Plané neštovice


Horečka a pak výsev nepříjemných svědících puchýřků po těle i obličeji. To jsou plané neštovice, postrach dětských kolektivů. O jak vážné onemocnění jde, jaká je léčba a jak je možné se před nimi chránit?
Plané neštovice

Virové onemocnění

Plané neštovice neboli varicella patří mezi časté virové onemocnění způsobené virem z čeledi herpesvirů. Obvykle ho děti prodělají jen jednou, protože si vytváří doživotní imunitu. Nakažlivost je ovšem velice vysoká. Zdrojem nákazy je nemocný člověk. Neštovice se přenáší přímým kontaktem, kapénkami, a dokonce i vzdušnými proudy na velkou vzdálenost. Inkubační doba se pohybuje mezi 6–23 dny, obvykle trvá 12–16 dní. Epidemie neštovic se objevují nejčastěji v zimě a brzy na jaře.

Jak nemoc probíhá?

Příznaky se objevují za dva až tři týdny po nakažení. U dětí od 2-14 let má nemoc celkem hladký průběh. Neštovice mají klasické příznaky jako horečka, únava a svědivá kožní vyrážka. Vyrážka se vyvíjí postupně. Jednotlivá stádia vyrážky od flíčků, puchýřků až po zcela zaschlé krusty následují těsně za sebou. Výsev vyrážky většinou začíná na hlavě a trupu a šíří se na celé tělo. Puchýřky se mohou šířit i na sliznici dutiny ústní a genitálu, kde vyvolávají bolestivé vřídky. Příznaky trvají 10 dnů, kdy krusty již nejsou infekční.

Příznakem neštovic je i horečka.

Zřídka se mohou objevit komplikace jako zápal plic nebo zánět mozkových blan. Hlavně děti trpící atopickým ekzémem, později neurodermatitidou, by měly být očkované proti planým neštovicím, protože u nich probíhá onemocnění obzvlášť náročně. Závažný průběh může mít onemocnění u novorozenců díky nepřenesených mateřským protilátkám a dětí s poruchami imunitního systému. Těžký průběh a komplikace se vyskytují při onemocnění v dospělém věku.

Komplikace mohou nastat u těhotných žen, protože k přenosu infekce dochází i přes placentu. Při onemocnění během prvních 5 měsíců těhotenství hrozí 2% riziko poškození plodu, plané neštovice však nejsou důvodem k interrupci.  

I neštovice vyžadují klidový režim

Léčba neštovic

Při léčbě planých neštovic je důležité izolovat pacienta, aby se nákaza nešířila. Léčba je v případě neštovic symptomatická, tzn. že můžeme pouze zmírňovat projevy. Horečku snižujeme pomocí běžně dostupných léků s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu. Vyrážku není vhodné ošetřovat tekutým pudrem, protože se na puchýřku vytvoří vrstva, pod kterou se pak kůže hůř hojí. Lepší je proto použít vysušující a antiseptické masti. Je dobré přikládat mokré obklady pro zmírnění svědění a také používat jen bavlněné oblečení, aby se vyrážka nerozšířila. Podávání antihistaminik, léků proti alergiím, také snižuje nepříjemné svědění. Důležité je zabránit škrábání puchýřků, v opačném případě hrozí zanesení další infekce do ranek. Dbejte, aby dítě mělo čisté ruce a ostříhané nehty a aby si nesahalo do očí. Jako při jakémkoli jiném virovém onemocnění i zde je na místě dodržování klidového režimu. Po čtvrtém dnu od výsevu vyrážky by se měl stav pacienta zlepšovat.

Anketa

Nechali jste děti očkovat proti planým neštovicím?
45.45 %
54.55 %

Prevence

V současnosti je možné se chránit před planými neštovicemi očkováním. Toto očkování ale není povinné. Pro děti je dostupná vakcína Priorix-tetra, která kombinuje povinné očkování proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím s planými neštovicemi.  

Potřebujete poradit? Bez obav se obraťte na tým našich odborníků, kteří jsou připraveni na vaše dotazy.

Online poradna zdarma

Zdroje: www.ockovacicentrum.cz, www.pediatriepropraxi.cz, www.canadian.cz, www.medicinapropraxi.cz, www.pediatrie-mignon.cz

Foto: Pixabay.com

 

 

Jak jste se poprali s neštovicemi vy a vaše děti? Co zabralo proti svědění? Diskutujte o svých zkušenostech s ostatními.

Jedná se o revizi článku ze dne 14.04.2017 od autorky Redakce.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook