5 typů hormonální antikoncepce


Hormonální antikoncepci v Česku používá přes 40 % žen ve věku 15 až 49 let. Je to také jeden z nejčastějších důvodů první návštěvy gynekologa u mladých dívek. Podívejte se, jak působí na vaše tělo, jaké jsou její výhody a rizika, i jak vybrat ten správný typ.
5 typů hormonální antikoncepce

Historie prevence proti otěhotnění

Snahy o prevenci početí se objevovaly už u starých Egypťanů, kteří k tomu používali speciální nápoje nebo pomůcky připomínající pesar.

V Bibli můžeme najít popis přerušované soulože a ve starověkých knihách se píše o vyhánění plodu. Právě ve starověku se začaly objevovat první pomůcky jako pás cudnosti a návlek na penis.

V roce 1838 doktoři vytvořili pesar, který předepisovali ženám, které by těhotenství mohlo ohrozit na životě. Ve 20. letech minulého století pak vznikla první klinika, ve které specialisté poskytovali ženám konzultace ohledně zamezení těhotenství.

První hormonální antikoncepce se začala testovat v 50. letech a zanedlouho se na trh dostaly první antikoncepční pilulky.

Co je hormonální antikoncepce?

Slovem antikoncepce se označuje metoda, která způsobuje dočasnou a vratnou ztrátu schopnosti oplodnění. Hormonální antikoncepce patří mezi nejúčinnější metody, při které hormony dají mozku signál, že je žena těhotná, a zabrání ovulaci nebo znehodnotí její následky.

Látky estrogen (ženský pohlavní hormon) a progestin (hormon žlutého tělíska), které jsou z pilulek uvolňovány, nahrazují tělu vlastní hormony, a tak chrání před otěhotněním a zajišťují pravidelný cyklus.

Výhody hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce zaručuje téměř 100 % ochranu před otěhotněním. Lékaři ji ale předepisují i při poruchách menstruačního cyklu nebo pro zmírnění příznaků menstruace jako je bolest hlavy, prsou a podbřišku či výkyvy nálad.

Můžete jí také předcházet rakovině vaječníků a děložní sliznice, nádorům prsu a cystám. Pozitivní vliv má i na pleť a často dívkám zlepšuje akné.

Jaká jsou rizika používání?

Tato metoda ale může nepravidelný cyklus také způsobovat a mohou se při ní objevit i bolesti hlavy, prsou, migrény, podrážděnost nebo nervozita.

v některých případech se stává, že nasazení antikoncepce provází i zvýšení hmotnosti.

Hormonální antikoncepce není vhodná pro ženy, které trpí zdravotními problémy jako obezita, epilepsie, poruchy jaterních funkcí a mnohé další. Může také snižovat účinky některých léků.

Pokud se tedy rozhodnete chránit před otěhotněním tímto způsobem, zajděte nejdříve na konzultaci k vašemu gynekologovi.

Imagem

Jaký typ vybrat?

Existuje několik druhů podávání hormonální antikoncepce. Každé ženě vyhovuje něco jiného a něco jiného od ní očekává. Po konzultaci s vaším lékařem můžete zvolit pilulky, kroužky, náplasti, injekce nebo nitroděložní tělíska.

  • Pilulky jsou vysoce spolehlivé, ale pouze v případě pravidelného užívání. Každý den si musíte vzít jednu tabletku. Na trhu jsou pilulky kombinované (obsahující estrogen a progestin) a gestagenní (obsahující pouze progestin) a záleží jen na vás, po kterých z nich sáhnete.

 

  • Vaginální kroužky se aplikují jednou měsíčně. Po třech týdnech se vyjme a následuje týdenní pauza, během které menstruujete.

 

  • Antikoncepční náplasti jsou oblíbené zejména díky snadné aplikaci. Nedoporučujeme je ale ženám nad 90 kg, protože by mohlo dojít k nedostatečnému vstřebávání hormonů.

 

  • Injekce aplikuje jednou za tři měsíce lékař. Nejsou ale vhodné ke krátkodobému použití, pokud tedy plánujete v blízké době otěhotnět, této metodě se raději vyhněte.

 

  • Hormonální nitroděložní tělísko zavádí lékař na několik let. Doporučujeme ho tedy také volit v případě, že v dohledné době neplánujete miminko.

Můžete antikoncepci užívat i při kojení?

I když se dá kojení pokládat za přirozenou antikoncepci, nedoporučujeme se na něj spoléhat.

V této době doporučujeme zvolit gestagenní preorální antikoncepci nebo nitroděložní tělísko.

Naopak pilulky, náplasti ani kroužek byste neměla používat v prvních 6 měsících kojení vůbec. Tyto metody mohou negativně působit na proces tvorby mléka i na vaše dítě.

Na kojení jako přirozenou antikoncepci nelze spoléhat

A co když chcete antikoncepci vysadit?

Antikoncepci ženy nevysazují jen v případě, že chtějí dítě. Stává se, že jim její užívání nevyhovuje nebo nechtějí, aby jejich tělo dlouhodobě přijímalo umělé hormony.

Dost možná se setkáte s výkyvy nálad, silnějšími menstruačními bolestmi, nepravidelnou menstruací, výtoky nebo změnou váhy. Může se dostavit ale i větší chuť na sex.

Trvá většinou dva až tři cykly, než se tělo nastartuje a vyrovná se s chybějícími hormony z antikoncepce.

Některé ženy po vysazení mohou otěhotnět snadněji, než před nasazením antikoncepce. Vaječníky pracují lépe, a proto je možnost otěhotnění vyšší asi do půl roku po vysazení.

Ať už hormonální antikoncepci berete několik let nebo se ji teprve chystáte se nasadit, rozhodně byste neměla podceňovat její dopad na vaše tělo. Nezapomínejte ale ani na to, že spolehlivost vybrané metody určujete především vy sama.

 

Zdroje: ambulance.levret.cz, antikoncepce.cz, internimedicina.cz, mojezdravi.cz, tehotenstvi.cz, zena.aktualne.cz

Foto: pixabay.com

Berete hormonální antikoncepci? Jaký typ vám vyhovuje nejlépe a proč? Sdílejte své zkušenosti s ostatními.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook