Šperkařkou (nejen) na rodičovské

07.08.2020 Jana Novotná

Pro mnoho žen je rodičovská dovolená možností, jak rozjet podnikání, objevovat nové koníčky nebo například začít studovat. Přečtěte si zkušenosti Venduly Stillerové, maminky dvou dětí a zároveň autorky zajímavých a originálních šperků inspirovaných architekturou. Jak se jí daří skloubit péči o domácnost se svou živností, co ji inspiruje, pomáhá a naopak omezuje?
Šperkařkou (nejen) na rodičovské

Všimla jsem si, že často vystupujete pod jménem Nady, co se za ním skrývá?

Nady je mé druhé já. Je to přezdívka, kterou vymyslela moje maminka. Velice ji totiž mrzelo, že ke svému jménu Vendula nemám nejkladnější vztah, a tak stále vymýšlela nové a nové varianty a přezdívky.

Prozraďte nám, jaká byla Vaše cesta ke šperkařství? Věnovala jste se výrobě šperků ještě předtím, než jste měla děti?

Šperkům jsem se začala věnovat zhruba před deseti lety. Dříve jsem spíše malovala a kreslila, milovala jsem ale velká plátna. Když jsem na VŠ kolejích přišla o luxus velkých volných prostor, hledala jsem nového koníčka. V mysli jsem se vrátila v čase a nakoupila první korálky. Můj šperkařský příběh se začal pořádně odvíjet až poté, co jsem vstoupila do velké komunity handmade tvůrců na Fleru. Jsem soutěživý typ a místní soutěže mě motivovaly nořit se do šperkařského řemesla hlouběji a hlouběji. Když přišly děti, šla stranou nejen má práce, ale i koníčky. Bylo to ale jen dočasné. Rozhodla jsem se, že se výroby a navrhování šperků nehodlám vzdát. A tak jsem rozjela svůj malý šperkový obchod.

Během rodičovské jsem rozjela malý šperkový obchod.

Foto: archiv Venduly Stillerové

Jaké byly Vaše plány?

Když jsem čekala první dítě, plánovala jsem, že se brzy vrátím ke své původní práci a šperky zůstanou spíše koníček. Realita byla nakonec úplně jiná. Syn se narodil o dva měsíce dříve, manžel změnil práci. Neměla jsem pro syna už hlídání, abych se mohla rychle vrátit do práce na částečný úvazek. Navíc po šesti měsících se u syna začaly projevovat zdravotní problémy, absolvovali jsme první nemocniční kolečko, a tak šlo vše ostatní stranou.

A jak se Vám nyní daří skloubit výrobu šperků a mateřství?

Jsou období, kdy mi to jde lépe, a období, kdy to jde hůř. Dokud byly šperky jen koníček, bylo to jedno. Vše šlo odložit. Dnes, když mi záleží na tom, aby můj šperkový obchod fungoval, nemůžu a ani nechci vše nechat plavat. Vše se ale nějak skloubit dá. Je dobré děti učit i to, že maminka má nějakou svou práci, a že není jen “jejich”. Samozřejmě, jsem tu pořád pro ně, ale musí vědět, že si přece mohou chvíli hrát samy nebo strávit čas s někým jiným, ať už s babičkou, dědou nebo chůvou.

Anketa

Máte hlídací babičky?
0 %
50 %
50 %

Je skvělé, pokud to doma takto funguje!

Velkou výhodou je také možnost mnoho věcí jako jsou příspěvky na sociálních sítích, zveřejnění produktů či newsletter naplánovat tak, aby se zveřejňovala ve chvílích, kdy mají čas mí zákazníci, ale já se věnuji dětem. Mnoho věcí zvládnu z telefonu, což mi dává obrovskou volnost.

Péče o dvě malé děti je i tak poměrně časově náročná. Měla jste přeci jen někdy pocit, že výroba šperků je na úkor chodu domácnosti?

Místy je jedno na úkor druhého. Třeba když nestíhám termín zakázky. V takovou chvíli je třeba neostýchat se a říct si o pomoct. Například svěřit děti manželovi. Většinou ale jedu spíše na úkor spánku. Jsem sova, a tak je pro mě přirozené pracovat v nočním tichu. Snadno pak ale přetáhnu čas, když se zaberu do práce. Péči o domácnost i vaření se snažím v maximální míře absolvovat s dětmi. I ony přece potřebují vidět, že jídlo se zázračně neuvaří v lednici a byt neuklízí kouzelní skřítci.

Inspiraci hledám v architektuře.

Foto: archiv Venduly Stillerové

Vraťme se k samotné tvorbě šperků. Co Vás motivuje ve Vaší práci?

Když je pro vás práce vášní, nemusíte hledat motivaci. Ve chvílích, kdy se mi nedaří, pročítám zprávy od zákazníků a ty mě opět nabíjí energií.

Kde nejčastěji nacházíte inspiraci pro svou tvorbu? Je to nyní těžší než dříve?

Hlavní inspirací pro mou tvorbu je architektura. Od panoramat, přes konkrétní stavby až po jejich drobné detaily. Dříve mi stačilo procházet se městy a inspirace bylo přehršel. S dětmi ale raději chodím do přírody či na hřiště. Rozhodně ne do ruchu (velko)města. Mohu se ale městy procházet aspoň virtuálně, skrze fotografie na internetu a objevovat nádherné kouty světa, třeba i ty, které jsou mimo můj dosah.

Máte pravdu, dnešní možnosti jsou až neuvěřitelné. Jaké máte plány do budoucna? 

Všechny plány vzaly v dubnu za své. Nejen letošní, ale i dlouhodobější. Špatně se odhaduje, co přijde. Ráda bych přesto svůj šperkový obchod udržela a dále rozvíjela. Aby přispíval do rodinného rozpočtu. A aby práce byla stále vášní.

Úvodní foto: archiv Venduly Stillerové

Imagem

Vrhly jste se během mateřské dovolené do podnikání? Podělte se o své zkušenosti a tipy s ostatními.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook