Léto, koupání a sinice


Letní prázdniny jsou časem dovolených, rozmanitých zážitků a zábavy, ale také časem vysokých teplot a dnů plných sluníčka. Kdo by nezatoužil zchladit se ve vodě, zvlášť někde v přírodě. A děti vodní dovádění přímo milují. Důležité je ale myslet i na to, zda je voda ke koupání vhodná a zda v ní nejsou sinice. Jaké zdravotní komplikace mohou způsobit nebo jak zjistit, zda je zrovna ten váš rybník v pořádku?
Léto, koupání a sinice

Co jsou to sinice?

Sinice neboli cyanobakterie jsou jednoduché prokaryotické organismy, které si vyznačují schopností fotosyntézy. To znamená, že složitým biochemickým procesem získávají živiny z jednoduchých anorganických látek za přítomnosti slunečního záření. Fotosyntézu mohou provádět díky přítomnosti chlorofylu, který jim dodává specifickou zelenou barvu, spolu s dalšími látkami a pigmenty. Sinice se řadí mezi gramnegativní bakterie, a přestože jsou to jednoduché jednobuněčné organismy, jsou to jediné bakterie schopné vytvářet i složité mnohobuněčné stélky. Sinice jsou velmi životaschopné, proto osidlují téměř všechny biotopy, od vod až po pouště.

Sinice a jejich historický původ

Sinice patří mezi jedny z nejstarších organismů na Zemi. V období kambria byly převažujícími obyvateli naší planety. Jejich existenci dokazují fosilie staré 3,5 miliardy let. Právě díky schopnosti provádět fotosyntézu, jejíž vedlejším produktem je kyslík, jim vděčíme za kyslíkatou atmosféru.

Sinice a jejich vliv na zdraví člověka

Bohužel produkcí kyslíku jejich pozitiva z pohledu lidského zdraví končí. Produkují řadu tzv. sekundárních metabolitů, které mohou způsobovat alergické reakce. Intenzita reakce je závislá na citlivosti konkrétního člověka a délce pobytu ve vodě, která obsahuje sinice. Může se objevit vyrážka, zarudnutí očí nebo rýma. Sinice ale produkují i cyanotoxiny. Mohou být příčinou lehkých akutních otrav, které se projeví jako střevní a žaludeční potíže, bolesti hlavy nebo i vážnější jaterní problémy. I zde je závažnost otravy závislá na době, kterou ve vodě strávíme, na množství vody, kterou při koupání nechtěně polkneme (může to být až 1–2 dcl), a na koncentraci sinic ve vodě. U dětí je riziko samozřejmě vyšší, protože vody během svých her polknou podstatně větší množství a jejich tělesná hmotnost je přitom podstatně nižší, než je tomu u dospělého člověka. Při dlouhodobém působení sinic může dojít i k selhání ledvin nebo vzniku nádorových onemocnění.

Sinice tvoří fytoplankton a produkují cyanotoxiny.

Vodní květ sinic

V případě, že je sinic v konkrétním přírodním koupališti, rybníce nebo nádrži málo, je případné riziko otravy nízké. Ale ani za těchto okolností by se vodě neměli koupat lidé s alergiemi, starší osoby, těhotné ženy a děti.

Pokud skutečně dojde k masivnímu přemnožení sinic objeví se na vodní hladině tzv. vodní květ. Jedná se o okem viditelnou vrstvu sinic spolu s řasami, která se dá popsat jako páchnoucí zelená kaše, ve které mohou být také malé vločky nebo jehličky. Většinou vodní květy vznikají koncem května, nejintenzivněji v srpnu nebo první polovině září. Vzhledem k teplému počasí v posledních letech můžou vodní nádrže v některých oblastech „kvést“ již v průběhu června. Koupání v kvetoucí vodě v žádném případě neriskujte.

Hlavními faktory, které stojí za vznikem vodního květu jsou teplota, pH vody a obsah minerálních živin ve vodě, zejména dusík a fosfor, který je pro množení sinic určující. Poslední dva jmenované faktory do značné míry ovlivňuje sám člověk, a sice používání fosfátových pracích prášků, krmením ryb v chovných rybnících, a hnojením půd. Tyto látky se potom splachem dostávají do vodních ploch.

Jednoduchý test přítomnosti sinic

Pokud nemáme k dispozici informace o stavu sinic v dané vodní nádrži, můžeme sami provést test jejich přítomnosti. Postačí nám k tomu obyčejná průhledná PET lahev s úzkých hrdlem. Naplníme ji vodou a necháme asi 20 minut stát v klidu na světle. Když se u hladiny vytvoří zelený kroužek připomínající sekané jehličí nebo zelenou krupici, a přitom voda zůstane čirá, jde s největší pravděpodobností o sinice. Zůstane-li voda rovnoměrně zakalená, případně se vytvoří větší zákal na dně, znamená to pravděpodobně výskyt řas.

Vodu můžeme ještě jednodušeji otestovat i tak, že budeme do vody vstupovat opatrně tak, aby se nerozvířily usazeniny na dně, a sledovat, zda se kolem nohou ve vodě nevznáší malé zelené částečky.

Pokud se ve vodě se sinicemi vykoupete, ihned se vysprchujte čistou vodou.

Koupání a sinice

Může se stát, že se ve vodě obsahující sinice přece jen vykoupete. Ať už proto, že to prostě risknete, nebo proto, že jejich přítomnost objevíte, až během koupání. V takovém případě se po vykoupání neutírejte ručníkem, abyste nevetřeli toxiny přímo do kůže, a co nejrychleji se osprchujte čistou vodou.

Výskyt sinic v ČR

V koupací sezóně je čistota vod intenzivně monitorována příslušnými hygienickými stanicemi. Potřebné informace pak naleznete na jejich webových stránkách. O kvalitě vody také informují některé obecní úřady, souhrně pak Státní zdravotní ústav. Interaktivní mapu aktuálního výskytu sinic naleznete zde.  

V každém případě se nevyplatí zbytečně riskovat. A i když slunce pálí a voda láká, zdraví je na prvním místě.

Zdroj: sinice.cz, szu.cz, novinky.cz, sinicearasy.cz

Foto: Pixabay.com

Máte zkušenost se zdravotními obtížemi způsobenými sinicemi? Diskutujte o tom s ostatními maminkami.

Anketa

Koupali jste se někdy ve vodě i přes varování před výskytem sinic?
100 %
0 %

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook