Prožijte si své šestinedělí: tipy pro prvorodičky!

02.11.2018 Renáta Šejnová

Šest týdnů po porodu je magickým obdobím, během kterého dochází k obnově těla ženy zpět do normálního stavu. Je to čas vzájemného poznávání maminky a miminka, hledání sama sebe, budování vztahu k sobě, k děťátku i ke svému muži. Je to také čas velkých změn a zvykání si na ně. A hlavně je to období, které je zcela individuální, každý ho prožívá jinak a neexistuje jeden univerzální recept, jak to všechno hladce zvládnout. Prostě jste se stala maminkou!
Prožijte si své šestinedělí: tipy pro prvorodičky!

Během celého těhotenství jste se připravovala na příchod miminka i na porod samotný, případně navštěvovala předporodní kurzy. Často jste také mohla od okolí slyšet větu, že porodem vše teprve začíná. Ale co všechno? Co si pod tím představit? Z vlastní zkušenosti můžu říct, že vše je jinak, než si jako nastávající maminka představujete.

Kateřina Anna Šrubařová, laktační poradkyně a průvodkyně těhotenstvím a rodičovstvím, odpovídala na moje otázky týkající se šestinedělí: „Zásadní na šestinedělí je, že si ho nikdo nedovede dopředu představit. Jednak proto, že se o něm moc nemluví, všude vidíme jen fotky spokojených miminek a šťastných rodičů, a i kdybychom se hodně vyptávaly, tak tato životní zkušenost je prostě nesdělitelná. Na šestinedělí, obzvláště to první, se zkrátka moc nepřipravíme. Naše představivost je na tohle krátká. Je dobré se proto naladit na skutečnost, že to bude každopádně jiné než naše očekávání.“

Příkazy, zákazy a dobře míněné rady


Asi už je vám jasné, že vám příchod miminka změní život. A nejvíc změn najednou se děje právě během šestinedělí. Když se někoho zeptáte na konkrétní rady, pravděpodobně dostanete dlouhý seznam, co vše byste v šestinedělí měla a neměla dělat.

Pokud jsem vás předchozím odstavcem vyděsila, omlouvám se. Všimněte si, že nejspíš dobře míněné rady, kterých se vám dostane, jsou obvykle protichůdné a plné příkazů a omezení. To je pro novopečenou maminku velmi znejišťující a na klidu jí to rozhodně nepřidá. Magdaléna Ezrová, porodní asistentka a maminka, říká: „S dítětem se vám život opravdu změní, ale je to špatně? Dítě vám ukáže často i nový směr, kam se vydat. Bude vás učit a obohacovat celý život. Nakonec toho získáte mnohem víc, než o kolik přijdete. Jen ten čas „přechodu“ je sakra rychlý, a někdy i velmi náročný”. Nikdo vám ale nedá univerzální návod „Jak na to!”. Každá žena má svůj vlastní osobní příběh.


Doba minulá


Od pradávných dob, byla žena – matka uctívána a šestinedělí vnímáno jako posvátné. Období, ve kterém je zrozená matka křehká a zranitelná. Věřilo se, že žena zrozením dítěte otevírá bránu mezi dvěma světy, mezi dobrem a zlem. To proto bylo šestinedělí posvátné. Bylo také spojené s mnoha rituály.

Dnešním ženám v západní společnosti chybí tradiční péče předávaná z generace na generaci. Tradiční poporodní obnova byla přerušena. Na ženy po porodu je vyvíjen tlak, aby se co nejdříve vrátily do běžných činností. Jak už bylo řečeno, každé šestinedělí je zcela unikátní. Kateřina Anna Šrubařová, která provází ženy od těhotenství až po samotné rodičovství zmiňuje: „Poporodní období může doprovázet vlna hřejivé lásky, ale i strach ze zodpovědnosti za zcela závislý nový život, nedostatek času, velká únava či pocity selhání. Obklopte se proto lidmi, kteří budou mít pochopení a nebudou nám vnucovat přehršle zaručených rad, které často novopečenou maminku spíše znejišťují.”

 

Imagem


Recept na šťastné šestinedělí?


Bohužel účinný recept na to, jak šestinedělím proplout na obláčku štěstí neexistuje. Jaké jsou tedy praktické tipy pro první týdny po porodu?

  • S nikým se nesrovnávejte – to, co zvládly jiné ženy, nebo co jste zvládla vy před porodem, nemá vypovídající hodnotu. Porodila jste děťátko a jenom vy sama víte, co je pro vás oba to nejlepší. Důvěřujte svému instinktu.
  • Neřešte nic, co by vás obtěžovalo – může se stát, že budete chtít být sama, jen vy a vaše miminko. Zvědavost příbuzných a kamarádů je pochopitelná. V prvních týdnech však myslete především na sebe.
  • Potřeba podpory a porozumění – obklopte se společností, která vám je příjemná, klidná a poskytne dostatek porozumění. Může to být kamarádka, porodní asistentka nebo vyhledejte ženský kruh.
  • Zkuste žít OFFLINE – nečtěte diskuze na internetu, jen byste nabývala na nejistotě.
  • Pijte dostatek tekutin – ideálně vodu (ochucenou ovocem či bylinkami), bylinkový čaj, obilnou kávu (zvyšuje tvorbu mateřského mléka). Podívejte se, jaké jsou vhodné bylinky v šestinedělí.
  • Spěte – nesnažte se dohánět domácí práce během doby, kdy vaše novorozené miminko spí. Pokud nejste zrovna zastáncem hesla „Bordel v bytě…” požádejte o pomoc, kdykoliv cítíte, že ji potřebujete. Odpočatá máma je pro vaše děťátko to nejdůležitější.
  • Tulte se se svým miminkem – fyzický kontakt s miminkem, nejlépe kůže na kůži. Tento kontakt je považovaný za ideální pro hladký rozjezd kojení i za nejlepší prevenci poporodních depresí. Ač stále platí, že mírnější formy poporodních splínů, tzv. poporodní blues, zažívá zhruba padesát procent šestinedělek (Kateřina Anna Šrubařová).

Imagem


Zrodila se nová žena


Narozením dítěte už nikdy nebudete stejná. Jste maminka a už vždycky tu budete především pro své dítě. Myslete ale i na to, že miminko se nenarodilo jen vám, je třeba vybalancovat potřeby všech. Pro muže může být složité přijmout fakt, že nemají partnerku už jen pro sebe. Přizvěte partnera k péči o miminko a využijte času k dělání toho, co máte ráda. Nechtějte hned vše perfektní, mateřství je cesta, postupujte na ní krůček po krůčku.

Na závěr ještě slova Katky Šrubařové: „Skvělé je, že ať už budeme naše šestinedělí prožívat jakkoliv, naše miminka to při jen trochu dostatečné péči dobře zvládnou. Kdyby totiž novorozenec nebyl „konstruován“ k péči „prvomatky a prvootce“, dávno bychom jako lidský druh vyhynuli. Nic si nevyčítejte, žijte přítomností a důvěřujte své intuici”.

Zdroj (foto): Pixabay.com

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook