Nový rozměr čtení pohádek

28.06.2021 Tereza Šilhanová Komerční sdělení

Čtení pohádek k dětství neodmyslitelně patří. Jsou součástí rituálu usínání a děti prostě baví i uklidňuje. Pohádky ale mají důležitou úlohu i ve vývoji dětské psychiky. Podporují dětskou představivost, pomáhají dětem lépe se zorientovat ve velkém světě a učí je správně odlišit dobro a zlo. Když ale obraz, který začne během čtení vytvářet fantazie ještě doplníme reálnými zvuky a hudbou, dostane čtení pohádek další rozměr.
Nový rozměr čtení pohádek

Význam pohádek pro vývoj dětské psychiky

Klasické pohádky se vyznačují svou nadčasovostí. Vypraví se mezi lidmi po celá staletí, a přesto mají pro děti stále své kouzlo. Psychické potřeby dětí jsou ve své podstatě stále stejné, bez ohledu na to, jaký se právě píše rok. Děti stále prahnou po citech, emocích, mají strach z různých věcí, byť pro nás iracionálních. Pohádkové příběhy k nim promlouvají jazykem a obsahem, který je jim blízký a kterému rozumí. Pomocí obrazů a symbolů pomáhají dětem zvládat jejich vlastní emoční bouře a zmatek. Jsou pro dítě jakýmsi návodem, jak se zorientovat ve světě kolem něj, ve vztazích mezi lidmi i sám v sobě.

Důležitým prvkem je také fakt, že dobro a zlo je v pohádkách zcela jednoznačně rozlišeno. Postavy jsou buď jen dobré nebo jen zlé, což je pro dětskou psychiku ve vývoji velmi potřebné, protože právě tak je v rané fázi nastavena. Díky tomuto řádu a jednoznačnosti jsou pohádky pro děti dobře srozumitelné. Zároveň v sobě ukrývají důležitá poselství a morální hodnoty.

Imagem

Foto: Canva.com

Dítě má samozřejmě tendenci se ztotožňovat s hrdinou. Chování hrdiny tak může nepřímo, a přitom snadno, dítě výchovně navádět správným směrem. Hrdina je často potrestán za porušení nějakého zákazu nebo pravidla a musí pak vynaložit spoustu sil na to, aby svou chybu odčinil. Zároveň je ale za svou nápravu náležitě odměněn.

Pohádky jsou v neposlední řadě také zábava. Příběhy jsou dobrodružné, plné napětí i emocí. To vše zásadním způsobem dětskou duši podněcuje a vede ke zdravému vývoji.

Anketa

Znáte aplikaci Readmio?
50 %
16.67 %
33.33 %

Pohádky a slovní zásoba

Čtení pohádek a příběhů nemalou měrou přispívá k přirozenému rozšiřování slovní zásoby. Děti, kterým rodiče pravidelně čtou, začínají i podstatně dříve mluvit. Koukání na pohádky v televizi nebo v počítači má efekt téměř opačný, protože je mozek zahlcen sledování samotného obrazu, nehledě na to, že zde chybí lidský kontakt.  

Společně strávený čas

Čtení pohádek znamená i společně strávený čas v rámci rodiny a prohlubování vzájemných vztahů. Žijeme stále v poklusu a mnohdy zapomínáme, jak cenný tento čas je. Přitom každá chvilka, kterou rodiče věnují jen svým dětem, je k nezaplacení. Vytvořte si večerní rituál s pohádkami. Jakmile budou děti vykoupané, s vyčištěnými zoubky, připravené v postýlkách, přichází čas na pohádku.  

Imagem

Foto: Readmio.com

 

Stáhnout aplikaci Readmio

Aplikace Readmio

A přichází i aplikace Readmio. Jak spolu souvisí čtení pohádek a mobilní aplikace? Readmio je moderním pomocníkem, který povyšuje čtení pohádek na nevšední zážitek. Je postaveno na unikátní technologii rozpoznávání lidského hlasu. Začnete číst pohádku přímo z aplikace a svým hlasem pomocí konkrétních slov a frází spouštíte specifické zvuky nebo hudbu. Všechno se děje automaticky a nutno říct, že offline. Nejste tedy závislí na připojení. Vyberte si v kategorii dle věku svého dítěte konkrétní pohádky, které stáhnete do aplikace v okamžiku, kdy jste online. K takto uloženým příběhům se potom snadno kdykoli dostanete. Můžete tak bez problémů číst třeba i na dovolené u moře nebo někde pod stanem. Doprovodné autentické zvuky rozezvučí struny obrazové fantazie mnohem intenzivněji. Čtení pohádek tak bude bavit děti i vás. Pohodlně se usaďte, pohádka začíná...

Zdroj: Readmio.com, www.novadida.cz, clanky.rvp.cz, theses.cz   

Úvodní foto: Canva.com 

Čtete dětem pohádky? Jaké jsou u vás doma nejoblíbenější? Podělte se o své zkušenosti a tipy s ostatními.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook