39. týden těhotenství

20.09.2020 Tereza Hradecká

Možná máte před sebou poslední dny těhotenství. Ve 39. týdnu se totiž rodí nejvíce miminek. S bříškem už je to značně nepohodlné a možná sama hledáte způsob, jak porod urychlit. Jak může při vyvolávání porodu pomoci Hamiltonův hmat a proč je vnímán tak kontroverzně? Možná se vám honní hlavou, jak rozeznat poslíčky od pravých kontrakcí? Nebo vás třeba děsí představa, že vám praskne voda na veřejnosti?
39. týden těhotenství

Jak je na tom miminko?

  • Vaše miminko váží zhruba 3300 g a měří 51 cm.
  • Děťátko už je v podstatě hotové a čeká na svůj příchod. Prozatím si vytváří silnou vrstvu tuku, která mu pomůže udržet tělesné teplo.
  • Pohyby jsou hodně cítit, možná si připadáte jako fotbalový míč, alespoň podle toho, jak moc miminko kope. Prostor pro pohyb už je ale čím dál menší, takže nemusíte pohyby cítít tak často. Pokud je cítíte asi desekrát během dne, je vše přesně podle normy. V případě, že pohyby ustanou nebo se vám zdá, že jsou mírnější nebo máte prostě pocit, že je něco neobvyklé,  kontaktujte gynekologa nebo přímo porodnici. Rozhodně důvěřujte mateřskému šestému smyslu. V tomto případě je vždy lepší být za hysterickou nastávající matku než cokoli zanedbat. Nejčastější příčinou změn pohybů bývá hypoxie plodu, což znamená, že miminko trpí nedostatkem kyslíku. Tento problém vzniká většinou nedostatečnou funkcí placenty, což představuje pro miminko velké riziko a je potřeba rychle jednat.

Ve 39. týdnu přichází na svět většina dětí.

Foto: Pexels.com

Co čeká maminku?

  • Kontrakce – rozeznat poslíčky a pravé kontrakce vám možná bude činit problém. Pravé kontrakce jsou oproti poslíčkům pravidelné, silnější a postupně zvyšují intenzitu. Pokud máte kontrakce po pěti minutách, neprodleně kontaktujte gynekologa či porodní asistentku.
  • Prasknutí plodové vody - bojíte se, že vám praskne plodová voda na veřejnosti? Nemusíte. Pravdou je, že na začátku porodu ještě před začátkem kontrakcí praskne voda jen u velmi malému procentu žen. Většinu rodiček tak čeká prasknutí vody až v porodnici.
  • Průjem - průjem doprovázený kontrakcemi značí, že porod by měl začít v průběhu následujících hodin. Je způsobený stejnými hormony, které vyvolávají děložní kontrakce a děje se tak proto, že se tělo před porodem přirozeně čistí. Uleví vám nedráždivá strava např. banán, piškoty, mrkev, či nastrouhané jablko a pití neperlivé vody.
  • Hnízdění – nemůžete přestat uklízet? I to je naprosto v pořádku. Má to tak většina žen a uklízí do posledního dechu. Možná jste už o tom slyšeli, říká se tomu syndrom hnízdění aneb příprava domácnosti na příchod miminka. Všechno musí být naklizené a čisté. Nezapomeňte se ale šetřit. Spoustu sil budete potřebovat především na samotný porod.

Hamiltonův hmat má svá pro i proti

Foto: Pexels.com

Hamiltonův hmat

Je to úkon prováděný na konci těhotenství a slouží k vyvolání kontrakcí a urychlení porodu. Lékař zavede prst jedné ruky do vagíny, druhou rukou tlačí na břišní stěnu. Krouživým pohybem prstů odloupne plodový obal od děložní stěny, což vyvolá vyplavení prostaglandinů, které jsou potřebné k nastartování kontrakcí. Hamiltonův hmat může být pro ženu nepříjemný i bolestivý. Je to však šetrný způsob bez použití léků k urychlení nástupu přirozeného porodu.

Anketa

Byl u vás proveden Hamiltonův hmat? Jaké to bylo?
37.5 %
62.5 %
0 %

Úkon by měl provádět pouze lékař. Musí být splněné určité podmínky jako je třeba správný týden těhotenství nebo prostupné děložní hrdlo. Pokud není tělo na porod dostatečně připraveno, není úkon účinný. Kontraindikací je také pozitivní test na streptokoka. Postup je poměrně kontroverzní a má i svá rizika. I z tohoto důvodu by měl být před samotným provedením požadován od rodičky písemný souhlas. Hrozí zavlečení infekce do porodních cest a protržení plodového vaku. Ne každé ženě Hamiltonův hmat zabere, pokud však ano, porod nastává během několika desítek následujících hodin.

V každém případě je jasné, že se blížíme do finále. Miminko je připraveno, vaše tělo bude dřív nebo později připraveno také. Nezbývá než trpělivě čekat.

Zdroj: Naseporodnice.cz, Tehotenstvi.czwww.gynordplus.cz

Úvodní foto: Pexels.com


Imagem

Prováděli vám Hamiltonův hmat? Zabralo to? A za jak dlouho? Podělte se o svou zkušenost s ostatními maminkami.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook