Ovulační kalendář


Ovulace není jen biologický termín, ale promyšlený soubor dějů v organismu, který celkově ovlivňuje ženskost a stav ženské mysli. Plánujete těhotenství? Uvažujete o vysazení hormonální antikoncepce, ale otěhotnět nechcete? Pojďte se spolu s námi dozvědět něco více o cyklických změnách v těle ženy a s nimi souvisejícím procesem ovulace.
Ovulační kalendář

Smysl menstruačního cyklu

Tělo ženy je skvěle uzpůsobeno k tvorbě nového života. Sériemi souběžných událostí se každý měsíc připravuje na těhotenství. Tomuto procesu říkáme menstruační cyklus a probíhá v několika fázích. Pokud dojde k oplození vajíčka, které žena každý měsíc vyprodukuje, její tělo se pak dokonale zadaptuje na to, aby ochránilo, vyživovalo a porodilo dítě. Pokud k oplození nedojde, zbaví se jej včetně děložní sliznice, a dojde tak ke krvácení. Tím se tělo „očistí“ a je pak znovu a v plné síle nachystáno na případné další oplodnění v nastávajícím cyklu.

Co je ovulace

Každý měsíc dozrává střídavě v jednom nebo druhém vaječníku vajíčko, které postupuje vejcovodem k děloze, kde může být oplozeno spermií. Tomuto momentu se říká ovulace. Uvolněné vajíčko je schopno oplodnění po dobu zhruba 24 hodin. Vypadá to doslova na „šibeniční termín“, pokud jste v situaci, kdy chcete otěhotnět. Ale nebojte se, ovulace nerovná se plodný čas. Doba, po kterou můžete přijít do jiného stavu, je delší. Jsou to přibližně tři dny před a dva dny po ovulaci. Tuto dobu ovlivňuje životnost vajíčka i skutečnost, že spermie si umí na uvolněné vajíčko počkat až 72 hodin.

Rozpoznání plodnosti

Pro rozpoznání plodných a neplodných dní je potřeba porozumět signálům, které vám tělo vysílá. Jakmile se tyto signály naučíte rozpoznávat a uvědomovat si je, pomohou vám určit nejplodnější dny a zvýšit tak šanci na početí. Můžete je také použít i k tomu, abyste otěhotnění předešla.

Dvě hlavní změny, které lze na těle pozorovat, jsou změny děložního hlenu a bazální tělesné teploty. Poševní hlen mění v průběhu cyklu konzistenci. Během dvou až tří dnů, kdy je čistý elastický, jste nejplodnější. Poté se v důsledku klesající hladiny estrogenu na den, dva objevuje matný, neprůsvitný hlen. Po ovulaci vnímáte pak okolí vulvy sušší, což je zas zapříčiněno rostoucí hladinou progesteronu, který vyměšují vaječníky po ovulaci. 

Anketa

Poznáte na sobě období plodných dnů?
33.33 %
66.67 %

Chcete-li předpovědět ovulaci na základě teploty, musíte ji měřit každý den ve stejnou dobu a na stejném místě těla (v ústech, popř. v pochvě). Krátce po ovulaci se bazální tělesná teplota zvyšuje o půl stupně Celsia. To nejplodnější období je asi 2 až 3 dny před dosažením nejvyšší teploty. Měření teploty v aktuálním měsíci vám pomůže odhadnout termín vaší ovulace v příštím měsíci a následně v dalších.

V době ovulace se mění také pozice a tvar děložního hrdla. To se s blížící ovulací změkčuje a je kluzké. Po ovulaci je pak hrdlo sušší a pevnější.

Mezi další znaky plodnosti může patřit bolest v podbřišku, mírné krvácení, citlivější či zvětšená prsa, změny nálad. A možná jste si všimla, že v této době se výrazně zvyšuje libido (chuť na sex), které znovu klesá v neplodných dnech.

Vajíčko je schopno oplodnění přibližně 24 hodin

Ovulace jako antikoncepční metoda

Výše zmíněné znaky plodnosti a jejich pozorování můžete využít k početí dítěte, stejně tak jako přirozenou metodu antikoncepce. Je dobré pozorně sledovat, eventuálně zapisovat si svou menstruaci, pozorovat děložní hlen, měřit bazální teplotu po dobu nejméně šesti cyklů, abyste si byla všemi projevy opravdu jistá. Metoda je o to spolehlivější, čím lépe znáte své tělo. Pamatujte však, že žádná antikoncepce nemá stoprocentní spolehlivost.

Ovulační test pomůže

Pokud se vám zdá, že žádné změny na svém těle v období ovulace nezaznamenáváte, můžete si pomoci ovulačními testy. Ty reagují na nárůst luteinizačního hormonu (LH), který ovulaci spouští. Tato "předpověď ovulace" závisí na průměrné délce menstruačního cyklu. Pokud trvá standardních 28 dní, odhaduje se ovulace na 14. den cyklu. Ovulační test je velmi přesný, ale musí být proveden v pravou chvíli. S testováním začněte zhruba 10 den cyklu. Pokud však máte menstruační cyklus nepravidelný, může se stát, že těch zhruba pět plodných dní snadno minete. V takovém případě je třeba zakoupit více testů a testovat moč delší dobu, což, pravda, může být finančně nákladnější.

Ovulace jde ruku v ruce s věkem ženy

Plodnost ženy závisí také na jejím věku. Po přibližně 35. roce věku se u většiny žen začíná poměrně rychle plodnost snižovat. Ačkoliv žena pravidelně menstruuje, v některém cyklu již k ovulaci nedochází. Deset let před menopauzou mají totiž ženy ovulaci v průměru jen osm cyklů v roce. Proč ovulační cykly nejsou vždy plodné se přesně neví.

Poruchy ovulace

Obecné zdravotní problémy mohou narušit hormonální rovnováhu mezi hypotalamem, podvěskem mozkovým a vaječníky, a tak dochází k poruchám ovulace.To může vést k nepravidelné nebo úplně vynechané menstruaci. Ovulace může být narušena nízkou hmotností ženy, obezitou, emočním rozrušením či problémy se štítnou žlázou. Proto by před jakoukoliv eventuální léčbou samotné neplodnosti měly být napraveny nejprve tyto problémy.

Znát plodné a neplodné dny pomůže při plánování těhotenství.

Chcete otěhotnět?

Pokud jste přestala brát hormonální antikoncepci a chcete přijít do jiného stavu, trvá i několik měsíců, nežli se reprodukční schopnosti znovu obnoví a objeví se ovulace. Je pochopitelné, že nabádat v tomto období především k trpělivosti, se asi moc s pochopením nesetká. Ženy se často zaobírají překážkami, které by mohly cestu k otěhotnění komplikovat, namísto toho, aby automaticky věřily, že se vše povede. Díky hormonální antikoncepci jsme mohli žít život podle svého a získat spoustu času ke svobodnému a dobrovolnému rozhodnutí, kdy mít dítě. Jako jistá daň za tuto možnost volně si svůj život plánovat, je skutečnost, že gravidita se nemusí dostavit ihned. Ale nebojte se, příroda je mocná a nenechá se snadno odradit. Váš čas k otěhotnění nastane. Zkuste se nejprve spolehnout na své tělo, nechte jej, aby vám ukázalo, jak funguje v celé své původní přirozenosti. Možná budete zaujata jeho projevy a pocity, které sebou tyto změny přináší. Za vaši trpělivost a víru ve své reprodukční schopnosti vás pak, možná rychleji, než jste si mohli pomyslet, bude čekat odměna v podobě dvou čárek na těhotenském testu.

Není to věda

Možná se vám budou zdát některé procesy v těle ženy jako příliš komplikované. Nenechte se odradit. Jen jsme vám chtěli poskytnout pár informací o tom, jak na měsíční bázi funguje ženské tělo a proč je dobré vědět něco o ovulaci. Ale i když o ní nic vědět nebudete, dá vám o sobě vědět ona sama.

Zdroje:

TREWINNARD, Karen. Jak přirozeně otěhotnět. Brno: Computerpress, 2006. ISBN 978-80-251-0764-5.

myoovunelle.cz, www.ulekare.cz, www.zenska-neplodnost.cz

Foto: Pixabay.com

Spoléháte na plodné a neplodné dny jako na antikoncepci? Nebo jste je počítali při snažení se o miminko? Podělte se o své zkušenosti s ostatními.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook