Když teplota začne stoupat

07.06.2019 Monika Burešová

Když se dětem zvýší teplota a zahoří jim tvářičky, zvedne se nepatrně tep i maminkám. Od jakých hodnot je vhodné zvýšenou teplotu snižovat a kdy je naopak dobré nechat dostatek prostoru pro reakci imunitního systému? A jaké jsou vlastně možnosti v oblasti měření tělesné teploty?
Když teplota začne stoupat

Horečka jako pomocník

Někdy si nejsme sami jistí, kdy máme zasáhnout a ulehčit tak našim malým ratolestem horečnaté trápení. Následující informace by vám mohly pomoci rozpoznat hranici, při které už je vhodné použít patřičné medikamenty. Obecně platí, že za zvýšenou teplotu považujeme tu, jejíž hodnota přesáhne 37 °C. Pokud čísla na teploměru ukazují více než 38 °C, mluvíme už o horečce. Při běžných infekčních onemocněních není vhodné snižovat zvýšenou teplotu okamžitě. Naopak nám zvýšená teplota, případně horečka, může pomoci zvítězit nad infekcí. U malých dětí ale snižujeme horečku vždy, když přesahuje 38 °C. Pozor bychom si ale měli dát na febrilní křeče. I když působí děsivě, měli bychom zachovat chladnou hlavu a urychleně zavolat rychlou záchrannou službu. Samy o sobě nejsou nebezpečné, ale hrozí při nich poranění a je potřeba vyloučit např. epileptický záchvat.

Z jakých teploměrů můžeme vybírat?

Škála teploměrů, kterými můžeme změřit tělesnou teplotu, je relativně široká. Namísto teploměrů rtuťových, jejichž prodej je už od roku 2009 zakázán, můžeme v lékárnách a obchodech narazit na teploměry skleněné, digitální, proužkové nebo infračervené. Každý si tedy může vybrat podle svých preferencí.

Existuje několik druhů teploměrů, např. skleněné.

Skleněné teploměry

Podobají se rtuťovým, ale místo rtuti obsahují jiné netoxické látky, nejčastěji galium, indium nebo tekutý materiál z gália, india a zinku. Výhodou těchto teploměrů je kromě pořizovací ceny (do 100,- Kč) také skutečnost, že na jejich provoz nepotřebujete na rozdíl od teploměrů digitálních žádné baterie. Lze s nimi měřit teplotu v ústech, v podpaží či v konečníku. Při rektálním měření je ještě potřeba odečíst od výsledné teploty 0,5°C. Tento způsob měření není z důvodu bezpečnosti úplně vhodný u těch nejmenších dětí. Doba měření se pohybuje v rozmezí od pěti do deseti minut. Daly by se také označit za ekologické.

Digitální teploměry

Nástupcem klasických rtuťových teploměrů jsou teploměry digitální. Použití je prakticky stejné, jako u teploměrů skleněných. Výhodou ale je, že jsou odolnější, jelikož jejich pouzdro je plastové a jsou odolné proti vodě. Doba měření je poměrně kratší a konec měření je ohlášen zvukovým signálem, což určitě nejeden z nás ocení. V současné době už se dají sehnat i speciální řady, např. pro miminka ve tvaru dudlíku, teploměry s ohebnou špičkou pro lepší zavádění v případě rektálního měření, či teploměry ovulační, které zvládnout teplotu změřit na dvě desetinná čísla.

Proužkové teploměry

Tento vynález je určen spíše k jednorázovému použití. Přikládají se buď na čelo, pod jazyk nebo do podpaží. Jsou lehce přenosné, netoxické a ekologické. Jejich nevýhodou je ale nepřesné měření, pro sledování změn teploty tudíž nejsou zcela vhodné.

Infračervené teploměry

Řadí se jistě k nejoblíbenějším mezi maminkami s malými dětmi. Jejich velkým plusem je rychlé měření (v řádu sekund) a hygienické použití. Díky bezkontaktnímu použití je vhodnou volbou při měření teploty malých neposedných, či naopak spících dětí, jelikož zde není nutná spolupráce malého pacienta. Při koupi tohoto druhu teploměru ale budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Pořizovací cena se totiž pohybuje v rozmezí od 700,- Kč do 2.000,- Kč.

S infekcí můžete bojovat i přírodní cestou.

První pomoc

Na trhu je nepřeberné množství přípravků pro snižování teploty. Kromě různých dětských sirupů nebo čípků dostupných v lékárnách můžeme také vyzkoušet takzvané babské rady. Např. je možné použít tvarohový obklad, vlažnou sprchu nebo odvar z dubové kůry. Hodně pomoci mohou octové ponožky. Smíchejte 6 lžic octa v půl litru vody a do tohoto roztoku namočte bavlněné ponožky. Po vyždímání je natáhněte dítěti na nohy a potom je podložte něčím nepromokavým. Po dvaceti minutách postup opakujte. V tuto dobu jsou už totiž většinou ponožky úplně suché.

Horečka není nemoc

Zvýšená teplota nebo horečka sice není nic příjemného a může děti na pár dní vyřadit z běžného provozu, ale pamatujte, že jde jen o přirozený způsob, kterým tělo bojuje s infekcemi. V těchto horečnatých chvílích tedy dopřejme našim nejmenším klid, dostatek tekutin a spoustu odpočinku, nejlépe v podobě spánku.

 

Zdroj: www.lekarnickekapky.czwww.mojezdravi.cz, www.vitalia.cz, www.tomickova.cz

Foto: Pxhere.com

Jaký teploměr u vás doma vede? Máte osvědčený recept na horečku? Podělte se o své zkušenostmi s ostatními maminkami.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook