Čistěte si zoubky s úsměvem


Každý rodič touží po spokojeném dítěti, kterému na tváři hraje úsměv od ucha k uchu. Základem zdravého úsměvu jsou už od útlého věku zdravé zoubky a ty se neobejdou bez pravidelného čištění. Jak děti správně motivovat?
Čistěte si zoubky s úsměvem

Mléčné zoubky a jejich význam

První neboli mléčné zuby mají důležitou úlohu při žvýkání a kousání, ale mají vliv i na vývoj řeči. Také jsou důležité pro správné postavení stálých zubů tím, že pro ně v ústní dutině drží prostor. Předčasná ztráta mléčného zuby v důsledku špatné péče a kazů, pak často končí nutností nosit rovnátka. Mléčné zoubky jsou méně mineralizované než stálé zuby, proto se i snáz kazí. Navíc vzhledem k faktu, že i anatomicky se mléčný zub od stálého liší, je kaz v dětském zoubku podstatně bolestivější.

Zkažený mléčný zub celkově v ústech vytváří kazivější prostředí a snadno tak dojde k úhoně již prořezaný stálý zub. V krajních případech může dojít ke vzniku kazu dokonce před jeho prořezáním.

Čištění zubů jako základní návyk

Jedinou účinnou prevencí je tudíž pravidelné čištění zubů. Nutno říct, že stav zubů dítěte je zcela zodpovědností rodiče. Vyčištěný zub s patřičnou péčí se prostě sám nezkazí. A pokud si dítě zubí nečistí, nebo si je nečistí správně, vina padá na hlavu rodičů. Není možné nechat malé děti, aby se o své zoubky staraly výhradně samy. Vždy je naprosto nezbytná rodičovská kontrola i pečlivé dočišťování.

Anketa

Dočišťujete dětem zoubky?
80 %
0 %
20 %

Je potřeba krůček po krůčku, od prořezání prvního zoubku, vytvářet dětem pro čištění zubů návyk. Tak, aby to pro ně bylo postupem času naprostou samozřejmostí. Začátky samozřejmě nejsou snadné a navíc je to skutečně boj na dlouhou trať, na které číhá spousta překážek. Ať už je to bolestivost právě se prořezávajících zoubků, období vzdoru, kdy dítě zásadně nechce dělat nic tak, jak se po něm právě chce, nebo období, kdy chce dítě vše dělat výhradně samo a bez pomoci.

Projekt Šikovná veverka motivuje děti k čištění zoubků.

Foto: Sikovnaveverka.cz

Stěžejní je motivace a vlastní příklad

Základní pilíře, které vám pomohou k úspěchu, jsou dva. Tím prvním je nápodoba. Elementární princip, kterým se dítě přirozeně učí. Pokud tedy vy sami každé ráno a každý večer stojíte poctivě s kartáčkem v koupelně nad umyvadlem, budete tím nejlepším vzorem. Máte tak v rukou ten nejsilnější nástroj, který vás může snadno přivést k vítězství. Tím druhým pilířem je správná motivace. Děti musí každá činnost bavit. Je potřeba v nich probudit nadšení i soutěživost, dát čištění zoubků nějaký poutavý příběh. Co třeba taková šikovná veverka, která jde všem zvířátkům v lese příkladem? Fantazii se meze nekladou. „Jakákoli motivace k tomu, aby si děti pravidelně čistily zuby, je k nezaplacení. A to doslova!“ dodává s úsměvem MDDr. Alena Minářová.

Tabulka od Šikovné veverky

Za projektem Šikovná veverka stojí jedna šikovná maminka, která chtěla původně motivovat svou dcerku k čištění zoubků. Vytvořila proto veselou motivační tabulku. Nápad Marcely Kolářové ale oslovil řadu dalších maminek a přerostl v tento zajímavý projekt. 

Tabulka samotná je ve formátu A4 a je laminovaná folií. Zoubky na tabulce jsou z velmi odolného materiálu, kterému nevadí vlhko v koupelně ani mokré ruce. Zoubky drží na suchý zip a je tak možné je lepit stále dokola. Za každě čištění si dítě nalepí další zoubek.

Tabulka je dostupná ve třech variantách.

Foto: Sikovnaveverka.cz

"Tabulka je motivační pomůcka, která učí děti pravidelnosti v čištění zoubků. Pomáhá dětem, aby je čištění bavilo a rádi se k němu dvakrát denně vraceli. S Šikovnou veverkou sbírají za každé vyčištění veselé zoubky a to je motivuje. Čím dříve si děti osvojí pravidelné čištění, tím snažší se pro ně stane pravidelná a důkladná péče o zuby i v budoucnu," vysvětluje autorka.
"První tabulka vznikla pro mou tehdy dvouletou dcerku, aby se o své zoubky svědomitě starala a bavilo ji to. V současné době Tabulku již podporují zubaři i dentální hygienistky po celé ČR. S Tabulkou si čistí zoubky více než tisíc dětí a tento počet stále roste, protože Tabulka skutečně funguje. Dětem se líbí a baví je. Spoustě rodičů ulehčila každodenní přemlouvání a připomínání, že zoubky je skutečně nutné si čistit."

Pod záštitou projektu Šikovná veverka vznikají články o dětské ústní hygieně ve spolupráci s odborníky z Asociace dentálních hygienistek (ADH), které najdete na facebookových stránkách Šikovné veverky

Zdroj: Sikovnaveverka.czwww.studio32.cz

Úvodní foto: Pixabay.com


Imagem

Je to někdy boj donutit děti, aby si šly čistit zuby? Jste důslední? Co u vás zabírá? Diskutujte o čištění zubů s ostatními.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook