Jemné zrození: Sebevědomá a uvolněná žena rodí snáz

02.03.2019 Tereza Šilhanová Komerční sdělení

O hypnoporodu se mluví čím dál častěji, ale možná si málokdo umí konkrétně představit, co se pod tímto pojmem vlastně skrývá. Obrátili jsme se proto na Michaelu Kalusovou, která je spoluzakladatelkou Jemného zrození, a také dulou a lektorkou kurzů hypnoporodu.
Jemné zrození: Sebevědomá a uvolněná žena rodí snáz

Pojďme si tedy vysvětlit, co to vlastně hypnoporod je. Jaký je rozdíl oproti „normálnímu" porodu? Navíc ta předpona hypno ve mně vyvolává dojem, že by mělo jít o porod v hypnóze. Jak to všechno je?

Hypnoporod je filozofie, ale zároveň i technika porodu. Hlavní myšlenkou celého programu je, že porod je normální, přirozený a zdravý proces. Jako takový může u velké většiny žen, které nejsou vystaveny vysokému riziku komplikací, proběhnout šetrně a v klidu. Při hypnoporodu se dosahuje vysoké míry fyzického a psychického uvolnění rodící ženy, až autohypnózy, což podporuje přirozený průběh porodu a snižuje jeho bolestivost.

Rozdíl mezi hypnoporodem a „normálním" porodem nemusí být žádný, ale pokud nějaký je, tak ženy, které praktikují hypnoporodní techniky bývají většinou v průběhu porodu klidné a soustředí se na své tělo a dítě. Pokud se žena cítí sebejistě a u porodu je pro ni připraveno bezpečné a láskyplné prostředí, porodí nejspíše jednoduše. Díky hypnoporodním technikám může svůj stav uvolnění ještě prohloubit a porod tak může být ještě vědomější.

Nepoužívala bych termín hypnotický porod, říkejme tomu hypnoporod. Je to mezinárodně používané slovo, které označuje techniku, kterou na kurzech Jemného Zrození používáme. Tato technika vychází z hypnoterapie, což je postup, při kterém se problémy klienta odstraňují v hypnotickém stavu, kdy je vědomá mysl utlumená nebo „odpojená". Stupeň ponoření se do hypnózy je individuální. Terapeut pracuje pouze s podvědomím klienta, které je vlastně jakýmsi vnitřním já každého člověka a má přístup ke všem informacím zapsaným do paměti během života. Techniky hypnoterapie využívané na kurzech Kompletní předporodní přípravy s Hypnoporodem pomáhají ženám uvolnit mysl, a ta pak umožní tělu fungovat tak, jak má. Ve stavu relaxace náš mozek pracuje pomaleji, nachází se v takzvané hladině alfa, kdy dochází k posílení a regeneraci všech životních funkcí organismu.

Jde o úplně novou techniku nebo je to spíš takový návrat ke kořenům, k přirozenosti?

Nejedná se o novou techniku, ale o techniku, která se postupně vyvíjela a stále vyvíjí. Rozhodně soubor nástrojů, který Hypnoporod používá, umožňuje ženám navrátit se ke kořenům, do jejich těla a k intuici. Podporuje ženu a rodinu jako takovou. Tato metoda se již mnoho let používá v řadě zemí. Původně to byl v roce 1913 porodník jménem Granly Dick Read, který si uvědomil, že uvolněná žena beze strachu, může rodit jednoduše, a dokonce i bezbolestně.

Potom přišli další, kteří tuto teorii a myšlenku podpořili. Koncept hypnoporodu se od svého vzniku neustále vyvíjí a existuje mnoho hypnoporodních směrů, které jej rozvíjejí dál. Je to fascinující a Jemné Zrození je v tomto výjimečné svým pojetím a znalostí tématu. Uvědomujeme si, že Hypnoporod jde pořád kupředu a náš program je tomu přizpůsoben. Jedna ze zakladatelek Jemného Zrození, Draha Sokolová, je hypnoterapeutkou a kraniosakrální terapeutkou, já jsem studovala pre a perinatální psychologii, kabalistické vizualizace a jsem terapeutkou EFT, takže jsme vytvořily zcela jedinečný koncept.

Jemne-zrozeni-mom4moms-2

Existují nějaká omezení, kdy tato technika jednoduše není vhodná?

Jemné Zrození ve svém programu používá opravdu pracovní nahrávky a autohypnózu, ale také vizualizace, relaxace a afirmace. Pokud má někdo mentální nebo psychickou poruchu, měl by se určitě vždy poradit se svým lékařem. Poté můžeme společně vypracovat plán přípravy na porod.

Má tato technika smysl, když je z nějakého důvodu předem indikován císařský řez?

Metoda hypnoporodu je vhodná prakticky pro každou ženu, dokonce i tehdy, když porod neběží přirozeně, například i při císařském řezu. To je velkou výhodou techniky hypnoporodu. Ženy v průběhu těhotenství tyto techniky praktikují, aby v průběhu porodu již mohly setrvat ve svém vnitřním klidu. Tady platí, že vnitřní klid, připravenost a hluboký dech je důležitý u jakéhokoli způsobu porodu. Hypnoporod zde není jen pro porod samotný, ale je tady také pro těhotenství. Způsob, jakým žena prožije těhotenství, má velký vliv na vývoj jejího miminka a na její pohodové prožívání tohoto jedinečného období. Je známo, že stres v těhotenství negativně ovlivňuje nejenom ženu, ale také vývoj tolik očekávaného dítěte. Hypnoporod má tedy velký smysl pro všechny ženy, ať už se připravují na porod přirozený nebo medicínský. Nakonec nemůžeme nikdy vědět, jak porod dopadne. Můžeme se ale připravit na jeho eventuality a udělat vše pro to, aby těhotenství i porod proběhly v klidu a pohodě. Běžně k nám na kurz chodí ženy, které ví, že budou mít plánovaný císařský řez. Chtějí se napojit na miminko na své tělo a zvýšit tak šance, že porod císařským řezem půjde hladce, že jejich rekonvalescence bude rychlejší. Zvyšuje se tím také šance úspěšného kojení. Vnitřní rozpoložení ženy i v průběhu císařského řezu může být klidné a žena může celý zákrok vnímat pozitivně. Je velmi důležité, jak se žena po porodu cítí a jaký zážitek z něj má. To vše má velký smysl.

Jemné zrození, jak jste již zmínila, pořádá speciální kurzy hypnoporodu. V čem jsou Vaše kurzy jiné než klasické předporodní kurzy?

Kurzy Jemného Zrození jsou výjimečné svou strukturou a stavbou. Nejedná se o nic „ezo" ani alternativního. Je to vlastně ten nejpřirozenější kurz, který můžete najít. Snažíme se s klienty najít způsob, jak komunikovat s personálem, jak se umět pohybovat v neustále se měnící situaci. Sledujeme nejnovější výzkumy a trendy v porodnictví u nás i ve světě a informujeme naše klienty o jejich možnostech. Podporujeme lidi v individuálním smýšlení o sobě a své rodině. Nemanipulujeme, ale snažíme se předkládat informace, které jsou podložené a nezabarvené osobním názorem. Chceme, aby naši klienti dělali svá vlastní rozhodnutí a převzali zodpovědnost za své porody. Nakonec oni jsou těmi, kdo rozhoduje s ohledem na doporučení zdravotníků. Dochází tak ke komunikaci, která je rovnocenná a vychází z informovanosti, ne ze strachu. Samozřejmě nedílnou součástí jsou také hypnoporodní techniky, fyziologie porodu a příprava můžu a partnerů/partnerek k porodu tak, aby byli opravdu nápomocní a porod si také užili. Vnímáme přípravu jako komplexní a věříme, že jsme vytvořily opravdu něco jedinečného.

Máte ve svém týmu lektorky, které mají s hypnoporodem osobní zkušenost?

Řada našich lektorek si nejprve v průběhu vlastního těhotenství kurzem prošly a osobní zkušenost tak skutečně mají. To je také důvod, proč se chtěly stát lektorkami. Máme v řadách také ženy, které jako porodní asistentky pracovaly a pracují s ženami, které hypnoporod praktikují a vidí, jak klidně tyto ženy rodí. Zdravotníci si také často pochvalují informovanost těchto žen a jejich partnerů a shodují se, že spolupráce s nimi je díky tomu příjemná a přátelská.

Jemne-zrozeni-mom4moms-3

Na stránkách Jemného zrození nabízíte několik typů kurzů, jaké to jsou a v čem se liší?

Snažíme se vyjít vstříc různým potřebám našich klientů, a proto v této chvíli nabízíme 4 různé možnosti kurzu. Nabízíme dvoudenní kurz Kompletní předporodní přípravy s Hypnoporodem pro páry či samotné ženy a jednodenní kurz Hypnoporodu pouze pro ženy. Nabízíme také soukromé kurzy s lektorkami Jemného Zrození a pro lidi, kteří se nemohou nebo nechtějí zúčastnit skupinového kurzu, nabízíme také živé online kurzy. Snažíme se našim klientům nabídnout rozmanitost možností a všechny kurzy mají své příznivce.

Chodí na kurzy i nastávající tatínci? Nejsou někdy při kurzech jakoby navíc nebo dokonce rušivý element?

Muži jsou na kurzech naprosto skvělí. Kdysi, když jsem se mužů na kurzu ptala, proč tam jsou, tak většina z nich tam být nechtěla a byli „přinuceni“ se účastnit. Teď je už běžné, že kurz pro ženu rezervuje právě její muž, ať už jako překvapení nebo protože se dohodli, že půjdou a on je ten iniciátor. Přichází muži, kteří u porodu chtějí být, a proto chtějí o porodu vědět co nejvíce, ale přichází také muži, kteří u porodu být nechtějí nebo si ještě nejsou jistí. Rozhodně je důležité nikoho k ničemu nenutit, protože všichni, kdo u porodu jsou, by se měli cítit dobře a pohodlně. Ovlivňuje to rozpoložení rodící ženy. Muži se na kurzech aktivně účastní všeho, co tam probíráme a hodně se ptají. Samozřejmě už jsme měli na kurzech i muže, kteří celou dobu proseděli na telefonu a nechtěli se zapojovat, ale takových je opravdu málo. Vidíme více aktivní otce, kteří jsou podporující a milující partneři a tátové. Taky nám od mužů chodí recenze o tom, jak moc si kurz užili a jak jim to změnilo pohled na porod a ženy. Také po porodu nám někdy píší, jak skvělý zážitek to byl a jak jsou na sebe i ženu hrdí. Je to pro nás velká pocta dostávat tyto recenze, protože ve chvíli, kdy ženy a muži půjdou ruku v ruce, může proběhnout tolik očekávaná změna. Je potřeba, aby muž plně důvěřoval své ženě a podporoval ji v jejích potřebách a přáních.

Jakou máte zpětnou vazbu od maminek, které Vašimi kurzy prošly?

Zpětné vazby jsou z 98 % velmi pozitivní. Vedeme si statistiky spokojenosti našich klientů a naprostá většina našich klientů odchází z kurzu nadšená. Spokojenou maminkou, která kurzem prošla, je i Míša Tomešová: „Na kurzu hypnoporodu jsem byla až při druhém těhotenství a myslela jsem, že už se nic nového nedozvím. Naopak, druhý porod jsem díky některým hypnoporodním technikám, především technice dýchání, prožila až zenově. Byl velmi rychlý, hladký a naplno prožitý!"

Pak je pár klientů, kteří jsou neutrální, ale je také pár těch, kteří měli jinou představu o kurzu a bohužel se jejich představa ne úplně naplnila. My se snažíme lidem ukazovat, že je dobré odhodit své představy o tom, jak má porod vypadat. Je důležité se vzdělat a opravdu dobře se připravit. Pak se porodnímu procesu podvolit a jít s ním. Tak rapidně zvyšujeme svou šanci na úspěch v tom, že porod půjde podle plánu. Nemá ale smysl se zabývat tím, co nechci….větší smysl má zabývat se tím, co chci a tam upírat svou pozornost. To nám bude sloužit daleko více. My na kurzech nikomu neslibujeme, že jejich porod bude nějaký nebo že nebude bolet. Snažíme se s klienty najít cestu, jak to udělat, aby porod byl pro ně radostný, láskyplný a pohodlný, a to i v případě, že bude vyžadovat lékařskou pomoc. Máme naprostou důvěru v sílu žen a jejich schopnost porodem projít intuitivně a vědomě. Nemáme potřebu ženy posilovat, protože my věříme, že už silné jsou.

Téma porodů a systému porodnictví u nás je už delší dobu hodně diskutované téma. Jaký je Váš osobní názor možnosti nastávajících maminek a péči ně?

Za posledních 5 let se v našem porodnictví událo neskutečné množství pozitivních změn. Jsem velmi příjemně překvapená, jak rychle čeští zdravotníci a porodnice zareagovali na měnící se potřeby žen a rodin. V řadě porodnic se rodí v poloze, kterou si žena sama zvolí, děti se méně od rodičů po porodu separují, začíná se více dbát na porodní přání a muži jsou aktivní součástí celého procesu. Klesá také počet nástřihů a zvyšuje se spokojenost žen. V některých porodnicích se rodí do vody a v některých se na to připravují a doplňují si vzdělání. Řada žen si k porodu také bere dulu nebo porodní asistentku a v porodnicích bývají tyto porodní týmy často vítány.

Nicméně je stále co vylepšovat, protože co se týče podpory přirozených porodů, svobodné volby, místa a způsobu porodu, jsme bohužel stále oproti okolním státům pozadu. Věřím ale, že když lidé budou změnu chtít, tak se změna stane. Ženy mají právo na to, aby jim stát zajistil odbornou péči s ohledem na to, že každá z nás má jiné potřeby. Je nutné, aby i v ČR byly různé možnosti péče a žena si tak mohla vybrat pro sebe tu nejlepší. Nesmíme ale polevovat v naší práci a opravdu se aktivně o změnu zasadit. Delší dobu jsem žila v Anglii a působila jako dula i tam. Velmi silně cítím nutnost svobodné a informované volby, která v ČR stále na mnoha místech zůstává nepochopená. Snažíme se překládat různé odborné články, aby ženy měly možnost se vzdělat. Protože péče, která se zakládá na nejnovějších poznatcích moderní medicíny s ohledem na svobodnou volbu klienta, je péčí, kterou si zaslouží každá žena a rodina. Taková péče by měla být i v ČR standardem.

Zdroj (foto): Jemnezrozeni.cz

 

Zvažujete kurz hypnoporodu nebo jste jej již absolvovali? Podělte se o své dojmy a zkušenosti s ostatními.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook