Rychle do postýlek, bude pohádka!


Čtení pohádek bylo u nás vždy neodmyslitelným rituálem před spaním. Dodnes slyším prababiččin hlas, jak s velkým nasazením a nesmírně emotivně četla pohádky, smutné i veselé, s dobrým nebo poučným koncem. Stejný rituál mám i se svými dětmi. Co všechno čtení dětem přináší nebo po jaké knize sáhnout?
Rychle do postýlek, bude pohádka!

Kdy se čtením začít?

Žádná věková hranice pro čtení vlastně neexistuje, naopak platí, že čím dřív začnete, tím lépe. Já svým dvojčátkům četla a zpívala už od narození. Chtěla jsem ten krásný rituál prostě zavést hned. V tomto velmi útlém věku samozřejmě nejde o to, co čtete, ale o to, že miminka vnímají maminčin hlas, cítí se tak v bezpečí a pravidelný rytmus hlasu je příjemně uspává. Vzpomínám si, jak se mnou cvičily emoce šestinedělí, že mi při tom tekly slzy jako hrachy. Teď se při té roztomilé vzpomínce usmívám.

Dvou až tříleté děti už pohádkové příběhy uzpůsobené věku budou určitě plně vnímat. A kolem čtvrtého roku budete mít zralého posluchače hltajícího každé vaše slovo. Odborníci se shodují na tom, že dítě, kterému rodiče čtou, začíná dřív mluvit, rychleji si řeč osvojuje a má bohatší slovní zásobu.

Rychle-do-postylek-mom4moms-1

 

Čtení dětem pomáhá rozvíjet fantazii

Děti se díky poslechu pohádky učí udržet déle pozornost a jejich fantazie pracuje na plné obrátky, což je pro dětský mozek, který se stále vyvíjí, velice důležité. K pohádkám se pak můžete během dne vracet a vyzvat děti, aby vám svými slovy povyprávěly, o čem pohádka byla. Což je dobrý způsob, jak je naučit lepšímu vyjadřování a také jak procvičit paměť. Děti si také pěstují vztah ke knihám a čtení vůbec. Je potom velmi pravděpodobné, že si tento dobrý návyk uchovají až do dospělosti.

Rychle-do-postylek-mom4moms-2

Pohádkové postavy pomáhají v sociálním rozvoji

Čtení ale není jen zábava a cesta do pohádkových světů plných dobrodružství. Společným časem u knížky před spaním se upevňují rodinné vztahy a pouta. Dítě si také utváří cit pro jazyk, rozvíji se jeho empatie i tvořivost. Pohádky dovedou přinést odpovědi na otázky, které dětem víří v hlavičkách, a taky spoustu otázek naopak vyvolají. Fakt, že v pohádkách vítězí dobro nad zlem je pro děti důležitý, přináší jim pocit jistoty. Vnímání souvislostí a vztahů v pohádkách podporuje sociální vývoj dítěte a jeho začleňování do společnosti. Roztodivné pohádkové postavy, ať už je to hloupý Honza, zlý vlk, pyšná princezna nebo ježibaba, pomohou dětem s uvědoměním, že ne každý, s kým se v životě setkají, bude hodný nebo čestný. Alespoň budou připravené vykročit do velkého světa s notnou dávkou ostražitosti.

Jaké pohádky čtete dětem vy? Vyměňte si zkušenosti s ostatními maminkami.

Zdroj (foto): Pixabay.com

 

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook