Hrozba jménem klíště


Teplých letních dnů je čím dál víc, koupaliště a parky se plní, spousta lidí vyráží do přírody do vlahého stínu lesů. Děti překypují nadšením. Bohužel teplé počasí vytváří ideální podmínky pro klíšťata, která jsou přenašeči závažných onemocnění. Právě v těchto dnech je riziko nákazy na nejvyšším stupni. Jak se proti klíšťatům bránit? Co dělat, když už se nějaké přisaje?
Hrozba jménem klíště

Klíště obecné

Jedná se o roztoče z čeledi klíšťatovitých, který se živí sáním krve savců, plazů nebo ptáků. Velikost samic se pohybuje v rozmezí od 3,5 do 4,5 mm (po nasátí až 1 cm a víc), samečci jsou menší, asi 2,2 – 2,5 mm. Sát krev mohou pouze samice. Tělo je složeno ze dvou částí – hlavová část a vlastní tělo. Klíště je vybaveno několika zásadními strukturami:

  • Ochranný chitinový štít – proto je velmi nesnadné klíště rozmáčknout
  • Speciální smyslový orgán, kterým rozpoznává přítomnost hostitele
  • Tykadla – díky nim klíště hledá nejvhodnější místo pro uchycení a přisátí na těle hostitele
  • Kusadla – ta slouží k prořezání pokožky hostitele
  • Sosáček se zpětnými háčky – díky němu může klíště sát krev a velmi pevně se přichytit

Klíště jako přenašeč chorob

Nejdůležitější je ale fakt, že je klíště přenašečem řady infekčních chorob. Sáním krve se klíště živí ve všech třech vývojových stádiích (larva, nymfa, dospělec), proto je i ve všech stádiích schopné přenosu infekce. Nejčastěji bývá na člověku klíště přisáté ve stádiu nymfy. V případě přisáté larvy je problém zejména v tom, že je larva malá a světlá, proto ji většinou objevíme až začne místo svědit, anebo ji neobjevíme vůbec.

Klíšťata potkáte v lese, ale ve městech.

Onemocnění přenášená klíštětem

Nejzávažnější onemocnění, která klíšťata přenáší, jsou lymská borelióza, klíšťová encefalitida a ehrlichióza.

  • Lymská borelióza – bakteriální onemocnění, první příznaky se projeví až po zhruba 1-2 týdnech a jsou snadno zaměnitelné s projevy chřipky, může se vytvořit typická boreliová skvrna v okolí místa přisátí klíštěte, tzv. erythema migrans, které se začne po kůži posouvat (odtud vychází i samotný název), což z hlediska diagnostiky lepší varianta. Pokud se včas nenasadí léčba antibiotiky, přechází nemoc do mnohem hůře léčitelných stádií.

 

  • Klíšťová encefalitida – zánětlivé virové onemocnění mozku, prvotní příznaky, které se většinou objeví po 7-14 dnech, mohou být podobné netypickému virovému onemocnění dýchacích cest s horečkami, bolestí svalů a kloubů, tuhnutí šíje, nevolnostmi a únavou. V této fázi probíhá množení virů v těle. Zrada je v tom, že zmíněné příznaky po několika dnech samy vymizí a následuje období bez příznaků, které trvá jeden až dva týdny. Potom může přijít druhá, velmi závažná, fáze. Ta spočívá v napadení centrálního nervového systému, klinicky se může projevit intenzivní bolestí hlavy, nervovou obrnou, tuhnutím šíje, závratěmi, poruchou spánku a orientace, obrnou svalů v obličeji i končetin. Zásadní je, že v případě tohoto onemocnění neexistuje účinné léky. Je nutný klid na lůžku, většinou i hospitalizace. Proděláním onemocnění ve středním a starším věku vzniká dloudobá imunita, pokud onemocnění proběhne v mladším věku není celoživotní imunita zaručena, a proto je nutné po 20 - 30 letech hladinu protilátek zkontrolovat.

 

  • Ehrlichióza – poměrně nově popsané infekční onemocnění, podobné některým formám boreliózy, hlavním klinickým příznakem je horečka doprovázená bolestmi svalů a kloubů, je nutné včas nasadit antibiotickou léčbu. Komplikace hrozí u těhotných žen, proto by přisáté klíště rozhodně neměly podcenit.  

Přisáté klíště a jeho odstranění

Zaručených způsobů a postupů, jak přisáté klíště vytáhnout, již byla celá řada. Jak je to tedy správně? Prvním pravidlem je, že je nutné klíště odstranit co nejdřív, podstatně se tak sníží riziko přenosu infekce. Rozhodně se nesnažte klíště dusit olejem nebo krémem. V takovém případě může klíště vyvrhnout obsah střev do rány, a právě tím se riziko nákazy zvýší. Žádoucí není ani jakékoli mačkání a rozmačkávání. Vhodné je klíště nejprve postříkat nebo zakapat desinfekcí, například jódem nebo alkoholem, a nechat chvíli účinkovat. Dojde tak ke zničení virů a bakterií v těle klíštěte. Potom můžete přistoupit k samotnému odstranění. Ideálním způsobem je použití speciální karty se zářezy, kterou klíště podeberete a jednoduše vytáhnete. Pokud je klíště hodně malé (stádium larvy), může vám dobře posloužit navlhčená vatová štětička nebo sirka, kterou klíště vyvikláte. Místo, kde bylo klíště přisáté, pak vydesinfikujte běžným dezinfekčním prostředkem. 

Může nastat situace, že se klíště přece jen nedaří popsaným způsobem odstranit. Potom je nutné použít ostrou pinzetu, chytit klíště co nejblíž u povrchu pokožky a vytrhnout. Nemusíte panikařit, pokud v místě přisátí zůstanou kusadla, z nich totiž přenos infekce nehrozí. Tělo si s nimi snadno poradí. Místo opět vydesinfikujte.

Když místo přisátí klíště lehce zarudne a svědí, většinou se jedná pouze o lokální reakci, která brzy zmizí. Rozhodně to nemusí znamenat nákazu. V každém případě je nutné místo sledovat.

Vytažené klíště můžete bezpečně zlikvidovat tak, že jej ponoříte do desinfekčního roztoku a následně spláchnout do toalety.

Specializované laboratoře nabízí vyšetření klíšťat.

Vyšetření klíštěte

Existuje možnost nechat odstraněné klíště vyšetřit a tím zjistit, zda bylo infikované či nikoli. Stačí klíště vložit do igelitového sáčku a poslat do laboratoře, která se na vyšetření klíšťat specializuje. I pokud laboratoř zjistí, že bylo klíště infikováno, není ještě jisté, že k přenosu patogenů došlo. Nicméně je dobré tuto informaci mít.

Výskyt a aktivita klíšťat v ČR

Český hydrometeorologický ústav ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem vydává předpověď aktivity klíšťat. V těchto dnech se aktivita pohybuje na stupních 9 a 10, tedy na maximu, tzn. že je nejvyšší riziko, že se klíště přisaje a zároveň je nejvyšší i pravděpodobnost nakažení infekcí.  Klíšťata jsou aktivní v období od dubna do října, ale vše se odvíjí od aktuálního počasí. Pojem „aktivita klíštěte“ se dá vysvětlit jako podíl klíšťat, která jsou připravena k napadení hostitele, vzhledem k celkové populaci klíštěte v dané lokalitě. Obrázek ukazuje výskyt infikovaných klíšťat v rámci České republiky.

Aktivita klíšťat v ČR

Prevence a ochrana proti klíšťatům

Nejlepším způsobem, jak se chránit před nákazou přenášenou klíšťaty, je úplně se jim vyhnout, což ale není zrovna snadné, takřka nemožné. Klíšťata se vyskytují nejen ve smíšených lesích a na loukách, ale setkáte se s nimi i v parcích ve městech, ve vysoké trávě podél chodníků a cyklostezek. První účinnou prevencí je používání účinného repelentu. Můžete vyzkoušet řadu různých typů 100% přírodních repelentních přípravků, které jsou vhodné i pro děti od 6 měsíců.

 100% přírodní repelenty

 

 

          Připravili jsme pro vás akční nabídku 100% přírodních repelentních přípravků.

 

          Akční nabídka

 

Další možností prevence je očkování. Bohužel účinná vakcína existuje pouze proti klíšťové encefalitidě. Proti borelióze očkovat nelze, navíc ani po prodělání onemocnění nevzniká v těle imunita, takže se jí můžete nakazit opakovaně.

Ať už vyrazíte kamkoli, určitě se vybavte repelentem a každý den důkladně prohlížejte sebe i děti.

 

Zdroj: www.ockovacicentrum.cz, www.kliste.cz, www.idnes.cz, www.nnm.cz, www.kliste-prevence.cz

Foto: Pixabay.com, www.kliste.cz

Jak chráníte sebe a své děti před klíšťaty? Máte zkušenosti s nákazou? Podělte se o své zkušenostmi s ostatními maminkami.

Anketa

Jak řešíte přisáté klíště?
66.67 %
25 %
8.33 %

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook