6 nejčastějších chyb při čištění zoubků


Pravidelné čištění zubů je jedním z prvních základních návyků, který děti učíme. Jaké jsou zásady správného čištění? Jak je důležitý výběr zubní pasty? Jaký je vhodný zubní kartáček? Na co si dát pozor a čeho se vyvarovat?
6 nejčastějších chyb při čištění zoubků

Děti a zuby, to je pořádně výbušná kombinace. Už když zoubky rostou, není to nic příjemného. Bolavé dásně a tlak během prořezávání, to vše může miminko pěkně potrápit. Dokonce často růst zubů provází i zvýšená teplota a vznik opruzenin. Prokňourané dny a proplakané noci nejsou ničím neobvyklým. Rodičům nezbývá než bezmocně přihlížet, nepříjemný proces ale urychlit nelze. To hlavní ale nastává, když jsou zoubky venku. Je potřeba začít o ně důsledně pečovat a vytvořit dítěti správný návyk. Možná právě proto, že se jedná o tak obtížný úkol, jej řada rodičů poněkud podceňuje. Přitom jistě není třeba připomínat, že základní péči o chrup je třeba si osvojit již v raném dětství. Důsledkem nedostatečné zubní hygieny v dětství mohou být zubní problémy později v dospělosti. Podívejme se proto na přehled nejčastějších omylů a chyb týkajících se čištění dětských zubů.

1. Odkládání prvního čištění zubů

Stomatologové doporučují začít čistit dítěti zuby už ve chvíli, kdy se prořeže ten první. Mnoho maminek však má pocit, že není kam spěchat, a tak čekají, až dítko trochu povyroste a chrup bude kompletní. Jenže bakteriální plak tak trpělivý není a začíná se tvořit takřka ihned. Čím dřív tedy s čištěním začnete, tím je pravděpodobnější, že zabráníte vzniku a rozvoji zubního kazu. Zubní lékařka MDDr. Alena Minářová nabádá rodiče k vytrvalosti a důslednosti: "Samozřejmě, že když dítě prochází různými fázemi vývoje nebo obdobím vzdoru, mohou nastat situace, kdy už naučený rituál čištění zubů najednou odmítá. Zde je ale naprosto zásadní vytrvat a nevzdávat to."

Imagem

2. Nevhodný kartáček

Pro první mléčné zuby není dokonce kartáček potřeba vůbec, stačí je otřít měkkým kouskem gázy nebo rožkem bavlněné pleny. Existuje také speciální kartáček "prsťáček", který si nasadíte na prst a povrch zoubku setřete. V okamžiku, kdy se rozhodnete začít s klasickým zubním kartáčkem, dbejte na jeho správný výběr. Ne nadarmo jsou k dostání kartáčky speciálně určené pro děti různých věkových kategorií. Důležitým parametrem je měkkost štětinek a velikost hlavičky kartáčku, která by měla být malá, aby snáze pronikla i do vzdálenějších a obtížněji přístupných koutů dětských úst.

3. Nepravidelnost

Čištění zubů sice baví málokoho, ale tím spíš je důležité jej nezanedbávat. U dětí je proto potřeba, co nejdříve zautomatizovat návyky na pravidelné čištění, nejlépe ráno a večer. Pokud si s ním zoubky jednou vyčistíme, podruhé zapomeneme a potřetí mu slíbíme, že dnes výjimečně nemusí, výsledkem je jen zmatek a především zbytečné riziko vzniku zubních kazů.

Anketa

Podle čeho vybíráte pro děti zubní pastu?
71.43 %
14.29 %
0 %
14.29 %

4. Polykání pasty

Podle zubních lékařů a dentálních hygienistek není používání zubní pasty nezbytné, klíčové je totiž mechanické vyčištění plochy zubu, tedy odstranění plaku. Pasta má za úkol pouze vytvořit v dutině ústní svěží pocit. Dětské zubní pasty jsou záměrně vyráběny tak, aby dětem chutnaly. Vybírat můžete z velkého množství příchutí – od malinové, banánové, tuttifrutti až po lehce mátovou, záleží jen na požadavcích a chuti vašeho dítka. Pozor však na to, aby se to s pastou nepřehánělo. Nanášet by ji měla pokud možno dospělá osoba, která zároveň dohlédne na to, že dítko pastu nepolyká, ale plive. Toho můžete docílit třeba vyhlášením soutěže o to, kdo dokáže vytvořit v ústech více pěny.

Pasty pro nejmenší děti většinou neobsahují fluoridy, právě kvůli možnému spolknutí. Rozhodně ale není nutné se fluoridů bát, ty jediné totiž skutečně ochrání zub před kazem. Každá pasta pro děti obsahuje množství fluoridů doporučené stomatology pro danou věkovou skupinu.

5. Technika čištění

Správná technika čištění zubů je samozřejmě základ úspěchu. Proto již odmalička dítě veďte k tomu, aby kartáčkem přejíždělo po zubech nikoliv ze strany na stranu, tzv. horizontální technikou, tedy „od ucha k uchu“, ale jemnými kroužky. Kartáček by pak mělo držet ideálně podobně, jako drží tužku. Díky tomu získá v prstech větší cit a dostane se i do míst, které by jinak zanedbalo.

Imagem

 6. Předčasná samostatnost

Jděte dětem příkladem a čistěte si zuby s nimi. Motivujte je vlastní vzornou péčí o svůj chrup a chvalte je za každý úspěch. Nenechávejte však dítě, aby si zuby čistilo zcela samo. Zhruba do osmi let věku (v době, kdy již dobře ovládá psaní), totiž nemá dítě dobře vyvinutou jemnou motoriku a pravděpodobně nezvládne čištění zubů natolik dobře, abychom se mohli spolehnout na jeho efektivitu. Do té doby by tedy měli dětem zoubky čistit rodiče, případně jim alespoň správným pohybem vést ruku. "Vždy je potřeba, aby rodiče zoubky dočišťovali, není to možné nechat jen na dětech samotných," zdůrazňuje MDDr. Minářová. "Nevytvořený návyk z dětství se v dospělosti špatně dohání. Následné problémy se zubním kamenem, pak mohou vést až ke vzniku parodontózy."

Nabídka péče o dětské zoubky


Zdroj: www.zuby.czwww.novinky.cz, www.dentmedico.cz, konzultace se zubní lékařkou MDDr. Alenou Minářovou   

Foto: Pixabay.com 

 

Imagem

Dohlížíte na děti při čištění zoubků? Dočišťujete na závěr zoubky vy? Podělte se o své zkušenosti a tipy s ostatními.

Jedná se o revizi článku ze dne 14.10.2017 od autorky Barbora Jelínková.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook