Zarděnky jsou velkým rizikem zejména v těhotenství


Zarděnky patří k k běžným dětským nemocem. Jsou vysoce infekční a projevují se zarudlou vyrážkou po celém těle. Nakazit se jimi mohou ale i dospělí lidé a zejména pro těhotné ženy může být tento virus velmi nebezpečný. Jaké jsou možnosti léčby a jak se jim vyhnout?
Zarděnky jsou velkým rizikem zejména v těhotenství

O co jde?

Zarděnky neboli rubeola jsou vysoce nakažlivé virové infekční onemocnění, které se projevuje nepříjemnou vyrážkou po celém těle.

Nejdříve se může objevit zduření lymfatických uzlin, bolest hlavy a teplota. Poté nastupuje i typická vyrážka, která se nejdříve vyskytne na obličeji a postupně postihne celé tělo.

Proti nemoci se můžete účinně chránit očkováním kombinovanou vakcínou Priorix proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Tato vakcína je navíc součástí povinného očkovacího kalendáře. Obvykle se podává už v batolecím věku, ale výjimkou není ani vakcinace dospělých.

Zarděnky - typická vyrážka

Jak dojde k nákaze?

Virus se přenáší vzduchem a vstupní bránou do těla je pro něj nejčastěji sliznice nosohltanu. Nakažený člověk je infekční ještě před tím než se objeví první příznaky. Zarděnky tak můžete přenést již týden před a několik dní po vzniku vyrážky. Pokud ale nemoc jednou proděláte, zůstanete až do konce života imunní. Až je tedy jednou bude mít vaše dítě, nemusíte se bát toho, že se od něj nakazíte také.

Jestli se vám zarděnky v dětství vyhnuly, dávejte si pozor. Jste-li navíc těhotná, onemocnění může vážně poškodit plod a zanechat na něm trvalé následky v podobě hluchoty, šedého zákalu či mentální retardace.

 

Jak nemoc probíhá?

Inkubační doba se pohybuje mezi 12 – 23 dny. U dětí onemocnění většinou nedoprovázejí komplikace.

Nepříjemná je pro ně hlavně vyrážka, která svědí a neměla by se škrábat. V některých případech se objeví i zvýšená teplota, která většinou nepřesáhne 38,5 °C.

Výjimkou není ani zánět spojivek a zánět horních dýchacích cest. U dospělých jedinců se lze setkat dokonce se zimnicí nebo bolestí kloubů.

Nutný je domácí režim, aby se nákaza nešířila.

Jak se nejlépe léčit? 

Pokud na dítěti začnete pozorovat některé z průvodních znaků, měli byste co nejdříve vyhledat lékaře. Ten potvrdí vaše podezření buď na základě patrných příznaků, nebo z výsledků vyšetření krve. Nezapomeňte ani na to, že vzhledem k riziku epidemie je v případě tohoto onemocnění zákonem daná ohlašovací povinnost.

Na zarděnky neexistuje léčba, můžete jen zmírňovat příznaky. Jediným způsobem, jak se nákaze vyhnout, je očkování.

Během prvních sedmi dní vyrážky je nutný domácí režim, který zamezí nákaze ostatních dětí. Je důležité, aby bylo dítě v klidu, co nejvíce odpočívalo a dostatečně pilo. Pomáhají léky na snížení teploty a bolesti nebo čaje z heřmánku a meduňky.Foto: Pixabay.com 
 
  

Jak probíhala léčba zarděnek u vás doma? A prodělala jste je v dětství i vy sama? Nebo jste očkovaní? Sdílejte své zkušenosti s ostatními.

Jedná se o revizi článku ze dne 14.04.2017 od autorky Redakce.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook