Probiotika, prebiotika a imunitní systém

03.10.2019 Tereza Hradecká

Určitě jste o nich slyšeli – přátelské bakterie, které osidlují naše střeva, a jejich výživa. Probiotika a prebiotika jsou také hojně doporučovány lékaři a lékárníky. Proč jsou pro nás důležitá? Co přesně tyto pojmy znamenají a najdeme je i v přirozené stravě?
Probiotika, prebiotika a imunitní systém

Zásadním orgánem, který hraje důležitou roli v našem imunitním systému, jsou střeva. Je zde uloženo obrovské množství buněk imunitního systému. Souvisí s nimi vstřebávání důležitých živin a odolnost těla proti útokům různých patogenních mikroorganismů. Na správné funkci střev tedy stojí naše celkové zdraví.   

Ve střevech člověka se ukrývají miliardy bakterií, dobrých i těch špatných. Probiotika patří mezi ty dobré a udržují střevní mikroflóru v rovnováze. Škodlivé bakterie se snaží naše tělo „otrávit“ toxickými látkami, což může způsobit některá onemocnějí jako jsou průjem, zácpa, plynatost, ale i vaginální mykózy či kožní problémy. Probiotické bakterie osidlují střevní sliznici a ta je pak schopná bránit proniknutí nežádoucích patogenů. Zároveň tyto mikroorganismy produkují látky (peroxidy, kyselina mléčná) na svoji ochranu, vytváří tak nepříznivé prostředí pro patogenní bakterie a brání tak jejich přemnožení.

Nejznámější probiotika jsou bakterie mléčného kvašení, konkrétně Laktobacily a Bifidobakterie. Prebiotika jsou jednoduše řečeno potravou či substrátem pro probiotika. Je to naším tělem nevstřebatelná vláknina, obsažená zejména v rostlinné stravě. Díky ní se mohou přátelské bakterie rozmnožovat. Kombinaci probiotik a prebiotik říkáme symbiotika.

Anketa

Dávali jste dětem probiotika už v kojeneckém věku?
100 %
0 %

Přirozený výskyt probiotik a prebiotik

Probiotika přijímáme již ve formě mateřského mléka, v dnešní době je jimi obohacována i umělá kojenecká výživa. Najdete je ale i v jogurtu, kefíru, zakysaných produktech nebo kvašené zelenině. Problémem u přirozeně se vyskytujících probiotik bývá, že jsou poměrně choulostivá a často nepřežijí cestu až do střeva. Velká část jich zahyne v kyselém prostředí žaludku. Prebiotika najdeme například v artyčoku, čekance, pórku, cibuli, česneku, jablkách či luštěninách, a samozřejmě opět i v mateřském mléce. Probiotika i prebiotika lze doplnit i formou doplňků stravy.

Probiotika v tobolkách pomáhají při léčbě antibiotiky

Probiotika a léčba antibiotiky

Nejčastěji jsou probiotika doporučována, pokud se léčíte pomocí antibiotik. Antibiotika totiž vymýtí nejen škodlivé bakterie, ale i ty dobré. Proto je vhodné během léčby i krátce po ní tyto bakterie doplňovat. V tomto případě jsou vhodnější probiotika v tabletách či kapslích. Nejen, že máte větší kontrolu nad tím, kolik jich do těla vpravíte, ale jsou mnohem odolnější než ty, které jsou obsažené v běžné stravě. Pozor však na to, kdy probiotika konzumujete. Ideální čas je několik hodin po dávce antibiotik. Bez dostatečného časové odstupu by mohly probiotické bakterie uhynout právě v důsledku účinku antibiotik. Doplňování probiotik by tak nebylo efektivní.

Probiotika a imunita

Až 70 % našeho imunitního systému se nachází v tlustém střevě. Přátelské bakterie, které sídlí v tlustém střevě rozkládají zbytky potravy, produkují některé vitamíny řady B a vitamin K, chrání naše tělo před toxickými a hnilobnými látkami, díky čemuž odoláváme některým nemocem. V souvislosti s probiotiky a prebiotiky se též mluví o prevenci rakoviny tlustého střeva. Objevují se i názory, že to, jak funguje naše střevní mikroflóra, ovlivňuje i naši náladu. Na skladbu střevní mikroflóry mají velký vliv i fyziologické faktory, a sice věk, menopauza a stres.

Jogurty obsahují spoustu zdravých bakterií.

Probiotika a prebiotika pro děti?

Určitě si kladete otázku, zda je podávat i našim nejmenším. V případě, že své děťátko kojíte, nemusíte se bát. Mateřské mléko obsahuje dostatečné množství probiotik i prebiotik. Pokud však své dítě nekojíte, na trhu najdete i kojenecká mléka, ve kterých jsou obsažena. Můžete je i dokoupit ve formě kapslí, ze kterých vysypete prášek do mléka a pouze rozmícháte. Větším dětem už můžete upravit stravu tak, aby probiotika a prebiotika obsahovala ve své přirozené podobě, doplnit je můžete žvýkacími či klasickými tobolkami.

Velký vliv na střevní mikroflóru kojenců má i způsob porodu. Zatímco u dětí, které přišly na svět vaginálně, převládá až z 90% bifidobakterie, u kojenců, přivedených na svět císařským řezem převládá bakterie E. coli, Clostridium a gram-negativní bakterie. Avšak díky kojení a přátelským bakteriím obsažených v mateřském mléce kojenci tento nedostatek rychle dohánějí.

Probiotika a prebiotika jsou pro naše tělo nesmírně důležitá. Zda se rozhodnete doplnit jejich řady přírodní formou či potravinovými doplňky je zcela na vás.

Potřebujete poradit? Například ohledně kojení, užívání probiotik nebo kojenecké koliky? Bez obav se obraťte na tým našich odborníků, kteří jsou připraveni na vaše dotazy.

Online poradna zdarma

Připravili jsme pro vás akční nabídku probiotik, stačí si jen vybrat.

Biopron 9

 

 

 

Biopron 9, 60 + 20 tablet, Probiotický komplex Biopron9 představuje jedinečnou a vyváženou kombinaci probiotických kultur a prebiotických fruktooligosacharidů.

                                  Akční cena: 405,- Kč

                              Koupit za akční cenu

 

 

 

 

 

Imagem

Topnatur, vláknina pro děti s pobiotiky

    Akční cena: 106,- Kč

Koupit za akční cenu

 

 

 

 

 

 

 

Biogaia Protectis, probiotické kapky s vitamínem D Imagem

    Akční cena: 529,- Kč

Koupit za akční cenu

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroje: Lekarna.cz, iDNES.cz, Prozeny.cz, Vimcojim.cz, Celostnimedicina.cz, is.muni.cz

Foto: Pixabay.com, Lekarna.cz

V jaké formě užíváte probiotika a prebiotika vy a vaše děti? Proberte vše s ostatními maminkami.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook