S jarem přichází i sezóna pylových alergií


Pylovou alergií u nás trpí skoro 3 miliony lidí. S příchodem jara znovu začíná trápení s rýmou, zarudnutím očí, vyrážkami, dušností a dalšími příznaky. Čím více se přitom do styku s pylem dostanete, tím více se budou vaše problémy zhoršovat. Při zanedbání lékařské péče dokonce hrozí záněty v těle. V těchto dnech alergiím vládne olše.
S jarem přichází i sezóna pylových alergií

Letos má jaro pozvolný nástup

V předchozích letech nebylo výjimkou, že již v polovině února začaly kvést první stromy. V letošním roce se zima dlouho nevzdávala. V průběhu května se ale příroda začala konečně probouzet a pylová sezóna už je v plném proudu.

Alergikům se uleví až ke konci roku

Pylová sezóna končí většinou až v listopadu. Do té doby budou alergiky trápit nepříjemné příznaky. Během každého ročního období se ale potýkají s jiným druhem pylu.

Na jaře jsou to pyly ze stromů a keřů, poté z travin a obilovin. V létě a na podzim se musí vypořádávat s kvetoucími bylinami. Konkrétní alergen a jeho dobu výskytu naleznete v následující tabulce, v tzv. pylovém kalendáři. Skutečný výskyt jednotlivých pylů je samozřejmě závislý na aktuálním počasí.

Stromy
Měsíc v roce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
líska                    
olše                    
topol                    
bříza, vrba, jasan                    
jilm                    
habr, jírovec, dub, cypřiš, javor, buk, ořešák, platan                    
borovice                    
lípa, černý bez                    
Trávy 
drnavec                    
bojínek, lipnice                    
psárka, žito                    
srha                    
jílek, kostřava, medyněk, pýr                    
rákos                    
Byliny
hořčice, řepka                    
pampeliška                    
jetel, jitrocel, kopřivovité, šťovík                    
vojtěška                    
heřmánek, merlíkovité                    
ambrozie, pelyněk                    
chmel                    

 

Právě alergie na pyly, konkrétně na bílkoviny v pylu obsažených, jsou u nás nejčastější. Většina osob postižených touto nemocí je citlivá na více než jeden druh pylu a reakci mohou dokonce vyvolat i podobné bílkoviny obsažené v potravinách. Tato kombinovaná reakce se nazývá zkřížená alergie

S-jarem-zacina-i-sezona-pylovych-alergii_mom4moms_02

Foto: Pixabay.com

Alergie může vzniknout v každém věku

Rozhodně neplatí, že onemocnění propuká pouze u dětí, projevit se může v jakémkoliv věku. Nemoc bývá dědičná, pokud jí tedy trpíte vy nebo váš partner, lze podobné problémy předpokládat i u vašeho dítěte. Dědičnost alergie ale spočívá v tom, že můžete získat určitou vlohu. To, zda se alergie skutečně rozvine, záleží různých vlivech okolí. např. stres, smog, nesprávný jídelníček. Projeví-li se u dítěte příznaky alergie, běžte raději ihned k lékaři. Alergolog na základě testů vaše obavy buď potvrdí, nebo vyvrátí.

Mnoho lidí neví, že nemoc se časem zhoršuje, a proto je potřeba ji včas zachytit. Nepodceňujte proto návštěvu odborníka, který vám může pomoci najít řešení.

Anketa

Trápí Která část roku je u vás z pohledu alergií nejhorší?
0 %
0 %
100 %
0 %

Jak vyšetření probíhá?

Při vyšetření vám lékař nejprve položí otázky ohledně výskytu těchto potíží ve vaší rodině, prostředí, ve kterém žijete, a případných příznaků onemocnění. Následně ověří, zda se v plících nezačíná tvořit zánět. Provede také kožní testy na nejčastější alergeny. Na základě tohoto jednoduchého testu zjistí, co konkrétně vyvolává problémy.

Pokud je potřeba přesnější diagnóza, provádí se i krevní test, který potvrdí alergické sklony.

S-jarem-zacina-i-sezona-pylovych-alergii_mom4moms_03

Foto: Pixabay.com

Alergii lze léčit

Pyl u alergiků vyvolává vodnatou rýmu, kýchání, svědění, dýchací potíže, slzící a zarudlé oči, zduřelou sliznici a následně i ucpaný nos. Často je s tím spojené i astma, které příznaky ještě zhoršuje. Alergie navíc často doprovází komplikace, které mohou narušovat běžné denní aktivity, výkonnost ve škole, soustředěnost, schopnost učení i kvalitu spánku.

Ke zmírnění problémů se běžně využívají léky s obsahem antihistaminik nebo imunoterapie. Ale i sami můžete potíže zmírnit pomocí jednoduchých zásad. V období pylové sezóny se vyhýbejte přímo místům, kde se kvetoucí rostlina vyskytuje. Snažte se nesušit prádlo venku, doma větrejte jen v brzkých ranních hodinách nebo když pyl na chvíli spláchne déšť. Můžete využít i okenní sítě proti pylu. Myjte častěji vlasy. Jednoduše řečeno eliminujte co nejvíc výskyt pylu v bezprostřední blízkosti alergika. 

Zdroje: proalergiky.cz, pylovasluzba.czalergie.cz, szu.cz

Úvodní foto: Pixabay.com

Jedná se o revizi článku ze dne 23.03.2019 od autorky Nikola Jankovičová.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook