Helma jako nezbytná ochrana

30.06.2019 Monika Burešová

Vyjet na kole bez helmy je hazard jak pro děti, tak pro dospělé. Helma je totiž zásadní ochranná pomůcka, bez které se na silnici ani chodníku prostě neobejdeme. Jak vybrat tu správnou? Zaměříme se hlavně na dětské helmy pro sporty provozované v aktuálním letním období.
Helma jako nezbytná ochrana

Helmy na kolo

Nejrozšířenějším typem helmy je helma cyklistická, tudíž se jí budeme věnovat jako první. Jejím cílem je absorbovat kinetickou energii, tedy ztlumit silný náraz ve vysoké rychlosti. Zároveň by měla minimálně omezovat rozhled, být lehká a měla by mít odvětrávání. Není úplně ideálním řešením kupovat helmu přes e-shop, protože by měla malému sportovci přesně sednout. Je tedy nejlepší před koupí helmu určitě vyzkoušet.

Jakou vybrat velikost?

V rámci ušetření pár korun by mohlo někoho napadnout koupit helmu větší, aby tak dítěti déle vydržela. Tohle vám ale žádný odborník nedoporučí. Naopak by se tak díky špatně padnoucí helmě výrazně snížila ochrana a o tu jde především. Obecně můžeme vybírat ze tří velikostí, které se určují obvodem hlavy malého cyklisty:

  • S - 50 až 54 cm
  • M - 54 až 58 cm
  • L - 58 až 62 cm

Naměřené hodnoty se můžou u každého prodejce mírně lišit, je třeba tedy brát tato čísla jako orientační. Kromě správného určení velikosti musí také helma na hlavě dobře sedět. Správné nasazení vypadá tak, že spodní hrana přilby by měla být rovnoběžná s obočím, měla by tedy zasahovat zhruba doprostřed čela, a v zadní části musí být helma dostatečně utažená. Důležité je i nastavení pásku pod bradou, kam by se správně měly vejít dva prsty. Na kole se jezdí v mírném předklonu, takže příliš utažený pásek by mohl škrtit. 

Děti milují pohyb na kolečkových bruslích.

Kolečkové brusle v létě frčí

Milují vaše děti jízdu na kolečkových bruslích? A vy jen trnete, kdy zavadí o nějaký ten kamínek či jinou nerovnost a rozplácnou se na zemi jako žába? Pro tyto účely je dobré kromě chráničů na kolena, dlaně a lokty využít hlavně ochranu v podobě helmy, která se u běžného bruslení příliš neliší od helmy cyklistické. Rozdíl je především v tom, že není tak robustní, je lehčí a více odvětrávaná. Pokud se ale vaše větší děti chystají jít vyřádit na rampu, bude helma vypadat úplně jinak! Musí být opravdu pevná, protože by měla chránit hlavu především před nárazy po skocích a pádech z výšky. Zvláštní pozornost pak helma věnuje ochraně týla. Jedná se o uzavřenou a kompaktní helmu ve tvaru kokosu.

S přilbou i na koloběžku či odrážedlo

Může se to zdát zbytečné, ale i při jízdě na koloběžce se můžou dostat kolečka do takových otáček, že by případný pád mohl mít fatální následky. Obzvlášť u koloběžek s malými kolečky se toto riziko zvětšuje. Stačí malý kamínek, kolečko se smekne a pád je na světě, respektive dítě na zemi. Pro tyto výjezdy můžete dětem na hlavu nasadit helmu cyklistickou nebo takzvanou skořápku. Dobře poslouží i přilba určená pro jízdu na in-line bruslích. To stejné platí i pro jízdu těch nejmenších na různých odrážedlech. Malým jezdcům ještě většinou chybí pud sebezáchovy a nezřídka se tak bez ohrožení řítí dolů z kopce.

Anketa

Jezdí vaše nejmenší na odrážedle s helmou?
100 %
0 %

Při řádění na rampě je třeba použít speciální helmu.

Do vody i na skály

Tohle je také případ, kdy i při dvou druzích sportu můžeme použít jeden typ přilby. Vodácká a horolezecká helma si je totiž konstrukčně hodně podobná. Když zatoužíte po adrenalinu a budete mít chuť sjet divokou vodu nebo se vyšplhat s dětmi na skálu, nezapomeňte si tento typ přilby přibalit s sebou. Ochrání hlavu před otlučením o kameny nebo jiné předměty. Je tenká a ve srovnání s cyklistickou přilbou celoplošná, s menším poměrem plochy větracích otvorů.

Sportem ku zdraví

Tohle rčení má v sobě velký kus pravdy. Abychom ale my i naše děti ze sportovních aktivit vyvázli vždy zdraví, je třeba dbát určité opatrnosti, respektovat své možnosti a schopnosti, a k tomu vést i děti. Ať potom nemusíme plakat nad rozlitým mlékem (v tom lepším případě). Jak se říká – opatrnosti není nikdy dost, proto používání helmy nepodceňujme, zvláště v případě našich nejmenších.

 

Zdroj: kolo.cz, svetkolecek.czwww.adamek.cz 

Foto: pxhere.com

Jste vzorem svým dětem a používáte helmy při všech svých sportovních aktivitách? Diskutujte s ostatními.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook