Těhotenství týden po týdnu

22.03.2021 Redakce

Těhotenství týden po týdnu popisuje, co všechno je dobré vědět.  Co se děje s maminkou, jaká vyšetření postupně absolvuje, jaké potíže se mohou objevit a jak si s nimi poradit, a také jak miminko postupně roste a vyvíjí se. Snadno si můžete konkrétní týden těhotenství, ve kterém zrovna jste a dozvědět se více.
Těhotenství týden po týdnu

1. a  2. týden těhotenství - Délka těhotenství se dá určovat dvěma způsoby. Přesné datum početí nemusí být úplně jasné, proto se počátek těhotenství běžně počítá od prvního dne poslední menstruace. Toto určení ale není úplně přesné, jelikož se nejedná o těhotenství v pravém slova smyslu (kvůli následné menstruaci). Druhým způsobem je určit počátek těhotenství od samotného početí (krátce po ovulaci). Těhotenství vzniká až při oplodnění vajíčka spermií, k čemuž dochází v období 14.- 21. dne od počátku menstruace. V 2. týdnu se dozrálé vajíčko uvolňuje z vaječníku a ve vejcovodu dochází k jeho oplodnění. V děloze narůstat nová bohatě prokrvená sliznice. Děloha se tak připravuje na přijetí oplozeného vajíčka. 

3. týden těhotenství - Začátkem tohoto týdne většinou dochází k oplození vajíčka a jeho putování do dělohy. Na konci týdne se vajíčko dostává až do dutiny děložní a začíná se tvořit základ placenty. 

4. týden těhotenství - Ve 4. týdnu těhotenství je zárodek již uhnízděn v děloze. To se považuje za skutečný počátek těhotenství. Proces uhnízdění může způsobit narušení drobných cév a následné lehké krvácení (špinění), které lze omylem považovat za menstruaci. Od 4. týdne těhotenství u plodu dochází k počátku tvorby tělesných orgánů a tkání. Ty vznikají ze třech zárodečných vrstev: endoderm, ektoderm, mezoderm. Tyto vrstvy dají následně vznik všem orgánům i tkáním dítěte.

Imagem

 

 

Chytré miminko + vitamin D3 tablety 60

Doplněk stravy pro těhotné a kojící s vysokým obsahem kyseliny listové. Vhodné pro ženy plánující těhotenství nebo pro těhotné ženy v prvním trimestru.

 

Číst více informací

 

5. týden těhotenství - V 5. týdnu se žena nachází v období po vynechání menstruace. V tomto období již může nastávající maminka vnímat některé z typických těhotenských příznaků. Nejběžnější jsou nevolnosti, zvracení, bolesti prsou, zvýšená únava apod. Během 5. týdne se u embrya začíná vyvíjet neurální trubice, která je základem pro mozek, míchu, páteř a nervy. 

Vytváří se základ srdce a oběhového systému, přičemž srdce začne v závěru 5. týdne bít. Miminko měří 2 milimetry a váží něco přes gram.

6. týden těhotenství – Během 6. týdne už můžete prožívat „skutečné“ těhotenství se všemi radostmi i obavami. Mnoho žen ale v této době o svém těhotenství ještě nevědí. Změny na váze se ještě neukazují, avšak může se dostavit nevolnost, zvracení a nadměrné slinění. Některé ženy jimi netrpí vůbec, jiné jen přechodně, někdy tyto obtíže ale mohou trvat až do konce 4. měsíce. V tomto období nejčastěji dochází k potratům. V případě poruchy vývoje či poruchy uhnízdění oplozené vajíčko zaniká. Zaniklé vajíčko je v termínu očekávané nebo zpožděné menstruace odplaveno s menstruační krví, žena ani nemusí zjistit, že byla těhotná.

Anketa

Kdy jste zjistila, že jste těhotná?
36.84 %
63.16 %
0 %

7. týden těhotenství -  V 7. týdnu těhotenství jsou pozorovány první malé změny tělesné hmotnosti, tělo se mění. Váhový přírůstek je asi 0,5 – 1 kg, odpovídá však i kolísání hmotnosti před menstruací. Pomalu se vám začínají zvětšovat prsy. V 7 týdnu se zárodek volně vznáší v plodové vodě. Rychle se zvětšuje zejména hlavová část zárodku (tvoří téměř polovinu délky celého těla). Její růst souvisí s rychlým vývojem mozku. Miminku se začíná vytvářet obličej. Vchod do ústní dutiny je zatím nepřiměřeně široký. Je vytvořen základ dolní i horní čelisti. Základy očí jsou uloženy daleko od sebe po stranách formujícího se obličeje a při pohledu zepředu nejsou vidět. Základy horních končetin (ručičky) rostou do délky. Původně jednoduché ploutvičky nabývají podobu maličkého pádla. Jejich horní část se formuje do tvaru válečku a se zúžením oddělují od dolní, širší, kratší a ploché části  (budoucí zápěstí). Dolní končetiny jsou oproti horním končetinám ve vývoji téměř o týden opožděny. Toto zpoždění si udržují i ve svém dalším vývoji (i po narození).

Základy obratlů jsou v tomto období založeny v celém rozsahu, celkem je jich 42-44 párů. Několik horních a dolních párů se záhy rozpadne. Nakonec zůstane zachováno 34 párů, což odpovídá počtu páteřních obratlů člověka. Na přední straně zárodku vzniká pupeční provazec. V tomto provazci probíhají životně důležité pupeční cévy. Pupeční žíla vede okysličenou a živinami bohatou krev z těla matky do zárodku. V 7 týden těhotenství je délka zárodku cca 10 mm a váha asi 0,8 g.

8. týden těhotenství – V tomto týdnu je důležité vstupní gynekologické vyšetření. Jedná se o důkladnou prohlídku, která zahrnuje odebrání krve a provedení rodinné anamnézy, změření krevního tlaku a tělesné hmotnosti. V tomto týdnu je již plod v děloze na ultrazvuku dobře patrný. Lékař dobře vidí srdeční akci miminka. Na ultrazvukovém vyšetření by měl být stanoven počet plodů. V průběhu prvního trimestru, nejpozději ale do 16. týdne těhotenství je také odebrána krev k provedení tzv. vstupního laboratorního vyšetření. Jeho součástí je vyšetření krevní skupiny, Rh faktoru, vyšetření erytrocytárních protilátek a vyšetření krevního obrazu. Bude rovněž  provedeno sérologické vyšetření HIV a HbsAg (žloutenky typu B) a sérologické vyšetření protilátek proti syfilis. Někdy tyto odběry mohou být provedeny současně s odběrem krve na tzv. prvotrimestrálním screeningovém vyšetření kolem 10. týdne těhotenství. 

Součástí vyšetření by mělo být i vyšetření prsů, nejen za účelem vyloučení nádorového procesu, ale hlavně pro záchyt plochých či vpáčených bradavek, o které je nutné v těhotenství pečovat tak, aby byly schopny kojení.

9. týden těhotenství - V 9. týdnu těhotenství začíná 3. lunární měsíc. Optimální váhový příbytek v těhotenství se pohybuje kolem 12 kilogramů. V prvním trimestru maminky přibývají v průměru 2 kilogramy. Zvětšuje se jim objem krve a děloha. Na konci těhotenství bude děloha vážit kolem 1 kg. Miminko se v bříšku stále pohybuje, a tak tomu bude až do porodu. Prvorodičky cítí první pohyby kolem 20. týdne těhotenství, druhorodičky a vícerodičky o dva týdny dříve. Miminko v 9. týdnu těhotenství měří kolem 3 cm. Nejvíce roste jeho hlava.   

10. týden těhotenství – V 10 týdnu je přírůstek na váze zatím minimální, asi 1-2 kg. Děloha je však již zřetelně zvětšená do velikosti husího vejce, je měkká a prosáklá. V 10 týdnu těhotenství pokračuje vývoj a dotváření obličeje v hlavové části miminka. Ústa a rty dítěte už nejsou tak široké. Oči jsou stále ještě umístěné na bocích hlavy, ale pomalu se už vytváří základní zraková struktura a oči tak začínají překrývat oční víčka. Dochází k formování a ztenčování krční oblasti, a tak je již zřetelné oddělení hlavy a trupu dítěte. Co se týče končetin, miminku se vytváří klouby v kolenou, loktech, zápěstích, ramenou, kotnících i v prstech rukou a nohou. Plovací blány mezi prsty postupně mizí a začínají se vyvíjet i jednotlivé svaly. Vnější pohlavní orgány jsou už pomalu viditelné a lékař je zachytí ultrazvukem. Pohlaví dítěte ale zatím není možné určit. To bude možné až za několik týdnů, kdy už bude pohlaví dítěte plně vyvinuté. 

11. týden těhotenství - Během těhotenství je důležité dbát na vyváženou stravu a tu doplňovat užíváním komplexu vitamínů a minerálů určených pro těhotné. Výživa v těhotenství zásadně ovlivňuje vývoj a zdraví miminka. Doplňky stravy pro těhotné pomáhají dodat vitamíny a látky, které jsou důležité pro správný vývoj plodu i pro zdraví maminky. Tělu těhotné ženy by neměla chybět především kyselina listová, dále hořčík a železo. Kyselina listová je důležitá pro správný vývoj miminka, především jeho centrální nervové soustavy. 11. týden těhotenství miminko rychle roste do délky a začínají mu vyzrávat vnitřní orgány. Až do termínu porodu se také pozvolna mění proporce celého těla i jeho jednotlivých částí. Délka plodu od temene k zadečku je asi 4 cm, váha kolem 8 g.

12. týden těhotenství - Ve 12. týdnu se obličej plodu začíná mnohem více podobat obličeji miminka. Také se rozvíjejí složitější reflexy typu sání nebo sevření dlaně. Začínají se více odlišovat zevní pohlavní orgány dítěte. V tomto období je vhodné začít si zvykat na správné držení těla, jak ve stoji tak i při sezení. Tím se předejde bolestem a pohybových obtížím v dalších fázích těhotenství, kdy začne být přírůstek váhy výrazný. Miminko měří kolem 6 cm a váží zhruba 15 gramů.

Imagem

 

Chytré miminko s DHA 60 tablet + 60 kapslí

Doplněk stravy pro těhotné a kojící s vysokým obsahem kyseliny listové a DHA (unikátní na českém trhu). Vhodné pro ženy ve druhém a třetím trimestru a kojící ženy.

 

Chci vědět víc

 

13. týden těhotenství - 13. týden těhotenství růst tělíčka do délky rychle pokračuje. Hlava se zvětšuje také, ale vzhledem k ostatním částem těla o něco pomaleji. Horní a dolní oční víčka jsou stále spojena. V ústní dutině se pod dásní objevují základy prvních mléčných zubů. Pokračuje vývoj ušního boltce, který se mírně zvětšuje a jeho tvar je nepravidelně hrbolatý.

Mění se i vzhled přední stěny trupu. Břišní dutina se zvětšuje a pupeční kýla mizí. Klesá krvetvorba v játrech, krvinky se nyní začínají vyvíjet i ve slezině. Ledviny začínají produkovat moč, která se vylučuje do plodové vody.

14. týden těhotenství - Ve 14. týdnu těhotenství průměrné miminko měří kolem 9 cm a váží přibližně do 50g. 14. týden těhotenství se vstupuje do druhého trimestru těhotenství. Potíže spojené se začátkem těhotenství pomalu ustupují. Hladina těhotenských hormonů se ustálila. Druhý trimestr bývá nejhezčím obdobím z celého těhotenství. Během třetího měsíce rostou velmi rychle horní končetiny miminka. Na konci měsíce již dosáhnou ve vztahu k celému tělu správné relativní délky. Dolní končetiny v růstu zaostávají, jsou dosud vzhledem k ostatním proporcím těla velmi krátké. Jak horní, tak dolní končetiny jsou velmi hubené.

Nadále pokračuje vývoj zevního genitálu, ale určení pohlaví je zatím obtížné. Na konci třetího měsíce jsou některé svaly natolik vyvinuté, že se dokáží stáhnout. Pohyby těla jsou ale ještě slabé a matka zatím nepociťuje. Na druhé straně plod již aktivně reaguje na mechanické podráždění.  Pohyby je možné pozorovat během vyšetření ultrazvukem. Miminko se volně vznáší v plodové vodě, jejíž objem je v tomto období asi 30 ml. Pochází z plazmy mateřské krve, k miminku se dostává difuzí přes plodové obaly. Plod vodu polyká a zase vylučuje ledvinami, které již zahajují svou činnost.

15. týden těhotenství - V 15. týdnu těhotenství přibírá většina maminek na váze přibližně půl kila za týden. Miminko měří kolem 11 cm a váží téměř 100 g. Přestože má stále zavřené oči, už mu rostou řasy. Dokonce už slyší tlukot srdce matky a hlas. 15. týden těhotenství pokračuje rychlý růst tělíčka plodu do délky. Na konci 4. měsíce tvoří hlavička asi třetinu celkové délky plodu. Mozek pokračuje ve svém vývoji. Na jeho povrchu se již vytvořila tenká vrstvička šedé hmoty. Na hlavičce začíná být patrná část porostlá vlasy.

16. týden těhotenství - Tělíčko miminka je pokryto jemnými chloupky (tzv. lanugo), které mu pomáhají udržovat správnou tělesnou teplotu. Již brzy budou cítit pohyby dítěte. Často je možné určit pohlaví. Miminko na konci 16. týdne měří 11 - 16 cm a váží průměrně 120 g.

17. týden těhotenství - Miminko měří 13 - 17 cm a váží až 200 g. V děloze má zatím ještě dostatek místa, a proto se v ní čile pohybuje. Jeho tělocvična se však začne postupně zmenšovat. Od nynějška už nemá takřka nic jiného v plánu než růst. Při vyšetření ultrazvukem jej často nachytáme, jak si cucá paleček na ruce nebo dokonce na noze. V tomto období těhotenství plod rychle roste. Výrazně se prodlužují jeho dolní končetiny, takže tělní proporce jsou již dost vyrovnané a podobají se v podstatě proporcím mezi jednotlivými částmi těla při narození. 

Srdeční akce plodu je asi dvakrát rychlejší než srdeční akce matky.

18. týden těhotenství - Růst hlavičky miminka se zpomaluje, o to rychleji však roste tělíčko. Dolní končetiny jsou delší než horní. Přes vrásčitou pokožku prosvítají kosti. Miminko už má páteř. Může měřit až 20 cm a vážit 200g. 

19. týden těhotenství - Na ultrazvuku se dá vidět, jak si miminko cumlá paleček, nebo dělá kotrmelce. V 19. týdnu lze už celkem bezpečně rozeznat pohlaví. Pokožka je obalena vrstvou bílého mázku, který ji chrání před vysušením. Miminko měří kolem 20 cm a váží 250g. Maminkám se začíná zakulacovat bříško, děloha 19. týden těhotenství sahá asi do poloviny vzdálenosti mezi pupkem a sponou stydkou. Váhový přírůstek činí kolem 3 kg. Některé ženy mohou pozorovat zvýšené ukládání tuku na bocích, stehnech a hýždích.

20. týden těhotenství - Na konci 20. týdne může miminko měřit přes 20 cm a váží kolem 300 g. Mezi 20. a 22. týdnem těhotenství v rámci poradny absolvujete tzv. velký ultrazvuk, kde si své miminko prohlédnete. Ve 20. týdnu se mohou radovat z prvních znatelných pohybů děťátka také prvorodičky. Do té doby bylo miminko tak malé, že tyto pohyby nebylo možné cítit. Většina maminek udává, že si pohyby nejvíce uvědomují v klidovém stavu, a to nejčastěji večer. Každé miminko je aktivní v jinou denní dobu. Kolem 20. týdne těhotenství by se měl absolvovat druhý ultrazvukový screening (20–22. týden těhotenství). Toto vyšetření se specializuje na odhalení případných vývojových vad plodu, dále se zjišťuje uložení placenty, množství plodové vody a růst plodu. V případě nejasného nálezu nebo zvýšeného rizika se screening doplňuje podrobným vyšetřením srdce plodu lékařem – specialistou.

21. týden těhotenství - Miminko o sobě dává znát. Zřetelně cítíte jeho pohyby. Většina miminek bývá v noci aktivnější než přes den. Miminko ve 21. týdnu těhotenství měří kolem 25 cm a váží přes 300 g. Srdce miminka bije již tak intenzívně, že je možné ozvy plodu poslouchat pomocí stetoskopu přiloženého k břichu těhotné ženy. V tomto období miminko stále rychle roste, všechny vnitřní orgány vyzrávají a postupně se ujímají své funkce. Dokončuje se výstavba sliznic, buňky jednotlivých orgánů začínají mít definitivní uspořádání. Velký vývoj prodělává též mozek, Jasně se odděluje šedá a bílá hmota mozková. Povrch mozku však dosud postrádá mozkové záhyby – je téměř hladký. Postupně se vytváří nervová spojení. Pohlavní orgány jsou již zřetelně diferencovány. U dívek je již v tomto týdnu ve vaječnících vytvořena zásoba vajíček na celý život. 

22. týden těhotenství - Miminko svým vzhledem čím dál více připomíná novorozence. Jeho kůže je vrásčitá, a to protože má jen malé zásoby podkožního tuku. To se však v následujících týdnech změní. Nyní váží kolem 400 g a měří 27 cm. Má už zárodky mléčných zubů. Vývoj jeho očí je rovněž dokončen, jen duhovka zatím není barevná. Celé miminko je pokryto jemným chmýřím zvaným lanugo.

23. týden těhotenství - Miminko si buduje svou kostru, roste mu svalová hmota a sílí. Měří kolem 28 cm a váha se blíží 500 g. Ve 23. týdnu se maminka často cítí unavená. Maminky, které více přibraly, si mohou připadat neohrabané. Miminko si v žádném ohledu nebere servítky. Vesele čerpá z organismu maminky všechno, co potřebuje pro svůj růst. Důležité minerály a stopové prvky odčerpává v takovém množství, že se to může projevit i na zdravotním stavu matky. Pestrou stravu je proto dobré doplnit komplexem vitamínů a minerálů (např. Mamavit). 

24. týden těhotenství - Ve 24. týdnu těhotenství je poslední trimestr těhotenství na dosah ruky. Běžný váhový přírůstek je půl kilogramu za týden. Z medicínského hlediska je 24. týden těhotenství považován za určitý mezník. Váha miminka přesahuje 500 g. Riziko potratu se mění v riziko předčasného porodu. Miminko už má vyvinuté všechny orgány s výjimkou plic. Je obklopeno asi 500 ml plodové vody, ve které si spokojeně plave. Dotýká se děložní stěny a občas do ní kope. To způsobuje tvrdnutí dělohy, což může být velmi nepříjemné a bolestivé. Děložní svaly se tak připravují na porod. Miminko nyní váží více než 500 g a měří do 30 cm.  

25. týden těhotenství - Kolem 24. týdne těhotenství se v poradně absolvuje test na těhotenskou cukrovku. Jeho absolvování není nic příjemného, ale dá se to vydržet. Ráno přijdete nalačno do poradny, kde odeberou krev. Poté vypijete na ex pohár glukózy. Koordinované pohyby miminka připomínají jízdu na kole. Dýchá, pije a vylučuje plodovou vodu, ve které plave. Občas je cítit jeho škytání. Pohrává si s pupeční šňůrou. Miminko měří kolem 33 cm a váží asi 600 g.   

26. týden těhotenství - Ve 26. týdnu těhotenství se u maminek může objevit únava. K tomu se mohou navíc přidat silné otoky, vysoký krevní tlak, slabost, bolesti hlavy a další těhotenské neduhy. Miminko je stále ještě hubené, na 34 cm neváží ani tři čtvrtě kilogramu, během následujících týdnů však zdárně přibere. Pohyby miminka by měly být cítit každý den. Pokud je maminka přestane cítit, je důležité zajít na kontrolu k lékaři.

27. týden těhotenství - V tomto týdnu těhotenství se mohou objevit problémy s únikem moči. Ke zmírnění obtíží přispějí cviky na posilování pánevního dna. Miminko měří 35 cm a váží přes 800 g. Dokáže otevřít a zavřít oči. Má svůj pravidelný režim spánku. Když nespí, je velmi aktivní.  

28. týden těhotenství - Ve 28. týdnu těhotenství miminko v bříšku hýbe rukama, zatíná prstíky v pěst, nebo si chytá nožičky. Má obočí, řasy a nehty. Tento týden konečně otevře oči. Před narozením je mají všechny děti modré. Miminko měří kolem 35 cm a váží takřka 1 kg. 

29. týden těhotenství - Ve 29. týdnu těhotenství trápí maminky dýchací obtíže, které nejsou způsobeny ničím jiným než růstem miminka a těsným prostorem, jenž má k dispozici. Miminko tlačí na bránici. Dávno svou velikostí přerostlo placentu a vyplňuje takřka celou dutinu břišní. Dobrá zpráva je, že nyní se postupně přestává přibývat na váze. Zato miminko v posledních několika týdnech znásobí svou hmotnost. Nenarozený tvoreček má už pořádnou sílu a jeho kopnutí může někdy i pěkně zabolet. Jeho razantní pohyby jsou však důkazem toho, že je v pořádku. Maminky, které mají možnost srovnání, uvádějí, že chlapečkové mají již v prenatálním věku mnohem větší sílu než děvčátka. Pokud není miminko otočeno hlavou dolů, není to důvod ke znepokojení. Má ještě dost času na to, aby se obrátilo. Měří kolem 36 cm a váží 1 kg. 

30. týden těhotenství - Ve 30. týdnu již jsou cítit první (zatím nepravidelné) kontrakce. Přestože se jedná o tzv. poslíčky, mohou pěkně potrápit. Dýchací obtíže stále trvají. Ve 30. týdnu těhotenství se maminka cítí nepohodlně, špatně se jí dýchá i pohybuje, trápí je bolesti zad a mívá problémy se spánkem. Případným změnám nálad se proto nemůže nikdo divit. Miminko se vesele zakulacuje. Na hlavičce už má vlásky. Bezpečně pozná maminčin hlas. Měří do 40 cm a váží 1200 -1400 g. Dva až tři týdny před porodem začne miminko sestupovat níže do pánve a maminky se budou moci lépe nadechnout.

31. týden těhotenství - Ve 31. týdnu těhotenství se dochází do poradny častěji než jedenkrát do měsíce, ke konci se chodí každý týden. Miminko už je tak velké (může měřit až 40 cm a vážit 1,5 kg), že jeho zobrazení na ultrazvuku dávno není tak přehledné, jako tomu bylo na začátku. Občas pěkně dloubne do žeber, pohybuje hlavičkou, a když ho vyruší nečekaný zvuk, pěkně se lekne. 

32. týden těhotenství - V těhotenské průkazce jsou uvedeny dva rozdílné termíny porodu. Ten první se vypočítá na základě data poslední menstruace. Pokud se tento termín odlišuje od nálezu na ultrazvuku, je třeba ho doplnit druhým termínem. Termíny se od sebe mohou lišit až o 3 týdny. Miminko v bříšku má program, který by mu mohli mnozí závidět, obaluje se tukem. Všechny životně důležité orgány jsou již plně vyvinuty, včetně mozku. K žádným zásadním změnám v tomto období nedochází. Váha miminka ve 32. týdnu těhotenství se pohybuje kolem 1800 g, míra 40 cm.  

33. týden těhotenství - Ve 33. týdnu těhotenství přichází čas, začít se pomalu připravovat na porod. Miminko už má takřka plně vyvinuté plíce (orgán, které se vyvine jako poslední) a také se připravuje na porod. Trénuje dýchání. Jeho kosti jsou ještě měkké a hlavička není pevně spojena, kvůli snazšímu porodu. Po narození se může pohmatem zjistit, že lebka miminka není srostlá. Miminko na konci 33. týdne těhotenství měří kolem 41 cm a váží cca 1900 g.  

34. týden těhotenství - Šest týdnů před datem očekávaného porodu už je nárok na mateřskou dovolenou. Pokud to dovolí gynekolog, je možnost na tuto dovolenou nastoupit i o něco později. 

Pokud by se miminko narodilo ve 34. týdnu těhotenství, muselo by sice zůstat nějakou dobu v inkubátoru, neměly by mu však hrozit žádné vážné zdravotní problémy. Miminko váží ke 2 kg a měří kolem 43 cm. 

35. týden těhotenství - Ve 35. týdnu těhotenství nastává čas, sbalit si tašku do porodnice, a to pro případ, že by se miminko narodilo o něco dříve. Co si s sebou zabalit? Košili, župan, přezůvky, jednorázové kalhotky, mateřskou podprsenku, toaletní papír, mobilní telefon s nabíječkou, knihu nebo jiné čtivo, láhev vody a sušenky. Pleny a oblečení pro miminko budete potřebovat později. Narozené miminko dostane v porodnici erární obleček i pleny. Miminko je čím dál růžovější a baculatější. Ve 35. týdnu těhotenství váží přes 2 kg, měří kolem 45 cm. 

36. týden těhotenství - Ve 36. týdnu těhotenství už většina žen téměř nepřibírá, některé dokonce ztrácejí na váze. Nepříjemné jsou bolesti v oblasti třísel, stydké kosti nebo na vnitřní straně stehen, které jsou způsobeny tím, že plod tlačí na nervové pleteně. Ve 36. týdnu těhotenství váha miminka přesahuje 2500 g. Měří kolem 47 cm. V posledních několika týdnech přibere plod nejvíce za celé období svého nitroděložního vývoje. Miminko je považováno za donošené až po ukončení 37. týdne těhotenství.  

Imagem

37. týden těhotenství - Děloha se posunula níže do pánve. Braxton-Hicksovy kontrakce (poslíčci) zesilují. Ve 37. týdnu těhotenství se tělo naplno připravuje na náročný výkon. Ulevit od bolesti může teplá sprcha, koupel, anebo masáž. Váha miminka se pohybuje od 2,5 do 3,5 kg. Měří kolem 48 cm. Kromě toho, že stále přibírá, mu rostou vlasy a nehty. Od ukončeného 37. týdne těhotenství se miminko považuje za donošené. Má už vyvinuté plíce, orgán, který se vyvíjí jako poslední. Je jen otázkou dnů, než se miminko narodí.

38. týden těhotenství - Ve 38. týdnu těhotenství se tělo stále připravuje na porod. Miminko je už donošené. Poslední dny před porodem se zdají být nekonečně dlouhé. Miminko je již od 9. lunárního měsíce tak velké, že se v děložní dutině nemůže volně pohybovat, a proto se ustálí v určité poloze. Pro porod je ideální poloha hlavičkou dolů, kterou zaujímá většina miminek.

39. týden těhotenství - Ve 39. týdnu těhotenství miminko měří kolem 50 cm a každý den přibírá necelých 30 g.

40. týden těhotenství - Miminko je už kompletně připravené k porodu. Průměrná porodní váha je kolem 3,5 kg a míra 50 cm. Dny plné nervozity zažívají maminky, které jsou ve 40. týdnu těhotenství, případně po něm.  Již dávno nastal jejich termín porodu, ale miminko stále nejeví žádné známky toho, že by chtělo přijít na svět. V této souvislosti hovoříme o přenášení. V případě, že porod nenastane do 14 dnů po termínu, vyvolá se uměle. Mnoho maminek nechce celé 2 týdny čekat, a proto týden po termínu porodu nastoupí do porodnice, aby si nechaly porod vyvolat.

Porod lze rozdělit do tří fází. První doba porodní trvá několik hodin (pro orientaci uvádíme 12 hodin u prvorodiček, 8  u vícerodiček). Tělo se připravuje na porod. Během druhé doby porodní matka vytlačuje dítě ven. To může trvat několik minut, ale i hodin. Porod končí narozením dítěte. Třetí doba porodní, kdy dojde k vytlačení placenty, celý proces uzavírá.  

 

Imagem

Máte připravenou výbavu?

Mrkněte, jestli jste na něco nezapomněla pro správnou péči o miminko.

Chci se podívat

 

Foto: Pixabay.com 
 
 

Měla jste v těhotenství nějaké komplikace? Podělte se s ostatními.

Jedná se o revizi článku ze dne 14.04.2017 od autorky .

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook