Děti jsou častěji před obrazovkou než v pohybu

08.05.2019 Martina Horová

Žijeme v době obrazovek a digitálních obsahů, každou chvíli kontrolujeme mobilní telefon a je těžké, aby tomuto světu unikly naše děti. Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala doporučení, která se týkají zdravého vývoje malých dětí, mimo jiné se zaměřují na dobu, kterou by děti měly maximálně strávit před obrazovkou každý den. Kolik to je? A jaký pohyb by měly děti mít podle jednotlivých vývojových fází?
Děti jsou častěji před obrazovkou než v pohybu

Obrazovka nedokáže nahradit reálný svět

Podle expertů Světové zdravotnické organizace (WHO) by měly děti do 5 let méně sedět před obrazovkami, zůstávat v pasivní sedavé pozici nebo v kočárku. Důležitý je také dostatečný spánek. Návyky, které si děti osvojí během prvních let života, si mohou nést celý svůj život. Televize, tablet a mobilní telefon mohou pomoci malé dítě na chvíli zabavit, což maminky jistě uvítají, pro vývoj malého dítěte jsou ovšem velmi málo užitečné. Sledování je totiž pasivní a malé dítě potřebuje interakci s reálným světem, díky které si utváří fyzické, sociální i emocionální dovednosti. Potřebuje vidět, jak se chovají rodiče a sourozenci, reagovat na ně, ošahávat si fyzické věci, zkoumat okolí. Pasivní sledování obrazovky potlačuje fantazii a chuť objevovat, protože všechno už je jednoduše naservírované v líbivé vizuální formě.

Malé děti potřebují hlavně objevovat reálný svět

Děti do dvou let před obrazovku nepatří

WHO doporučuje, aby děti do dvou let neseděly před obrazovkou vůbec, děti od dvou let poté maximálně hodinu denně. Toto omezení se vám může zdát přísné, ale je dobré si co nejdříve nastavit s dítětem jasná pravidla. Tím předejdete diskuzím a vztekání, když budete chtít dítě od obrazovky odtrhnout. Pokud dítě pasivně sedí, je lepší ho zabavit vyprávěním příběhů nebo čtením.

Vhodný pohyb dětí podle věku

V současné době nemá 23 % dospělých a dokonce 80 % dospívajících dětí dostatek pohybu. I na tento alarmující fakt WHO poukazuje. Vztah k pohybu se utváří již během prvních let života a zásadní roli tu hraje především rodina. Dítě si potřebuje vyzkoušet celou řadu fyzických dovedností, které mu mohou představit právě jejich rodiče.

  • Kojenci (do 1 roku)

Kojence bychom měli nechávat co nejdelší dobu na pevné podložce, aby se naučil lézt, posadit se a poté se postavit. V tomto období není potřeba dítěti nějak zvlášť pomáhat, k pohybu ho lze motivovat barevnými hračkami, za kterými se bude chtít přemístit. Dobrá jsou také chrastítka do ruky, které reagují na pohyb zvukem.

  • Batolata (1-3 roky)

Děti v batolecím věku začnou chodit a pohybem stráví i 70-80 % času. Pro dítě jsou vhodné aktivity rozvíjející obratnost, a to zejména končetin, tedy uchopování, zvedání a držení různých druhů předmětů. Dítě se zdokonaluje i v rychlosti pohybů, měli bychom ho tedy nechat běhat, lézt, kopat do míče. Děti bychom neměli v pohybu brzdit, jen hlídat, aby si neublížily.

  • Předškolní děti (3-6 let)

V tomto věku děti už nebaví jednotvárné činnosti, potřebují střídání aktivit a dynamiku. Zvládají už hru s míčem, základy plavání, skoky do dálky a dokáží odhadnout, kdo je v těchto dovednostech lepší než ony. Dítě se nejlépe cvičí v obratnosti a výdrži hrou zahrnující všechny druhy pohybů, na specializaci je ještě brzy. Tento věk je klíčový pro to, aby si dítě pohyb osvojilo a dělalo ho rádo. Proto je dobré mu představit základy všech specializovaných sportů, jako je jízda na bruslích, držení rakety a dalšího sportovního náčiní nebo lyžování a nechat dítě vybrat, co ho baví. Příležitostí pro pohyb bude v následujících letech jen ubývat (sezení ve škole, nad úkoly) a dítě může stále více času trávit pasivním sezením před obrazovkou.

Je nutné dítě podporovat v pohybu v jakémkoliv věku

Ani interaktivní hry nejsou řešením

Existují situace, kdy potřebujete dítě na chvíli zabavit, tak ho necháte sledovat obrazovku. Některé maminky věří, že interaktivní hry na tabletu dokonce pomáhají dítěti ve vývoji. Zde ovšem platí pravidlo „všeho s mírou“. Ideální je nastavit si jasné hranice a dopřát dětem v co největší míře kontakt s reálným světem a hlavně je podporovat v pohybu.

Zdroj: www.who.int, www.evalabusova.cz, www.vyzivadeti.cz

Foto: www.pexels.com

Jak to máte s dětmi nastavené vy? Necháváte je před obrazovkou? Limitujete čas, který před ní mohou strávit? Diskutujte s ostatními maminkami.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook