Vánoční dobroty a zdravé zoubky


Vánoce bez všemožných druhů cukroví a dobrého jídla by snad ani nebyly Vánoce. Tady kousek vánočky, tamhle ořechové rohlíčky s máslovým krémem, v ledničce zbyla ještě trocha bramborového salátu, kdo by odolal! Nesmíme pak ale zapomenout na pečlivou péči o zuby, abychom následující rok netrávili na zubařském křesle!
Vánoční dobroty a zdravé zoubky

Cukr v nadměrném množství v kombinaci s kyselým a v podstatě nepřetržité zobání z plných mís, to všechno jsou naprosto ideální podmínky pro to, aby se nám zuby pěkně zkazily. A co teprve dětské zoubky!

Neutralizujte prostředí v ústech

Za normálních okolností, tedy když jíme podle pravidel pětkrát denně, udržují se zuby díky samočisticím schopnostem slin v relativní čistotě. Ale celodenní uždibování různých laskomin vytváří v ústech dokonalé prostředí pro bakterie, které jsou zodpovědné za vznik zubního kazu. Udržet děti daleko od dobrot je asi nadlidský úkol. Je proto dobré jim vnutit občas skleničku čisté vody nebo alespoň vypláchnout pusu vodou, aby se prostředí v ústech lehce neutralizovalo a vyplavily se zbytky jídla.

Imagem

Čištění zubů

Důležité, a v období vánočních svátků o tom, je pečlivé čištění zubů. Sebelepší kartáček a sebedokonalejší zubní pasta není zárukou čistých zubů. Hlavní je technika čištění. Plak neboli povlak z povrchu zubů musíte prostě důkladně mechanicky odstranit. Ať už zvolíte techniku krouživých pohybů nebo stírání plaku směrem od dásní, pracujte postupně, ať žádný zub nevynecháte. Neopomeňte ani vnitřní stranu zubů a kousací plochy. Není dobré na kartáček příliš tlačit, protože můžete poškodit dásně. Určitě dětem minimálně jednou denně s čištěním pomozte, ať je čištění skutečně důkladné.

Anketa

Dohlížíte na, aby si děti pečlivě čistily zoubky?
100 %
0 %
0 %

Výběr zubní pasty

Na trhu je velmi pestrá nabídka různých zubních past. Jak se v tom všem zorientovat? Rozhodně se nebojte fluoridů, ty jediné skutečně účinně ochrání zub před kazem. Každá pasta pro děti obsahuje množství fluoridů doporučené stomatology pro danou věkovou skupinu. Pokud fluoridy chcete omezit, používejte takovou pastu například jen na večerní čištění, ale vyhýbat se jim úplně příliš vhodné není. Pokud na tom ale trváte, i bezfluoridových past existuje celá řada, takže na výběr určitě máte, můžete tedy pasty prostřídat. Vybrat si můžete také z velkého množství příchutí – od malinové, banánové, tuttifrutti až po lehce mátovou, záleží jen na požadavcích a chuti vašeho dítka. Přece jen je dobré, když mu pasta chutná.

Výběr kartáčku

Nabídka kartáčků je také velmi široká a pestrá. Pro děti je určitě vhodnější měkký kartáček, aby byly ochráněné jemné dásně. Ale pokud nemáte žádný problém, po těch úplně nejměkčích nesahejte, ani pro sebe. Dobu čištění by potom bylo nutné protáhnout třeba i na 15 minut a tak dlouho málokdo v koupelně nad umyvadlem vydrží. Kromě tvrdosti vláken je možné vybírat i podle tvaru a velikosti hlavičky kartáčku. A v neposlední řadě podle vzhledu a barev. Hodně oblíbelé jsou u dětí kartáčky, které blikají po dobu jedné minuty, aby pěkně odměřily čas potřebný pro vyčištění horní nebo dolní poloviny zubů. Blikání se dětem pochopitelně líbí a určitě je to pro ně motivace, aby si zuby čistily o chvíli déle.

Imagem

Myslete i na zoubky těch nejmenších

Vánoční hodování se těch nejmenších dětí samozřejmě netýká, ale ani na ty dvě dolní prořezané jedničky nezapomínejte. Zubní pasta nutná není, ale alespoň setřít povrch zoubku rožkem bavlněné plenky, to potřeba je. Použít můžete i speciální kartáček "prsťáček" pro batolata, který si nasadíte na prst a zoubky mechanicky očistíte. Jednak je očista i těchto prvních zoubků důležitá a zároveň si tak dítko postupně vytváří návyk na čištění zubů.

Pokud se zoubky teprve klubou ven a dásně dítka jsou přecitlivělé, pomůže "prsťáček" také. Dásně jím promasírujete a dítěti se alespoň na chvíli uleví. V případě, že je dáseň v daném místě vysloveně bolavá, pak je na místě použití chladivého gelu určeného právě pro tyto účely.

Užívejte si mlsání i vánoční svátky a nenechávejte kartáček v koupelně dlouho nečinně v kelímku!

Zdroj: Pediatriepropraxi.cz, Cistimesizuby.cz

Foto: Pixabay.com

 

Čistíte během Vánoc zuby sobě i dětem poctivě? Pochlubte se nebo přiznejte barvu ostatním! :-)

Jedná se o revizi článku ze dne 26.12.2018 od autorky Tereza Šilhanová.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook