Děti a mobilní telefon: jaká jsou pro a proti?

11.11.2019 Jana Novotná

Již pětileté děti dnes umí ovládat mobilní telefon. Není však výjimkou, že jej rodič pod záminkou trochy klidu půjčí i batoleti. Kdy je ten správný čas první telefon dítěti pořídit? A co vše si ohlídat?
Děti a mobilní telefon: jaká jsou pro a proti?

Mobilní telefon je v dnešní době jedna z prvních věcí, kterou dítě na tomto světě spatří. Provází ho od prvního kontaktu s rodiči, prvního úsměvu, prvního otočení na bříško až po první krůčky. Při všech významných událostech maminky míří telefony na své děti a ve snaze pořídit ještě lepší snímky je podporují k další akci, usmívají se a jásají. Není divu, že dříve nebo později začne dítě vnímat telefon jako něco důležitého, po čem touží a za čím se v mnoha případech začne například plazit.

Proč pořídit dětem mobilní telefon

Telefon je skvělý způsob, jak být i na dálku stále v kontaktu se svými dětmi. Většina zařízení má v sobě možnost nouzového volání, případně jsou zde aplikace, jež mohou rodiče stáhnout pro případ, že se dítě dostane do nějakých potíží. Například Záchranka nebo NajduTě. Na vybraných zařízení lze sledovat i přesnou polohu.

Imagem

 

 

Podívejte se na nabídku mobilních telefonů a vybere ten pravý!

 

VYBRAT MOBILNÍ TELEFON

 

Existuje mnoho zajímavých vzdělávacích aplikací, které mohou pomoci ve škole, při studiu cizích jazyků nebo rozvoji logiky. Aplikace pro nejmenší je nutné však pečlivě vybírat a pomoci dětem při učení se s nimi. Děti jsou schopné okamžitě získat znalosti, telefony jim poskytují nekonečný zdroj informací. Mohou vyhledávat jakékoliv dotazy, sledovat informativní videa na YouTube.

Telefony nabízí mnoho příležitostí sociálního kontaktu a osvojení základních komunikačních dovedností. Ať už jde o hovory, SMS nebo jiné komunikační kanály, díky mobilním telefonům přetrvávají mnohá přátelství. Buďme ale upřímní, telefon je pro děti především zábava. Dítě dokáže trávit hodiny hraním her nebo sledováním videa, namísto toho, aby zlobilo nebo se nudilo.

Časté používání mobilního telefonu zhoršuje jemnou motoriku

Jak může mobilní telefon dětem uškodit

Používání mobilního telefonu dětmi má i mnohá proti. Německý psychiatr Manfred Spitzer ve své knize Digitální demence upozorňuje rodiče na nebezpečí spjatá s digitálními technologiemi.

První skupinou jsou duševní rizika. Mozek dospělého může tzv. zakrnět, ale mozek dítěte se teprve vyvíjí jeho používáním. Je nutné nabízet potřebné podněty, aby se mohla veškerá centra plně vyvinout. Pokud se tak nestane v dětství, některá centra se nevyvinou vůbec, zejména senzomotorická. Často je častým používáním narušena schopnost empatie a zhoršuje se paměť. Dochází i ke zhoršování koncentrace. Obzvlášť tento fakt je velice častým zlozvykem u rodičů. Místo učení koncentrovat se jsou dětem u jídla nebo učení na nočník pouštěna videa a dítěti je znemožněno učit se koncentrovat už při vykonání základních potřeb. U starších dětí je nemožnost koncentrovat se spjata také s neustálou potřebou kontrolovat e-maily, sociální sítě aj. Pokud rodič nechává často hrát si batole s telefonem, může docházet k pomalejšímu vývoji řeči. V tomto období je pro něj velice důležitá interakce s okolím, rozeznávání výrazů tváře a vyjadřování emocí. Mobilní telefony mohou způsobit také nespavost a nadměrné užívání může vyústit v závislost. Tento druh závislosti se ale v jedné věci výrazně liší od ostatních. Vyléčený kuřák by se měl vyhýbat cigaretám, v případě mobilních telefonů je toto obtížné, ne-li nereálné. Je důležité si uvědomit vliv mobilních telefonů a digitální technologie obecně a reflektovat jejich nebezpečí.

Fyzická rizika souvisí se zhoršením motoriky. Při hraní her nebo používání různých aplikací jsou většinou využívány jen některé prsty na opakující se jednoduché pohyby. Děti mají také obecně méně pohybu, což nepřímo souvisí i s rostoucím počtem obézních dětí. V neposlední řadě dochází k problémům páteře, žijeme v generaci „ohnutého krku“. Hlava je výrazně předkloněna a krční páteř příliš zakřivena. Lidské tělo na tuto polohu není uzpůsobeno. Bylo vymyšleno dokonce nové slovo „smombie“ – kombinace slov smartphone a zombie.

Anketa

Má vaše dítě vlastní mobilní telefon?
64 %
24 %
12 %

Kdy je správný okamžik na pořízení telefonu?

Vlastnit svůj mobilní telefon chtějí nejen dospělí, ale v současné době i děti, a to stále mladší.  Téměř každý rodič jednoho dne stojí před otázkou, kdy je ten správný čas pořídit svému dítěti mobilní telefon.

Brzké užívání mobilních telefonů a internetu může vývoji dítěte uškodit. Studií na toto téma existuje celá řada. Věková hranice, kdy dítě dostane první telefon, však klesá. V Čechách je často spjata s nástupem do školy, říká studie Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a mobilního operátora. Rodiče chtějí být v kontaktu a mít určitou možnost své děti kontrolovat, zda dorazily v pořádku, kde se nacházejí, zda něco nepotřebují.

Děti na prvním stupni většinou chtějí telefon vlastnit, bez ohledu na to jaký. Nejčastěji jej mají na hraní her. Starší už využijí zařízení více ke komunikaci s rodinnými příslušníky, užitečných funkcí, a především využívají internet, poslouchají hudbu, sledují videa a využívají různé chaty a sociální sítě.

Přestože děti na rodiče vyvíjí nátlak s argumenty, že ostatní telefon již mají, vyplatí se vytrvat. V kolektivu nejmenších dětí má zařízení pouze několik z nich. Bohužel, v dnešní době není výjimkou, že kvůli telefonu se dítě mnohdy setkává s posměchem – jeho telefon neodpovídá nejmodernějším měřítkům, není dostatečně ‚in‘ nebo ho nemá vůbec.

Obecně je doporučováno pořídit telefon v 10 letech, tedy v období před pubertou a době, kdy je velmi časté porovnávání s vrstevníky. Dle průzkumu první zařízení dostanou děti mezi osmým a desátým rokem života, ve dvanácti letech už disponuje telefonem 90 % českých dětí.

Je nutné dětem mobilní telefon správně zabezpečit.

Stanovení pravidel

Rodiče nesmějí zapomenout na jasné stanovení pravidel. Nejvhodnějším řešením bývá předplacená karta, případně nastavení limitů u vybraných služeb. Většina operátorů nabízí možnost vypnutí služeb v případě překročení stanoveného limitu. Je vhodné určit i pravidla ohledně času. Mělo by být dodržováno následující:

  • Určit si čas, kdy je možné užívat mobilní telefon.
  • Stanovit místa a čas, kdy se telefon používat nebude.
  • Mobilní telefon vypínat/odložit alespoň hodinu před uložením k spánku.
  • Během spánku nemít zařízení v bezprostředním okolí postele.

Zabezpečení telefonu

Chytrá zařízení s připojením k internetu je nutné pro dítě dále zabezpečit, aby se nemohlo dostat na nevhodné nebo dokonce nebezpečné stránky. Výzkumy ukazují, že již děti ve věku 11 let se dívají na porno stránky, trpí depresemi a úzkostí, když se snaží udržet krok s (většinou falešnými) příspěvky o úžasných životech přátel a známých osobností, jsou vystavení kyberšikaně aj.

Jak na to?

V aplikace Obchod Play v sekci nastavení lze aktivovat tzv. Rodičovskou kontrolu, po zadání PINu lze určit, které aplikace a hry mohou být staženy. Používá se systém hodnocení PEGI (Pan European Game Information), který určuje minimální věkovou hranici dítěte, pro kterou je daná aplikace vhodná. 

Komplexnější služby nabízí Google Family Link – správa aplikací, které potomek využívá, přehled o čase stráveném na telefonu, nastavení večerky. Toto lze využít pouze u mobilních telefonů s Androidem.

Chce-li rodič blokovat nevhodné internetové stránky, stanovit časový limit pro přístup na internet nebo dokonce zablokovat aplikace telefonu, dokud dítě nezareaguje na volání či SMS, existuje aplikace ESET Parental Control. Tato aplikace dokáže zjistit i přesnou polohu a zaslat upozornění, pokud dítě navštíví nastavenou lokalitu.

iPhone umožňuje rodičovský dohled přímo v Nastavení v sekci Čas u obrazovky. Opět je možné omezit Aplikace, stahování atp.

Technologii se dnešní děti nevyhnou. Aby ji mohl potomek co nejvíce a nejvhodněji využít, musí rodiče své děti vést k zodpovědnému používání a jít jim příkladem. A to již od ranného věku.

Zdroje: www.lidovky.czblog.o2.czwww.svetandroida.cz, www.eset.com

TROUPOVÁ, M., Psychosociální dopady používání mobilních telefonů u dětí ve věku do 12 let, Prevence úrazů, otrav a násilí, 2/2008, str. 111 – 122

Foto: Pixabay.com

 

V kolika letech jste dítěti pořídili nebo plánujete pořídit mobilní telefon? Jaká máte určená pravidla? Diskutujte s ostatními rodiči.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook