Maminko, ty voníš


Vůně a pachy neodmyslitelně patří k naší existenci. Vyvolávají v nás emoce, konkrétní vzpomínky i sympatie k druhému pohlaví. Novorozené bezbranné miminko bezpečně čichem rozpozná maminku podle mateřského mléka. Později pak máme maminku spojenou s jejím oblíbeným parfémem nebo třeba s vůní jablečného závinu, který peče jenom pro nás. Prostě vůně maminky.
Maminko, ty voníš

Čich patří mezi základní lidské smysly. V průběhu evoluce postupně ztratil čich pro člověka zásadní existenční význam a byl upozaděn ve prospěch zraku a sluchu. Nicméně stále hraje důležitou roli. Čich je neodmyslitelně spjat s dalším smyslem, s chutí. Pokud člověk z nějakého důvodu přijde o čich, není schopen se zavřenýma očima správně rozpoznat ani chuť. Navíc je vnímání vůní a pachů úzce spojené s emocemi a navazováním vazeb i vztahů. Sice už čichem nevyhledáváme potravu, abychom přežili, ale cítit vůně k životu potřebujeme.

Anatomie lidského čichu

Čich je definován jako schopnost vnímat a rozlišovat látky rozptýlené ve vzduchu. Receptorem tohoto smyslu je čichová sliznice uložená v nosní dutině. Při normálním dýchání přes ni proudí jen málo vzduchu, proto cítíme líp, když si cíleně z blízka přičichneme. Vlastní čichové buňky jsou bipolární neurony s řasinkami. Součástí čichové sliznice jsou také podpůrné buňky a buňky produkující hlen, který smáčí řasinky a zajišťuje neustálou vlhkost sliznice. Zajímavé je, že u člověka čichová sliznice zabírá plochu asi 4 cm2, naproti tomu u psů, kteří jsou tímto smyslem nejobdařenější v celé živočišné říši, je to až 150 cm2.

Na základě vůní vzniká citové pouto

Vývoj čichu v prenatálním období

Už v 7. týdnu těhotenství se u plodu začíná vytvářet nos, dvě nosní dírky jsou pak patrné o něco později. Kolem 10. týdne jsou již vyvinuté čichové receptory. Vzhledem k tomu, že v děloze má plod zrakových i sluchových podnětů poměrně málo, jsou pro něj čich a chuť velmi podstatnými smysly. Přes placentu se do plodové vody dostávají chutě a vůně, které maminka přijme potravou. Čichové receptory plodu jsou již funkční a jsou schopné zachytit látky vůní rozpuštěných právě v plodové vodě. Dítě se tak již v prenatálním období seznamuje s chutěmi a vůněmi typickými pro danou rodinu i kulturu, vytváří si tak i základy pro budoucí oblíbená jídla a pro stravovací návyky vůbec.

Čich novorozených dětí

V prvních chvílích po narození je pro novorozené dítě čich naprosto zásadní. Hledá pomocí něj maminčinu bradavku, aby se mohlo instinktivně přisát. Během doby, kdy se kojení teprve rozbíhá, není dobré prsa jakkoli oplachovat a zbavovat je tak specifického pachu, který dítě cítí a vyvolává v něm intenzivní sací reflex. Ze stejného důvodu je lepší vyvarovat se v prvním dnech používání parfémů a silně parfémované kosmetiky.

Z výsledků vědeckých studií vyplývá, že novorozenci bezpečně rozpoznají plodovou vodou, ve které se v těle maminky vyvíjeli, stejně tak maminčino mléko. Testování probíhalo tak, že na vatové chomáčky byla nakapána plodová voda nebo mateřské mléko. Po chvíli se novorozenci bez výjimky otáčeli k pro ně známé vůni maminky. Minimálně v období šestinedělí je miminko nejspokojenější v maminčině náručí, ideálně na holém těle, protože ho tak obklopují známé vůně. Uklidňuje ho vědomí blízkosti maminky, cítí se v bezpečí.

Vůně maminky nás provází celý život

Vůně a vztahy

Prvním a nejdůležitějším vztahem v lidském životě je právě vztah s matkou. Na vzniku tohoto pouta se podílí i čichové vnímání. I při pozdějším navazování kontaktů s dalšími lidmi, ať už ve vědomé nebo nevědomé rovině, mají pachy svůj význam. Zkrátka někdo nám voní a někdo ne, a tento fakt potom ovlivní naše případné sympatie.

Anketa

Máte jeden parfém, který používáte stále?
57.14 %
0 %
42.86 %

Vůně pro maminky

Novopečené maminky pochopitelně upínají veškerou pozornost ke svému miminku. Ale dítě roste a maminka touží vonět i jinak než mlékem a mixovanou zeleninou. Navíc vůně mají pozitivní vliv na náladu a celkovou vnitřní pohodu. A kdo si víc zaslouží potěšit i pohýčkat než právě maminky!

Vůně Touch od značky Burberry

 

 

Co třeba romantická, ovocně květinová vůně parfémované vody Touch od britské značky Burberry? Nejprve vás pohltí ovocné tóny ostružin a černého rybízu s kapkou pomeranče a brusinek a kořeněným nádechem červeného pepře. Po chvíli je tato šťavnatá svěžest vystřídána romantikou květů lilií, jasmínu, konvalinek a pivoněk. To vše stojí na pevném základu vanilky, cedru, mandlí a dubovém mechu. Svůdnost vůně podtrhne vaši ženskost.

Cena od 448,- Kč

Koupit

 

Vůně Chloé Chloé

 

 

 

Pokud toužíte po francouzské eleganci a luxusu, zvolte vůni Chloé Chloé. Probuďte v sobě svobodu a nespoutanost, buďte hravá, a přitom smyslná. Mějte styl. Sladké tóny liči, frézie a pivoňky vás budou provokovat jako první. Potom se smyslně otevře květinové srdce kombinující magnólie, růže a konvalinky. Celková elegance je ukotvena v základu ambry a cedrového dřeva.

Cena od 1 044,- Kč

Koupit

Vůně Dolce Garden značky Dolce & Gabbana

 

 

Nemáte strach z exotických vůní? Dolce Garden značky Dolce & Gabbana vás zavede na slunnou Sicílii plnou barevných rozkvetlých zahrad a sladkých dobrot. Na začátku vaše smysly opojí svěžest zralých mandarinek a pomerančů spolu s neroli a magnólií. Pak vás zasáhne sladký kokos a exotika vůně ylang-ylang. To vše na podnosu z vanilky, mandlového mléka a santalového dřeva.

Cena od 810,- Kč

Koupit

 

 

 

Vůní je nepřeberné množství a každá vyvolává jiné emoce, rozeznívá jiné tóny. V každém případě obohacují náš život. A vůně maminky v nás po celý život vyvolává pocit bezpečí, ať už je to v prvních okamžicích vůně mléka nebo později vůně jejího parfému.

Zdroje: is.cuni.cz, www.pediatriepropraxi.cz, El Nino, www.idnes.cz

Foto: Pexels.com, Pixabay.comEl Nino

Používaly jste parfémy a vůně v období kojení? Diskutujte o svých názorech a zkušenostech s ostatními maminkami.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook