Kupujeme autosedačku


Dodržovat zásady bezpečné jízdy by mělo být samozřejmostí v každém případě, a dvojnásob to platí, pokud na zadním sedadle převážíme nezletilé dítě. Už ve chvíli, kdy si novorozence odvážíme z porodnice, by v našem vozidle neměla chybět autosedačka. Jak dítě roste, mění se i požadavky na to, jak správně vybrat. Čím se tedy při nákupu autosedačky řídit?
Kupujeme autosedačku

Používání autosedaček definuje zákon

Pravidla přepravy dětí, a tím i samotného používání autosedaček, v České republice upravuje zákon o provozu na pozemních komunikacích č. 361/2000 Sb. Ze zákona vyplývá, že dítě, jehož váha nepřevyšuje 36 kg a měří méně než 150 cm, může jezdit v autě pouze v odpovídající autosedačce. Zákon stanovuje i výjimky, kdy může být dítě přepravováno bez autosedačky:

  • pokud zdravotní stav dítěte neumožňuje sedačku nebo zádržný bezpečnostní systém použít
  • pokud je dítě přepravováno vozidlem policie, hasičského záchranného sboru, zdravotnické záchranné služby nebo horské služby
  • pokud se děti přepravují ve vozidle v rámci provozu a akcí mateřské nebo základní školy za podmínky omezené rychlosti daného vozidla

Ani při jízdě taxíkem nemusí být dítě v autosedačce, nesmí ale sedět na předním sedadle a musí použít bezpečnostní pásy.

Typy autosedaček

Autosedaček je na trhu dostupné nepřeberné množství a jsou rozděleny podle hmotnosti dítěte, věk je většinou pouze orientační. Jednotlivé modely jsou navíc nastavitelné tak, aby bylo možno sedačku po nějakou dobu přizpůsobovat měnící se dětské postavě. Zjednodušeně lze říct, že existují 3 typy autosedaček:

  • autosedačka pro miminka, tzv. vajíčko
  • autosedačka
  • podsedák

Dále se dají sedačky rozdělit do dvou skupin podle typu připevnění do auta:

  • autosedačka se systémem isofix, což je mezinárodní standard (ISO 13216) ukotvení sedačky propojením s konstrukcí vozu pomocí pevných třmenů. Výhodou systému ISOFIX je jednoduché a pevné ukotvení sedačky ve vozidle, díky kterému se snižuju riziko zranění.
  • autosedačka, která se upevňuje k sedadlu vozidla pouze pomocí bezpečnostních pásů

Zákonem je stanoveno, že povinnost používat autosedačku platí pro děti od narození do dvanácti let, zásadní je ale vždy váha a výška dítěte.

Autosedačka pro nejmenší

Autosedačka pro nejmenší

Miminka pochopitelně v autě ještě nemohou sedět, autosedačky jsou proto konstruovány pro polohu vleže a připomínají klasické „vajíčko“. U některých je sice možné výškové nastavení, není však nezbytně nutné – poloha na zádech je totiž pro dítě ideální. Tato autosedačka se do vozidla umisťuje vždy v protisměru jízdy. Dítě v této autosedačce může být převáženo i na předním sedadle spolujezdce, ale pokud je toto místo vybaveno airbagem, musí být vypnutý.

Při výběru je vhodné zaměřit se na to, aby byla sedačka vybavena odnímatelným madlem, které umožní přenášet ji zároveň s dítětem. Některé z nich jsou kompatibilní i s kočárkem, ze kterého je lze snadno odepnout a přemístit do auta. Autosedačky pro nejmladší děti se používají zhruba do věku 15 měsíců. Jak miminko roste, je důležité sledovat, zda hlava nepřečnívá přes okraj sedačky. Jakmile se tak stane, je čas na pořízení větší sedačky. Respektujte při tom i hmotnostní kategorie – ve chvíli, kdy ručička váhy ukáže vyšší počet kilogramů, než pro který je sedačka konstruovaná, je nejvyšší čas zamířit do obchodu pro novou.

Autosedačka pro starší děti

Pro dětí starší jednoho roku se již nepoužívají sedačky typu vajíčko, ale klasické sedadlové. Ty se již pochopitelně montují ve směru jízdy. I zde platí, že může být sedačka instalována na sedadlo spolujezdce. Sedačka může být vybavena samostatným pětibodovým pásem nebo je využito pouze standardních bezpečnostních pásů vozidla. Sedačky určené pro děti o hmotnosti 9 - 36 kg bez samostatných pásů jsou vybaveny malým přídavným pultíkem pro menší děti pro větší bezpečnost.

Anketa

Vozíte starší děti v autě jen s podsedákem?
50 %
50 %

Podsedák pro nejstarší děti

Starším dětem již pro přepravu autem může stačit tzv. podsedák. Zde je pro bezpečné použití určující, zda bezpečnostní pás vede dítěti přes hrudník a ne kolem krku. Nicméně, pokud to lze, je lepší, aby dítě sedělo v klasické sedačce s postranní ochranou co nejdéle.

Výběr autosedačky neberte na lehkou váhu

Na co si dát pozor

Nákup autosedačky patří mezi nedůležitější investice, které během raného dětství svého potomka uděláte. Není proto radno ji podceňovat, zvlášť v případě, trávíte-li v autě mnoho času. Funguje totiž nejen jako životně důležitý bezpečnostní prvek, ale rovněž jako náhrada kolébky. Správná volba sedačky přispívá i ke zdravému vývoji páteře. Naopak nevhodně zvolený nebo velikostně nevyhovující model může při delších cestách způsobovat dítěti bolesti zad.
Nakupovat autosedačku přes internet je sice jednoduché a rychlé, ovšem nepříliš praktické. Ideální je totiž nejprve osobní zkušenost, kterou získáte jedině u dobrého prodejce. Ten by vám měl umožnit bezplatnou zkušební jízdu a také vám názorně předvést, jak sedačku do svého vozu nainstalovat, což při online nákupu není možné. 

Pokud máte jasno, připravili jsme pro vás akční online výběr. 

Akční výběr autosedaček

 

Akční nabídka autosedaček

 

Zdroj: testado.cz, detska-autosedacka.cz

Foto: Pixabay.com, archiv redakce

Co bylo při výběru autosedačky nejdůležitější pro vás? Podělte se o své zkušenosti s ostatními.

Jedná se o revizi článku ze dne 30.10.2017 od autorky Barbora Jelínková.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook