38. týden těhotenství

31.07.2020 Tereza Hradecká

Těhotenství se chýlí ke zdárnému konci. Do termínu vám zbývají ještě dva týdny. Statistiky mluví tak, že se většina miminek narodí dva týdny před termínem nebo dva týdny po něm. Zkontrolujte tedy, zda máte vše připravené. Co vás v tomto týdnu těhotenství čeká? Co je to hlenová zátka a jaká vyšetření ještě podstoupíte?
38. týden těhotenství

Jak je na tom miminko?

Vaše očekávané miminko, které již brzy spatříte, váží kolem 3 300 g a měří krásných 50 cm. Jeho vývoj je téměř ukončený. Nyní už jen trénuje dýchání a polykání. Přichází o mázek, který ho chránil před narušením kůže plodovou vodou. Jemné chloupky (lanugo) opadávají, některé mu ale možná zbydou i pár dní po porodu. Chlapečkům sestoupila varlata do šourku. Děvčátkům mohou zduřet prsa. Nemusíte se bát, zkrátka jen pracují hormony a do pár dnů po porodu se vše vrátí do normálu. Miminko si také vytváří tukové zásoby.

Anketa

Máte v tomto týdnu ještě nějakou pohodlnou polohu při spaní?
11.11 %
11.11 %
77.78 %

Co čeká maminku?

Určitě se vám nevyhne časté močení. Váš močový měchýř je natolik ztlačený, že přípomíná lívanec. Přesto však poctivě dodržujte pitný režim. Poslíčci nebo-li Braxton-Hicksovy kontrakce jsou stále častější. Může se objevit krvavý výtok, který může značit, že porod už je za dveřmi. Kontaktujte v takovém případě porodní asistentku nebo gynekologa. Může vám už také samovolně téct mlezivo neboli kolostrum, které velmi důležité pro miminko v prvních dnech po porodu než se naplno spustí laktace. Pokud vás trápí fleky na oblečení, začněte používat vložky do podprsenky už teď. V porodnici vás čeká vyšetření CTG monitorem. Ten kontroluje děložní stahy a srdeční aktivitu vašeho miminka. Výsledky přístroj zaznamenává na papír a doktor podle něj zhodnotí, jak se daří vašemu miminku.

Čeká vás vyšetření na monitoru.

Foto: Unsplash.com

Co je hlenová zátka?

Je to malé množství hlenu uvnitř děložního čípku. Chrání vaše děťátko proti vniknutí bakterií. Ke konci těhotenství dochází k uvolnění hlenové zátky. Porodní cesty se začínají otevírat. Barva hlenu může být průhledná, nažloutlá nebo růžová. Jeho konzistence je lepkavá, někdy hrudkovitá a jindy tekutá. Odchod hlenové zátky neznačí začátek porodu. Znamená to, že se porod blíží. O vaše miminko strach mít nemusíte, proti infekcím a bakteriím ho stále chrání plodový vak. Některé maminky ani nezpozorují, že se hlenová zátka již uvolnila.

Porod může přijít každým dnem, mějte proto vše připraveno.

Foto: Pixabay.com

Připravte dětskou autosedačku

Porod může přijít každým dnem, nenechte se překvapit. Autosedačku si připevněte do auta proti směru jízdy. Pokud ji ještě nemáte, nadešel čas ji pořídit, ať můžete vaše miminko bezpečně převézt z porodnice domů.

Kontrola dokladů

Že už máte vše připraveno? Tak to je jedině dobře. Pro jistotu si ale překontrolujte vaše desky s doklady.

Co budete potřebovat:

  • Občanský průkaz
  • Průkaz zdravotní pojišťovny
  • Těhotenskou průkazku
  • Oddací list nebo prohlášení otce o souhlasu se zápisem do matriky

 

Zdroj: Tehotenstvi.cz, Naseporodnice.cz, www.porodnice.cz

Úvodní foto: Pixabay.comImagem

Proběhl u vás porod v termínu, dřív a nebo jste přenášely? Sdílejte své zkušenosti a zážitky s ostatními maminkami.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook