtyřech a půl letech pomalu přesouvá ke 110.

Syn byl velké miminko, oblečení číslo 56 nosil opravdu jen v porodnici a z 62 skokově přešel k 74. Vždy měl delší trup, takže jsem musela kupovat větší bodýčka, zatímco kalhoty mohl mít kratší. Proto mu nikdy moc neseděly dupačky. Ovšem čepice mu už od jeho 4 let kupuji v oddělení pro dospělé. Dcera byla sice také velké miminko, ale dlouho se zasekla na 62 a ve velikosti 92 jsme měli dokonce oblečení od zimního po letní. Také jinak rostou, dcera v průběhu roku, syn nejvíce v létě.

Zkrátka uvidíte, jak na tom bude vaše dítko. Při pořizování textilu je ale ideální se řídit aktuální výškou dítěte, nikoliv jeho věkem.

Zdroj (úvodní foto): Pixabay.com

Zdroje: Modnipeklo.cz, Promrnousky.cz 

 

Jak k nákupu dětského oblečení přistupujete vy? Nakupujete podle velikostí nebo podle oka? Napište nám ve fóru.

Jedná se o revizi článku ze dne 23.07.2018 od autorky Alexandra Fiedlerová.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook