Máme děti strašit čertem a Mikulášem?

05.12.2019 Tereza Hradecká

Je to jedna z našich unikátních předvánočních tradic. Každoročně 5. prosince v podvečer vyrážejí do ulic skupinky nadšených dobrovolníků převlečených za známou trojici čert, anděl a Mikuláš. Většinou jde o studenty, kteří si tímto způsobem rádi vydělají nějou tu korunu. Děti se zase nemohou dočkat, až je na ulici osloví samotný Mikuláš se svou charakteristickou berlou. Jak je to ale se strašením? 
Máme děti strašit čertem a Mikulášem?

Mikulášská nadílka

Ať už své děti vezmete na Mikulášskou besídku nebo si pozvete tradiční trojici – čerta, anděla a Mikuláše k sobě domů, návštěva probíhá pokaždé stejně. Čert budí hrůzu, snaží se děti vystrašit, cinká řetězem a chce si odnést zlobivé děti do pekla. Mikuláš pekelníka krotí, chce však po dítku, aby odříkalo básničku, říkanku či zazpívalo písničku. Někdy dokonce Mikuláš čte z posvátné knihy o nezbednostech a lumpárnách, i dobrých skutcích zkoušeného dítka. Za odměnu pak dítě dostává pytel plný ovoce, oříšků, sladkostí a jiných drobných dárků. Občas se v balíčku objeví i nějaká ta brambora nebo uhlí jako varování, že by dítě mělo své chování do příštího roku zlepšit. Anděl děti chrání a je symbolem dobra.

Zatímco v letech minulých nesměla pohádková trojice chybět v žádné domácnosti, dnes se situace změnila. Rodiče se začali dělit na dva tábory. První skupina vítá čerta a Mikuláše každý rok, ať už kvůli tradici nebo jako výchovný prostředek. Druhá skupina považuje strašení za zbytečné nebo v něm dokonce vidí trauma pro své ratolesti. 

Čerti můžou postrašit, ale s mírou.

Strašit? Nestrašit?

Každý rodič zná své dítě nejlíp. Některé děti jsou citlivější, stydlivější, jiné jsou nebojácné a odvážné. Je na rodičích, aby zhodnotili, zda je pro jejich dítko vhodnější balíček položený za oknem nebo samotná návštěva nadpozemské trojice. Mějte však na paměti, že děti v tyto bytosti skutečně věří. Čert je pro ně skutečný a strach z něj také. Jak se tedy vyhnout zbytečnému stresu, ale zároveň udržet oblíbenou tradici?

Anketa

Zvete Mikuláše, čerta a anděla přímo k vám domů?
50 %
50 %

Nezvěte si k sobě domů cizí lidi, kteří nabízejí své služby v letácích pověšených na lampách. Raději obvolejte známé, přátele, či sousedy. Určitě najdete někoho, s kým najdete společnou řeč. Domluvte se, jak moc vlastně vaše dítě potřebuje postrašit. Čert to může leckdy přehnat, ať už příliš děsivým převlekem nebo vlastním projevem. Z vás by mělo dítě cítit jistotu, pocit, že se u vás může schovat, že ho ochráníte. S odvážnějšími dětmi se můžete i projít do nočních ulic. Sledovat, kolik Mikulášů vlastně potkáte. Bojácnější děti se však mohou v noci budit, není jim dobře, může se jim zvýšit teplota. I to může být následek nepovedené Mikulášské návstěvy. Když se ale povede, když bude míra strachu, radosti a kouzelného úžasu v rovnováze, bude to pro dítě skutečně krásný zážitek. 

V poslední době se často mluví o tom, že strach z čerta může dětem zadělat na pořádné trauma, ale strach nemusí být vždy špatný. Strach a překonávání překážek je jen příprava na budoucí život, který je plný nástrah. Naši předci to vymysleli chytře, jde jen o to, aby se naši novodobí čerti neutrhli ze řetězů a vše proběhlo bez zbytečného stresu a pocitu zoufalství. 

Imagem

Jak vznikla mikulášská tradice?

Svatý Mikuláš z Myry je jedním z nejuctívanějších svatých v křesťanství. Byl velmi zbožný. Po smrti svého bohatého otce veškeré dědictví rozdal. Stal se biskupem, rozhodoval se spravedlivě a moudře, byl dobrosrdečný a chránil děti. Údajně zemřel právě 6. prosince, proto má v našem kalendáři svátek právě Mikuláš. Nicméně nadílka přichází už v předvečer jeho svátku. Tato tradice se v českých zemích dodržuje již od 13. století. 

Ať už pojmete Mikulášskou nadílku jakkoli, nejdůležitější je, aby byly děti spokojené. Jestli se u toho budou bát nebo ne, to je jen na vás.

 

Zdroj: svatky.centrum.cz, Pastorace.cz

Foto: Pixabay.com

Jedná se o revizi článku ze dne 30.11.2017 od autorky Barbora Jelínková.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook