28. týden těhotenství

17.11.2019 Tereza Hradecká

28. týden považují budoucí maminky za velký mezník. Pokud se miminko narodí předčasně, má v tuto chvíli už velkou šanci. Je vysoce pravděpodobné, že se v inkubátoru vyvine bez trvalých následků. Koncem sedmého měsíce vás mohou stále častěji potkávat kontrakce. Pomalu si také můžete balit tašku do porodnice a připravena tak vkročit do třetího trimestru.
28. týden těhotenství

Jak se vyvíjí vaše miminko?

Vaše miminko už váží celé kilo a měří okolo 37 cm, což je přibližně velikost lilku. Zvládne otvírat a zavírat oči, začínají mu růst řasy, a dokonce reaguje na světlo. Pod kůží se mu začíná ukládat tuk. Rozpoznává různé druhy chutí. Už nyní si můžete vytvářet vztah. Miminko reaguje na váš hlas, uklidňuje ho, můžete si s ním povídat, číst mu pohádky nebo zpívat různé písničky. Vašemu děťátku se už dokonce zdají sny a prochází spánkovými fázemi podobně jako my. Už nyní se obrací hlavičkou dolů.

S rodinou všechny těhotenské neduhy zvládnete.

Kdy ve třetím trimestru raději zpozornět?

  • Pohyby miminka už cítíte celkem pravidelně, pokud máte pochybnosti o jejich četnosti a intenzitě, informujte svého gynekologa. Jistě vás uklidní zjištění, že vše je tak, jak má být.
  • Kontrakce se objevují stále častěji, pokud jejich frekvence nepřekračuje 15 stahů za den, buďte v klidu. Stahy a křeče mohou být způsobeny i nedostatkem hořčíku.
  • Náhlé otoky rukou a tváře mohou být příznakem preeklampsie. Normální otoky přicházejí pozvolna a většinou po odpočinku odezní.
  • Krvácení či špinění věnujte pozornost především tehdy, pokud se objevilo bez návaznosti na vaginální vyšetření nebo pohlavní styk. Může se jednat o infekci nebo potíže s placentou.
  • Únik tekutiny z dělohy může značit předčasný odtok plodové vody, ale i zcela normální vaginální sekreci, určitě však informujte svého lékaře.

Doporučení pro nastávající maminky

Připravte se na další laboratorní vyšetření krve. Dbejte na správné držení těla! Bříško už se pěkně kulatí, to ovšem představuje pro tělo velikou zátěž. Často se protahujte, zkuste těhotenské cvičení nebo si zajděte na procházku. Můžete pociťovat i potíže se spánkem, a tak nastává správný čas pořídit těhotenský polštář. Najít správnou polohu s rostoucím bříškem není vůbec jednoduché, a právě speciální polštář pro nastávající maminky díky svému tvaru poskytne příjemnou úlevu a pohodlí.

Většině těhotných žen se nevyhnou zažívací potíže. Nepříjemnou zácpu způsobuje uvolňování vazů v těle nebo také méně pohybu. Pomoci vám může strava bohatá na vlákninu a právě pravidelný pohyb. Těhotenství často provází i pálení žáhy. Zmírníte ho konzumací malých porcí v častých intervalech. Rozhodně se vyhněte tučnému a kořeněnému jídlu.

Imagem

 

 

 

Užívejte pravidelně vitaminové doplňky stravy určené pro těhotné a kojící ženy. 

Chytré miminko Superfolin 2

KOUPIT 

 

 

 

Anketa

Zaznamenaly jste tvorbu mleziva v průběhu třetího trimestru?
60 %
40 %

Prsa už začínají produkovat mlezivo, což je v podstatě první mléko. Pro vaše děťátko bude nesmírně důležité  v prvních hodinách po narození. Zaskočit vás tak mohou skvrny na podprsence. Mléko se nesnažte odsát ani jakkoliv vymačkat, paradoxně by se ho začalo tvořit více.

Nechte se profesionálně vyfotit s bříškem.

Čas na těhotenské fotky

Čekání na miminko si můžete zpříjemnit těhotenskými fotkami. Nejen, že je těhotenské focení velkým trendem, ale budete mít krásnou vzpomínku na vaše děťátko v bříšku. Zapojte i tatínka a starší sourozence.

 

Imagem

 

 

 

Chcete být připraveni na všechno? Pořiďte si návod k obsluze. :)

PROHLÉDNOUT

 

 

 

 

Zdroje: Jaknamaterstvi.cz, Tehotenstvi.cz, Porodnice.cz

Weissová, R., E., Pietrantoni, M., Těhotenstsví krok za krokem, 1. vyd. Praha: Fortuna Libri, 2010. ISBN 978-80-7321-518-7

Foto: Pixabay.com

Plánujete těhotenské fotky s bříškem? Sdílejte s ostatními maminkami své dojmy.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook