Porod se bez oxytocinu neobejde

11.04.2019 Martina Horová

V posledních letech se hodně diskutuje o přirozeném porodu bez podpůrných či tlumících medikamentů. Jedním z nich je syntetický oxytocin, který dokáže nastartovat nebo posílit kontrakce, když je potřeba. Na druhou stranu by si žena měla být vědoma i jeho nežádoucích účinků. Jak je to tedy s oxytocinem tělu vlastním a tím umělým?
Porod se bez oxytocinu neobejde

Oxytocin vzniká přirozeně v těle

Oxytocin je peptidický hormon, který se přirozeně vyskytuje v našem organismu. Tvoří se v hypotalamu, z něhož se vyplavuje do krevního řečiště. Řadí se mezi uterotonika, což znamená, že způsobuje děložní kontrakce. Během porodu je ho do těla matky postupně vyplaveno velké množství. Oxytocinu se také někdy říká hormon lásky, protože způsobuje děložní stahy při orgasmu. Zároveň zvyšuje empatii a důvěřivost. Je důležitý i pro vznik emoční vazby mezi matkou a dítětem.

Jak funguje oxytocin při porodu?

Oxytocin způsobuje děložní kontrakce, díky kterým se otevírá děložní hrdlo a branka, takže hlavička dítěte může začít sestupovat dolů. Nejvyšších hladin dosahuje v druhé době porodní. Dochází ke zkracování doby mezi jednotlivými kontrakcemi, porod se zrychluje. Po porodu zase pomáhá s laktací, stimuluje hladkou svalovinu v okolí mléčných žláz a zlepšuje tak spouštění mléka. Jeho hladina se nesnižuje, což dále způsobuje stahování dělohy a její návrat do původní zavinuté podoby. Tím se také zabraňuje zvýšenému poporodnímu krvácení.

Oxytocin může urychlit nepostupující porod

Když přijde na řadu umělá forma oxytocinu

Lékaři vyžívají syntetickou formu oxytocinu, nejčastěji v infuzi, ve dvou případech: k vyvolání porodu u žen, které přenášejí, a k urychlení porodu, pokud jsou kontrakce slabé a porod nepostupuje. Dlouhý nepostupující porod může vést k dalším komplikacím a vyústit až v nutnost císařského řezu. Takovou zkušenost má maminka Vanda (39 let):

 „V sobotu mi praskla voda, ale vůbec jsem se nezačala otevírat, ačkoliv jsem měla dlouho silné kontrakce. Dostala jsem tedy infuzi oxytocinu, protože jinak hrozil císař. Už asi po hodině začaly ty správné kontrakce a já se začala otevírat. Oxytocin je umělý, ale císař je nepřirozený, dle mého názoru, ještě víc. Prcek musel ven, času už moc nebylo."

Monika Morsteinová, certifikovaná dula s mnohaletou praxí, ovšem upozorňuje, že někdy se na rodičku příliš spěchá, což platí i pro vyvolávané porody. Navrhuje, aby se ženě a dítěti dal čas až do 43+0, čímž by se mohl zvýšit podíl spontánních porodů. Sama říká: „Mám za sebou spontánní i indukovaný porod a je to úplně něco jiného. Příroda to nějak umí líp."

Jaká jsou pro a proti?

Je důležité si uvědomit, že podání umělé formy oxytocinu může předejít dalším komplikacím, ale porod s ním neprobíhá stejně jako za přirozeného stavu. Děložní stahy jsou obvykle silnější a bolestivější, protože oxytocin není vyplavován v dávkách, ale najednou ve velkém množství. Žena mezi kontrakcemi tedy nemůže moc odpočívat, stejně tak dítě v porodních cestách. Diskutují se i přímé vlivy na miminko, které může zažívat větší nepohodlí. Kvůli častým děložním stahům nemusí mít dítě dostatek kyslíku a může se mu snižovat tepová frekvence. Ovlivněn může být i bonding po porodu, kdy se vytváří důležité pouto mezi matkou a dítětem. Matce se totiž přirozeně nevyplaví ta správná dávka hormonu lásky, protože jí byl podáván uměle.

Použití oxytocinu není bez rizik

Na americké půdě se hojně diskutuje, zda není umělý oxytocin nadužíván, protože podíl porodů s tímto zásahem roste. V českém prostředí se oxytocin také využívá často. Prvorodičky, které jsou už hodně vysílené kontrakcemi, ale porod se začíná zpomalovat, urychlující zásah většinou vítají. V této situaci se ocitla maminka Simona:

 „Oxytocin mi dali při prvním porodu, kdy jsem měla bolesti už 24 hodin. Pak mi náhle přestaly kontrakce. Byla jsem vyděšená a když PA navrhla oxytocin, vůbec jsem o tom nepřemýšlela. Trvalo asi 10 minut než zabral, a pak na dvě kontrakce, strašně silné, jsem syna porodila. U druhého porodu jsem ho odmítla. Podle mě je největší problém to, že se na všechno strašně spěchá, a s tím souvisí i ten oxytocin." (Simona, 30 let)

Každý porod je individuální

Oxytocin je při porodu velmi důležitým pomocníkem, bez kterého miminko neprojde porodními cestami. Každý porod je ovšem individuální. Může být dlouhý a vyčerpávající a přidání další dávky oxytocinu nastávající maminka uvítá. Je ovšem dobré znát i možná rizika, která s sebou tento zásah nese.

Zdroje: 

www.bellybelly.com.au, www.chriskresser.com, www.remedia.cz, www.extranet.who.intwww.mall.tv/delnici-zivota

Pokojová, Martina. Bonding na porodním sále. Plzeň, 2017. Bakalářská práce. Západočeská univerzita, Fakulta zdravotnických studií. Vedoucí práce PhDr. Kristina Janoušková.

Chmel, Roman. Otázky a odpovědi o porodu. Praha: Grada Publishing, 2005. ISBN 80-247-1124-9.

Foto: www.pexels.com, www.unsplah.com

Co si o podávání oxytocinu myslíte vy? Máte s ním zkušenost? Sdílejte ji s ostatními maminkami.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook