Správná a nesprávná zakřivení páteře


Onemocněním páteře u nás trpí stále více dětí. Na vině může být nejen sedavý způsob života a nedostatek správného pohybu, ale i nerespektování přirozeného vývoje v prvních měsících života dítěte. Jakými způsoby můžeme předcházet potížím s páteří? Lze deformaci páteře včas rozpoznat? A jaké existují druhy léčby?
Správná a nesprávná zakřivení páteře

Přirozené zakřivení páteře

Během několika prvních let dítěte se vyvíjí dvě přirozená prohnutí páteře – kyfóza a lordóza. Zatímco kyfóza se projevuje obloukovitým zakřivením v hrudní oblasti směrem dozadu, lordotická část páteře je prohnutá v oblasti krční a bederní. Krční lordóza vzniká zvedáním hlavičky (miminko pase koníčky) a bederní zakřivení se vytváří při snaze dítěte stát a chodit.

Esovité zakulacení našich zad je výsledkem celkem čtyř prohnutí na páteři. Tento tvar působí jako pružina a chrání tak oporu těla před otřesy, které by jí mohly uškodit.

Prvotní poruchy páteře

V případě, že je úhel zakřivení v oblasti krční či bederní příliš velký, vzniká hyperlordóza. Ta bývá způsobena nejčastěji nerovnováhou mezi ochablými svaly břicha a namáhaným bederním svalstvem. Pokud dítě trpí obezitou, je hyperlordóza výsledkem posunu těžiště.

Příčinou ochablých či příliš namáhaných svalů je také špatné držení těla, především kolem 10. – 12. roku dítěte. Dalšími příčinami může být špatná strava, jednostranné zatěžování páteře či přílišné nároky na pokroky miminek.

Nenuťte dítě k pokrokům

Když se začíná miminko zvedat na rukách a pást koníčky, je to pro jeho krční i bederní oblast velmi namáhavý výkon. Měli bychom dítěti po takovém tréninku dopřát chvíli odpočinku na zádech, nejlépe jej co nejvíce „balit do klubíčka“. Tímto vyrovnáním na obě strany dochází jak k pnutí svalů, tak k jejich relaxu. Dobu strávenou při pasení bychom měli ohlídat. Delším tréninkem dítě rozhodně nedosáhne lepších výsledků, spíše naopak. Méně je v tomto případě více.

Už sedí a leze? Hlavně nikam nespěchat!

Kolem 5. – 6. měsíce věku se můžeme u miminek setkat s prvními náznaky snahy o sezení. Děťátko se zapírá o lokty, natáčí se na jeden bok a snaží se vzpřímit. V tuto dobu bychom ho ale neměli násilně posazovat, a to ani s naší podporou. Kyčle ani páteř dítěte zatím ještě nejsou natolik zpevněny, aby vydržely nápor celé vrchní poloviny těla. Miminko zatím jen trénuje. A právě až časem vytrénované svaly mu za pár měsíců dovolí se posadit. I v tomto případě není kam spěchat.

Stejným způsobem bychom měli přistupovat k přetáčení miminka z jedné strany na druhou a k lezení. Tím, že dítě přetočíme, když už nemůže dál, nebo jej potaháme za ručku, aby to zvládlo, mu nijak nepomůžeme. Stejně tak je jen na něm, kdy začne dávat kolena řádně pod bříško a batolit se kupředu. Do té doby jeho snažení může připomínat spíše plavání na suchu. A i to je naprosto v pořádku.

Nenuťte dítě k pokrokům.

Vodění za ručičku je spíše ke škodě

Jakmile začne dítě s prvními nejistými krůčky, máme tendence mu s nimi pomáhat. Je dobré být v tuto dobu dítěti nablízku, popřípadě jej chytat a dávat pozor, aby se někde neudeřilo. Rozhodně bychom jej ale neměli vodit za ručičku. První kroky dítěte jsou pro jeho motorický rozvoj nesmírně podstatné. Samo musí najít svou rovnováhu a naučit se s ní zacházet. Voděním za ruku bychom přispěli akorát k jednostrannému namáhání zad, a tím i páteře. Věřte svému malému objeviteli, ví dobře, jak si s touto situací poradit. A trénink dělá mistra.

Anketa

Pomáhali jste dítěti s prvními krůčky voděním za ruku?
22.73 %
27.27 %
50 %

Nejčastější deformace páteře

Skolióza je nejvíce se vyskytující onemocnění páteře. Nejznámější formou je idiopatická skolióza. Ta postihuje děti v období rychlého růstu, tedy zhruba kolem desátého roku. Mezi projevy této somatické poruchy patří vyšší položení jednoho ramena než druhého nebo postavení kyčlí mimo jednu rovinu. Často se onemocnění může projevit kulatými zády či bolestí po dlouhém sezení nebo stání.

Obecně u dětí rozeznáváme tři druhy skoliózy:

  • Infantilní – skolióza získaná či vrozená, objevuje se obvykle do 3 let dítěte
  • Juvenilní – objevuje se v předpubertálním období, obvykle do 10. roku
  • Adolescentní – skolióza, kterou často způsobuje rychlý růst, objevuje se do 20 let

Příčiny tedy mohou být jak dědičného charakteru, tak získané v průběhu tělesného vývoje dítěte. Například vlivem špatného pohybu, nedostatkem stopových prvků ve stravě nebo některými nemocemi jako jsou mozková obrna, či svalová dystrofie. V 80 % případů je ovšem příčina vzniku skoliózy neznámá.

Příčinou potíží s páteří může být i nedostatek pohybu.

Dítě upřednostňuje jednu stranu těla?

To, že si dítě oblíbí výhradně levou či pravou stranu, nebo se opírá stále o ten stejný loket, ještě nemusí nic znamenat. Je ale dobré zpozornit a ověřit si, zda je páteř v jedné rovině. Kontrola je jednoduchá. Stačí jemně projet prstem páteř dítěte, obratel po obratli, a dávat pozor, zda některá její část nevybočuje do strany.

Zaměřit pozornost můžeme i na postoj dítěte. Především u starších dětí sledujeme například přílišné vyklenutí zad dopředu při nošení školní tašky nebo sezení či stání v asymetrických polohách. Také nevhodná obuv může mít negativní vliv na držení těla. V poslední době je problémem i přílišné sezení u televize, počítače či tabletu a nedostatek pohybu. Včasným detekováním problému můžeme předejít zdlouhavé a pro dítě náročné léčbě.

Komplikace s páteří a léčba

V případě, že si dítě zafixovalo špatné držení těla, je třeba navštívit lékaře. Zde se dozvíme velikost úhlu zakřivení a s tím spojenou vhodnou léčbu. Pokud je zakřivení do 20 stupňů, obvykle je rodičům navrženo docházet s dítětem na fyzioterapii, kde bude onemocnění dále sledováno. V případě většího zakřivení je již nutné podstoupit léčbu ve formě nošení korzetu. Zakřivení nad 40 stupňů vyžaduje operativní zákrok, po kterém následuje fixace páteře korzetem po dobu rekonvalescence.

Návrat k relativnímu zdraví po chirurgickém vyrovnání páteře je 6 až 12 měsíců. V mnoha případech jsou ale lidé i po operaci nuceni dodržovat jistá, mnohdy výrazná, omezení v pohybu.

Prevencí ke zdravé páteři

Lidská páteř se formuje nejvýrazněji v prvních letech života. Proto je velmi důležité respektovat u dětí rychlost vývoje. Také je potřeba zajistit dětem dostatek vitamínů a minerálu, především vápník pro zdravý kosterní systém. V průběhu let je vhodné vybírat pohybové aktivity s ohledem na věk a schopnosti dítěte.

Chcete být připraveni?

Je dobré si vědět rady v každé situaci, a tím spíš pokud jde o zdraví dětí. Připravili jsme pro vás zdravotní kurzy týkající se dětských nemocí a první pomoci, kde se vše dozvíte a naučíte. Nemusíte nikam složitě cestovat, stačí jen být online!

 

Webinář "První pomoc u malých dětí"

 

Webinář "Nejčastější dětské nemoci a jak na ně"

 

Zdroje: mojezdravi.cz, cs.medixa.org, fyzioklinika.cz

Foto: unsplash.com

Máte Vy nebo někdo ve Vašem okolí zkušenosti s onemocněním páteře? Provozujete společně s dětmi nějaký sport? Diskutujte o tom s ostatními maminkami.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook