Jak často koupat miminka a děti


Kdo by neznal přísloví „Čistota – půl zdraví“. Jenže časy, kdy se lidé potýkali se skutečně nehygienickými podmínkami je dávno pryč a my jsme se paradoxně dostali až k opačnému extrému. Jaká je tedy optimální míra každodenní hygieny? Jaké potíže můžeme zejména našim nejmenším přehnaným mytím způsobit? A na co všechno může mít úzkostlivá hygiena u dětí negativní vliv?
Jak často koupat miminka a děti

Většina z nás si závěr dne neumí představit bez horké sprchy, případně dokonce vany. Díky ní ze sebe smyjeme celodenní špínu a do postele pak uléháme příjemně čistí a osvěžení. Je tedy logické, že podobným způsobem řada rodičů zachází i se svými dětmi. Často máme zavedený pravidelný rituál večerního koupání. Ten je navíc praktický i z jiného důvodu: usnadňuje uspávání. Děti si totiž zvyknou spojovat koupání s přesunem do postýlek.

Co když všeho moc škodí?

V rámci péče o miminko je koupání něco tak přirozeného, jako třeba přebalování nebo kojení. Možná vás proto ani nenapadlo zamyslet se nad tím, jestli je to ve skutečnosti opravdu nezbytné. Pokud ještě nedávno některá maminka přiznala, že své dítě koupe obden, nebo dokonce méně často, její okolí ji za to odsoudilo jako „špindíru“. Kritikové poukazovali na rizika nehygienických podmínek a marné byly argumenty, že miminko se přece přes den nikde neušpiní, takže je zbytečné jej namáčet. Nyní se situace obrací ve prospěch maminek „nekoupaček“. Ačkoliv mají děti pobyt ve vaně zpravidla rády a koupání si užívají, je na místě otázka, zda jim každodenní kontakt s vodou paradoxně není spíše na škodu. 

Anketa

Koupete kojence každý den?
16.09 %
83.91 %

Kůže – největší orgán lidského těla

Kůže je díky své velké rozloze největším orgánem lidského těla a plní spoustu důležitých funkcí. Zajišťuje ochranu těla proti vnějším vlivům, ať už se jedná o poranění, UV záření nebo průnik chemických látek a mikroorganismů. Dalšími funkcemi kůže jsou termoregulace, skladovací funkce (podkožní tuk), smyslové vnímání, resorpce i vylučování. Dětská pokožka je pětkrát tenčí než pokožka dospělého člověka. Vyvíjí se v průběhu prvních tří let života, a proto neposkytuje takovou ochranu. Hydrolipidová vrstva má jinou strukturu, potní žlázy zatím pracují na nízké úrovni a dokončení vývoje nedosáhly ani žlázy mazové. S ohledem na tato fakta je nutné dbát o pokožku dění pečlivě, ale i vhodným způsobem.  

Dětská pokožka je 5x tenčí než u dospělého člověka.

Foto: Pixabay.com

Časté koupání škodí

Jak již bylo řečeno, dětská pokožka je velmi jemná, a proto jí příliš časté koupání spíše škodí. Voda z kohoutku je mírně chlorovaná a poškozuje tak ochranný film na kůži. Součástí tohoto filmu je mikrobiom – citlivé společenství mikrobů, kteří sídlí na povrchu kůže a chrání ji. Časté mytí spolu s agresivními mýdly a šampony může vést k odstranění kožní mikroflóry a k poškození hydrolipidového filmu. Tím se vytváří příznivé podmínky pro infekce, vznik ekzému a dalších kožních onemocnění.

Zvláště důležité je však jiné nebezpečí. U dětí je kožní mikrobiom nezbytný také k tomu, aby jim pomáhal budovat imunitní systém. Nadměrné koupele tak zabraňují jeho přirozenému vývoji. Imunitu je potřeba odmalička posilovat, čehož docílíme nejlépe tak, že ji budeme cíleně vystavovat mírně nesterilnímu prostředí. Nadměrná hygiena tedy funguje jako dvousečná zbraň. Krátkodobě možná pomůže v odstranění nečistot, z dlouhodobého hlediska však nepřináší velký užitek. Imunitní systém miminka totiž nemá příležitost dostat se do kontaktu s širokým spektrem běžně se vyskytujících patogenních mikroorganismů a nevytvoří si přirozenou obranu. To má za následek třeba rozvoj nepříjemných alergií, kterých v posledních letech rapidně přibývá. 

 Přehnaná hygiena spíše škodí.

Foto: Pixabay.com

Jak často tedy dítě koupat?

Jasná a univerzální odpověď na tuto otázku neexistuje, záleží na individuální situaci i věku dítěte. Pro začátek se můžeme řídit pravidlem, že pokud se miminko během dne nepohybuje v obzvláště špinavém prostředí, není dětská koupel nezbytná. V podstatě tak lze dojít až k frekvenci jednoho „preventivního“ koupání týdně.

  • Očista a koupání novorozenců a kojenců

O kůži novorozenců je nutné pečovat denně, ale rozhodně to neznamená každodenní koupel. Vždy při přebalování je potřeba prohlížet a čistit všechny záhyby na těle dítěte. Jde o místa s vlhkou zapářkou – za ušními boltci, na krku, v tříslech, v podpaždí, pod koleny, okolí zadečku a genitálií. Ve všech těchto zmíněných místech se hromadí odumřelé zbytky kůže, drobné zbytky oblečení spolu s výměšky potních a mazových žláz. Ideální je použít bavlněnou tkaninu nebo jemný odličovací tampón navlhčený dětským olejem a všechna tato místa pečlivě a opatrně otřít.

Celková koupel kojence, ať už ve vaničce, v kyblíku nebo později ve velké vaně s protiskluzovou podložkou, by neměla trvat déle než 5 minut a doporučená četnost je 1krát za dva až tři dny. Na druhou stranu za parných letních dní můžete dítě osvěžit krátkým osprchováním, nezapomeňte kůži prohlédnout a promazat.

  • Koupání starších dětí

Ani u starších dětí, a to dokonce i v předškolním věku, se to s koupáním nemusí přehánět. Pokud během dne netráví čas venku, pak si bohatě vystačí s dvěma sprchami či koupelemi za týden. Častěji je koupejte, pokud se ušpiní, zpotí nebo plavou v přírodní vodě nebo naopak v silně chlorované vodě bazénů a koupališť. Samozřejmostí je však mytí rukou vždy před jídlem, po návratu zvenku nebo po návštěvě toalety.

Zdroje: www.idnes.cz, ct24.ceskatelevize.cz, www.novotna-pediatr.cz

Úvodní foto: Canva.com

 

Jaký je váš názor na koupání nebo nekoupání? Diskutujte s ostatními maminkami.

Jedná se o revizi článku ze dne 15.11.2017 od autorky Barbora Jelínková.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook