40. týden těhotenství


Jste ve finále! Čeká vás první nezapomenutelné setkání s vaším děťátkem. Okamžik, který změní celý váš následující život. Budete maminkou. Vaše se tělo teď intenzivně připravuje na porod, který se může každou chvíli rozběhnout. Co když si ale miminko dává na čas? Jaké jsou možnosti vyvolání porodu?
40. týden těhotenství

Jak je na tom miminko

Vaše miminko nyní měří asi 51 cm a váží okolo 3500 g. V tuto chvíli je již plně připravené na příchod na svět, ale může vás s ním klidně ještě nějaký čas napínat. Lékařem stanovený termín porodu je potřeba brát spíše orientačně, protože jen velmi malá část žen porodí právě v tomto termínu. Důležité je nepodléhat stresu a strachu, protože přesně tohle nastartování porodu brzdí.

Jak poznat začátek porodu

Odchod hlenové zátky signalizuje, že se již porod blíží, nicméně skutečně rozběhnout se může i za několik dní. Některá nastávající maminka může také zaznamenat přirozené čištění těla v podobě vyprázdnění střev a nechutenství. Začínající porod nejčastěji provází bolesti v podbřišku velmi podobné menstruačním. Od poslíčků se dají jednoduše odlišit tím, že je nerozežene teplá sprcha, naopak po ní zesílí jejich intenzita. V okamžiku, kdy dojde k odtoku plodové vody, je na čase vyrazit do porodnice.

Předpokládaný termín porodu je potřeba brát orientačně.

Foto: Pexels.com 

Přirozené vyvolání porodu

Pokud si dává miminko trochu na čas, existují přirozené způsoby, jak porod uspíšit.

Osvědčenou metodou je milování s vyvrcholením do pochvy. Nejde jen o babskou radu, mechanismus účinku je potvrzen i vědecky. Sperma obsahuje prostaglandiny, což je skupina hormonů, které podporují měknutí tkáně děložního hrdla a jeho otevírání. K vyplavení těchto hormonů dochází i v těle maminky, pokud je velmi vzrušená. Ne každá žena má ale v tomto vysokém stadiu těhotenství pomyšlení na sexuální radovánky. Rozhodně nedělejte nic, co by vám mělo být nepříjemné.

Jemná masáž prsních bradavek je další možností, která stimuluje vyplavení pro porod velmi zásadního hormonu, a sice oxytocinu. Určitě se nevyhýbejte pohybu, pokud je to alespoň trochu možné. Tanec, pohupování, třeba při chůzi po schodech nebo v rámci běžného úklidu, to vše může přispět k rozběhnutí porodu. Do věšení záclon a mytí oken se ale raději nepouštějte.

V této fázi, kdy už je porod víc něž žádoucí, si určitě dopřávejte teplé koupele a sprchu. Příjemně se zrelaxujete a teplá voda může dělat divy. Za zmínku stojí i aromaterapie, zkuste éterický olej ze skořice, levandule, hřebíčku a zázvoru. Pomocníkem pro uvolnění porodních cest a také vyvolání porodu je i pupalkový olej.

Anketa

Rodila jste v termínu?
50 %
0 %
50 %

Umělé vyvolání porodu

Po završení 42. týdne těhotenství již lékaři přistupují k odbornému vyvolání porodu. Jsou zde metody mechanické a farmakologické. Přistoupení k nim závisí na aktuálním nálezu, tedy na připravenosti či nepřipravenosti porodních cest.

  • Mechanické metody vyvolání porodu

Do této skupiny patří dobře známý Hamiltonův hmat, kdy lékař při vaginálním vyšetření mechanicky odloučí vak blan od stěny dělohy. Dále je možné použití Dilapanu S, což je tyčinka ze speciálního materiálu, který absorbuje vlhkost a v důsledku toho zvětšuje svůj objem. Tato tyčinka se zavádí do nezralého děložního čípku, kde stimuluje produkci prostaglandinů a tím i jeho zrání k porodu. Tyto dva způsoby jsou neinvazivními kroky pro nastartování přirozeného porodu. Zásahem do celého procesu je cílené prasknutí vaku plodových blan s odtokem plodové vody. To je ale možné pouze v případě připraveného nálezu (připravené porodní cesty a zralý děložní čípek).

  • Podávání léčiv

V případě, že je celkový nález nepřipravený, začíná se podáváním prostaglandinů ve formě vaginálních tablet nebo gelu pro dozrání děložního čípku. Pro nastartování nebo posílení samotných kontrakcí se pak podává oxytocin pomocí nitrožilní infuze.

Imagem

Foto: Pixabay.com 

Velkou roli hraje psychika

Není snadné si při přenášení nebo i přes veškerá opatření nepokračujícím porodu zachovat klidnou hlavu a nepodléhat lehké panice. Nicméně psychické rozpoložení nastávající maminky hraje velmi důležitou roli. Nestresujte se. Myslete na miminko a pěstujte v sobě radost a těšte se na něj.

Zdroje: www.porodnice.cz, www.idnes.cz, www.celostnimedicina.czwww.gynultrazvuk.cz 

Úvodní foto: Pixabay.com   Imagem

Musela jste v porodnici podstoupit vyvolávání porodu nebo jste doma zkoušela "osvědčené rady"? Podělte se o své zkušenosti s ostatními maminkami.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook