Zápis do školky: kdy a jak probíhá?


Zápis do mateřských škol je spíše než cokoliv jiného administrativní záležitost, které se vaše dítě ani nemusí zúčastnit. Tím spíš v dnešní bezkontaktní době. Přesto vás může stát spoustu nervů, navíc s nejistým výsledkem. Jak se co nejlépe připravit?
Zápis do školky: kdy a jak probíhá?

Termín zápisu

Letos proběhne zápis do MŠ v termínu od 2. do 16. května 2021. Přesné datum určí zřizovatel školky po dohodě s její ředitelkou či ředitelem a oznámí ho na svých webových stránkách i stránkách školky. Sledujte je proto pečlivě. V letošním roce školkám MŠMT doporučuje využít pro zápis celé období, aby se minimalizovaly osobní kontakty.  

Kde dostanu přihlášku?

Přihlášku si můžete vyzvednout předem v mateřské škole, případně na příslušném městském nebo obecním úřadě. Řada školek ji také zveřejňuje na svých webových stránkách, kde nabízí čím dál častěji i možnost online zápisu.

V některých městech (třeba Brno) existuje dokonce speciální portál pro zápis do mateřských škol, kde najdete veškeré potřebné informace. Jinde můžete přihlášku dostat až přímo u zápisu s tím, že ji vyplněnou dodáte později. Zkrátka záleží na konkrétní školce.

Online zápis

Pokud vámi vybraná školka nabízí možnost online zápisu, stačí přímo na jejich webových stránkách vyplnit formuláře a odeslat. Následně je nutné doručit do školky potřebné dokumenty (žádost o přijetí do MŠ, dokument o možnosti nahlédnutí do spisu a čestné prohlášení o očkování/potvrzení od praktického lékaře). Legislativně definované možnosti, jak podepsané dokumenty školce doručit jsou 4. Můžete tak učinit prostřednictvím vaší datové schránky, emailem s elektronickým podpisem, poštou a nebo osobně.    

Do kolika školek se hlásit?

V tuto chvíli už pravděpodobně máte vybráno, do jaké mateřské školy dítě přihlásíte. Zvolit jich samozřejmě můžete i víc, ale počítejte s větší administrativní zátěží. Do každé z nich se totiž v den zápisu musíte dostavit s vyplněnou přihláškou, navíc potvrzenou od lékaře, za což musíte zaplatit. Cena se pohybuje kolem 100 až 150 Kč (záleží na lékaři a městě) za přihlášku. Někde za každou další uhradíte méně, třeba jen 50 Kč.

Největší šance na přijetí máte ve spádové školce (dítě do ní přísluší podle svého trvalého bydliště), ta většinou s ohledem na vzdálenost od vašeho domova bývá rovněž nejdostupnější. Pokud své dítě hlásíte do více mateřských škol, musíte to na přihlášce uvést, včetně toho, kterou z nich preferujete. V těch ostatních vás pak bohužel automaticky upozadí.

Jestliže nepřijdete k zápisu do spádové školky, ta není povinna vám držet místo (pokud vaše dítě nenastupuje k povinnému předškolnímu vzdělávání).

Zápis do MŠ je velká událost

Zdroj: Pixabay.com

Co s sebou k zápisu?

Kromě předem vyplněné přihlášky s sebou vezměte také rodný list dítěte a váš občanský průkaz k prokázání trvalého bydliště, případně třeba nájemní smlouvu. Dítě se většinou zápisu účastnit nemusí.

Přihláška musí být podepsaná oběma zákonnými zástupci, případně můžete dodat čestné prohlášení, že druhý rodič není k zastižení.

Nezapomeňte, že na přihlášce musí být také potvrzení od lékaře o tom, že váš potomek absolvoval všechna povinná očkování. Pokud ne, nemusí být do školky přijat. Výjimkou jsou děti, které nastupují k povinnému předškolnímu vzdělávání.

Jaká jsou kritéria přijetí?

Nejdůležitější kritéria přijímání dětí do MŠ jsou dvě: trvalé bydliště ve spádové oblasti školky a věk dítěte.
Od roku 2017 platí povinné předškolní vzdělávání u dětí, které do začátku školního roku dovrší pět let. Školky musí tyto děti přijímat přednostně. 

Školky tedy přijímají děti s trvalým pobytem ve spádové oblasti v pořadí podle věku od nejstaršího po nejmladší, a to až do naplnění volné kapacity.
Další plusové body může vaše dítě dostat, pokud již školku navštěvuje jeho sourozenec nebo když upřednostníte celodenní docházku před půldenní.

Anketa

Jaké školce dáváte přednost?
87.14 %
1.43 %
11.43 %

Je vaše dítě na školku připravené?

Pokud má vaše dítko od září nastoupit do školky, snažte se ho na tuto změnu připravit, pozitivně jej motivujte k tomu, aby zvládlo vše, co je pro bezproblémové fungování potřeba.

Vaše dítě by mělo znát své jméno a reagovat na něj, být schopné vyjádřit své potřeby a respektovat pravidla školky. Předpokládá se, že se umí samo najíst a napít. Nemělo by používat pleny, ani dudlík, dobré je, když se zvládne samo vysvléknout a částečně obléknout a obout.

Mateřské školy jsou pro děti přínosem

Zdroj: Pixabay.com

Náhradní řešení

Volných míst ve státních školkách je mnohem méně, než dětí, které se do nich hlásí. Když se snažíte o umístění čerstvě tříletého dítěte, moc nadějí na přijetí nemáte. Vím, o čem mluvím, také jsme si tím prošli, kvůli stěhování hned několikrát. Někde jsme neuspěli, jinde ano.

Proto je důležité mít v záloze i plán B, když vaše dítě do státní školky zkrátka nevezmou. Ideálem je hlídací babička, ne každý ji však má. Využít můžete také firemní nebo soukromé školky, to už je záležitost finančně nákladnější a ne všem se vyplatí. Boj však předem nevzdávejte, nějaké řešení se vždycky najde. Některé státem zřizované školky přijímají i během roku, když se uvolní místo.

 

Zdroj (úvodní foto): Pixabay.com

Zdroje: Zapisdoms.brno.cz, MSMT.cz, Edu.cz, Twigsee.com

 

Jakou zkušenost se zápisem do školky máte vy? Uspěli jste se zápisem tříletého dítěte? Podělte se ve fóru o vaše zážitky s ostatními.

Jedná se o revizi článku ze dne 20.03.2018 od autorky Alexandra Fiedlerová.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook