24. týden těhotenství


Do shledání s vaším děťátkem zbývají tři měsíce. V tomto týdnu se pro vás období možného potratu mění na období možného předčasného porodu. Mírné kontrakce nebo bolesti v křížové oblasti mohou být běžnými těhotenskými potížemi. Pokud se však nevracejí příliš často a intenzivněji. Jaké změny nastávají v šestém měsíci a na co si dát pozor?
24. týden těhotenství

Křeče v lýtkách nebo oteklé kotníky? Hoďte nohy nahoru

Bříško už máte pěkně zaoblené a pravděpodobně vás i více omezuje v pohybu. Váš váhový přírůstek se teď bude pohybovat kolem 500 gramů za týden. V těchto dnech můžete pociťovat napětí či křeče v dolních končetinách. Dopřejte si chvíle klidu a často odpočívejte s podloženýma nohama. Podnikejte spíše kratší procházky. Příjemné jsou i koupele nohou, ať už studené či teplé, s koupelovou solí nebo olejem pro uvolnění. Balzámem pro vaše nohy se mohou stát i tzv. Kneippovy metody. Střídavé sprchování teplou a studenou vodou zužuje a rozšiřuje cévy, má pozitivní vliv na imunitní systém, látkovou výměnu i krevní oběh. Zároveň zajišťuje správnou termoregulaci srdce a dobrou náladu.

Důležité je protažení i uvolnění

Nejen nohy, ale i záda dostávají v šestém měsíci už pořádně zabrat. Bolesti se mohou projevovat v křížové i bederní oblasti zad, ale také v oblasti pánve. Pamatujte na správné držení těla! Pokud jste nevyzkoušely zatím žádné relaxační či uvolňovací cvičení, teď je ta pravá chvíle. Nejenže ulevíte samy sobě, ale můžete pomoci tělu i mysli lépe se připravit na porod.

Nejen bříško v těhotenství roste.

Nejen bříško roste

S rostoucím bříškem se zvětšují i prsy a vy si musíte neustále upravovat ramínka. V případě bolesti dopřejte svým prsům masáž s olivovým olejem. Vhodné jsou podprsenky bez kostic a s širokými ramínky. Ženám s většími prsy se doporučuje nosit podprsenku bez kostic i na noc. Zvolit můžete také speciální těhotenské podprsenky, ve kterých se určitě budete cítit lépe.

Pálí vás žáha?

pálením žáhy se potýká většina nastávajících maminek. Na vině jsou nejen hormony, ale i neustále rostoucí děloha, která tlačí na váš žaludek. Zkuste jíst častěji po menších porcích, žvýkat syrové zelí nebo se vyhněte některým potravinám, které pálení způsobují. Jsou to například citrusové plody, kořeněná a mastná jídla, sladké a kynuté pokrmy, čokoláda, rajčata, džusy či sycené nápoje.

Anketa

Trápilo vás v těhotenství pálení žáhy?
21.43 %
50 %
28.57 %

Po kom to dítě je?

Vaše krásně rostoucí miminko nyní dosahuje asi 25 centimetrů a váží zhruba půl kila. V tomto období lze již dobře rozpoznat, komu je děťátko podobné. Vývoj obličeje je totiž dokončen, miminku nechybí řasy, obočí ani vlásky. Barvu jeho očí se dozvíte až v příštích měsících, duhovka stále neobsahuje pigmentaci. Konečné zbarvení však oči miminka dostanou až po narození.

Stále nelze poznat, zda bude mít děťátko světlé vlásky nebo tmavé, protože vlasy, stejně jako kůže, řasy a obočí jsou stále bez pigmentu. Transparentnost pokožky miminka už ale nebude dlouho trvat. Vrásčitost kůže děťátka je způsobena malým množstvím podkožního tuku. Ten bude tělíčko dítěte ukládat v následujících měsících.

Ve 24. týdnu těhotenství už je dokončen vývoj obličeje.

Plod je už zcela vyvinutý

Všechny orgány a systémy děťátka jsou plně vytvořeny, miminku již nic nechybí. Dýchací soustava se bude dále ještě rozvíjet, miminko stále přijímá kyslík z placenty. Už nyní však provádí různá dechová cvičení a připravuje se tak na život mimo dělohu. Můžete cítit, jak vaše miminko v bříšku škytá nebo kašle.

Dítě již ovládá všechny smysly, ale vývoj centrální nervové soustavy a mozku stále pokračuje. Miminko je už velmi aktivní, jeho častými pohyby by však maminka neměla být nijak omezována. Rádo si také hraje s pupeční šňůrou nebo si cucá palec.

Rodina v tom!

Nezapomínejte, že i tatínek či starší sourozenec ještě nenarozeného miminka vaše těhotenství plně prožívá. Nebojte se proto zapojit je do příprav. Vybíráte jméno pro miminko nebo stále nemáte kompletní výbavu? Přenechejte některé úkoly dalším členům domácnosti, budete tak mít alespoň více času odpočívat. A to je pro vás i vaše miminko důležité.

Zdroj: www.monperi.cz, www.zdravotniradce.cz, www.whattoexpect.com

Foto: Pixabay.com, Pexels.com

 

 

Jak jste tohle období prožívaly vy? Používaly jste nějaké přípravky pro zklidnění bolesti nebo proti otokům a napětí? Podělte se o rady s ostatními maminkami.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook