Nedostatkem spánku trpí i pleť


S příchodem dítěte na svět začíná většině maminek období chronického nedostatku spánku. To samozřejmě není nic prospěšného pro naše celkové zdraví. V neposlední řadě se nedostatek spánku velmi negativně podepisuje i na stavu naší pleti. Máme nějaké možnosti, jak se trochu vyspat a zůstat krásná?
Nedostatkem spánku trpí i pleť

Spánek

Spánek je pro člověka velmi významný, protože během něj dochází k regeneraci organismu, včetně regenerace rozumových funkcí. Dochází k odvádění nahromaděných metabolitů z mozku, ve větší míře probíhají syntetické reakci, při kterých vznikají potřebné stavební a funkční látky. V neposlední řadě má spánek vliv i na náš imunitní systém.

Dospělý lidský organismus funguje z pohledu spánku ve třech fázích – bdění, NREM fáze a REM fáze, přičemž poslední dvě jmenované jsou vlastně stavem spánku. Rozdíl mezi NREM a REM fázemi spánku nelze na první pohled rozeznat, liší se ale činností neuronů. V REM fázi (Rapid Eye Movement, česky „rychlé pohyby očí“) se čistí naše mysl a paměť, zdají se nám sny. Naopak fáze NREM („Non Rapid Eye Movement“, tedy „žádné rychlé pohyby očí“) je nezbytná pro regeneraci organismu, zjednodušeně řečeno se jedná o tolik potřebný hluboký spánek. Jeden spánkový cyklus trvá asi 90 minut a obě tyto fáze se během něj vystřídají. Pokud nespíme v celku dostatečně dlouho na to, abychom strávili potřebný čas v NREM fázi, je spánek nekvalitní a neposkytuje nám to, co by měl.

Nedostatek spánku

Nedostatek spánku a z něj plynoucí potíže nezávisí ani tak na celkové délce spánku, ale spíš na jeho kvalitě. Po přerušovaném, a tudíž nekvalitním, spánku se cítíme unavení, podráždění, nesoustředění. Dlouhodobě může problém vést až k depresím a rozvoji dalších psychických onemocnění.

Kvalitně se vyspat je zbožným přáním snad každé maminky, zvlášť pokud kojí. Není snadné najít smysluplné a univerzální řešení. Ne každá žena je taky schopná usnout na povel, zvlášť během dne.

Anketa

Dařilo se vám spát s miminkem přes den?
50 %
0 %
50 %

5 tipů pro novopečené maminky

  • I když to není snadné, zkuste využít chvíle, kdy miminko spí. Snažte se dosáhnout právě na jeden spánkový cyklus, tedy alespoň 90 minut.

 

  • Nekoukejte během noci na hodiny! Jakmile zjistíte, kolik hodin je, začnete počítat, kolik spánku vám zbývá do rána, a už je vše špatně.

 

  • Neostýchejte se naučit partnera dítě nakrmit, ať už kojíte nebo ne. Díky odsávačce může tatínek dítě nakrmit odstříkaným mlékem. Když se vám podaří prospat jedno krmení, získáte dostatek prostoru pro chybějící hluboký spánek.

 

  • Neodmítejte pomoc okolí a ani se nestyďte si o pomoc sama říct.

 

  • Před večerním spaním dobře vyvětrejte ložnici, snažte se na noc nejíst těžká jídla, dejte si teplou sprchu. A rozhodně nedohánějte večer péči o domácnost a běžte si lehnout včas.

Snažte se dosáhnout alespoň na jeden spánkový cyklus, tedy 90 min spánku bez přerušení.

Spánek a pleť

Fakt, že spánek souvisí i se stavem naší pleti, není na první pohled možná tak zřejmý. Přitom existuje řada vědeckých studií, které potvrzují spojitost mezi spánkem a stárnutím pleti. Během noci je regenerace kožních buněk téměř dvojnásobná. Spánek kratší, než sedm hodin denně vede kromě vzniku hlubších vrásek a linií, zašedlé pleti a tmavým kruhům pod očima také k narušení funkce ochranné bariéry pleti. Taková pleť má potom tendenci ztrácet vodu a je dehydratovaná, což znamená, že je také více náchylná k infekcím a snáze do ní proniká škodlivé UV záření.

Řada Hyalurogel od značky Mixa

Jedna věc jsou teorie a rady, ale realita je většinou taková, že maminky prostě unavené jsou a čas pro sebe si najdou jen velmi sporadicky. Pro pleť, nejen nevyspaných maminek, tu ale naštěstí řešení je. Kosmetická značka Mixa, která se zabývá péčí o dehydratovanou citlivou pleť, nabízí novinku z řady Hyalurogel, díky které může být vaše pleť hydratována a regenerována i po krátkém spánku. Vaše pleť bude i po náročné noci vyživená a hebká na dotek.

Noční péče Hyalurogel Night pro citlivou pleť

Koupit

Vyživující složky

Noční intenzivní hydratační péče Hyalurogel Night byla speciálně vyvinuta pro potřeby unavené citlivé pleti se sklonem k vysušení. Její složení kombinuje sílu vyživujícího Iničkového oleje, kyseliny hyaluronové a 7% glycerinu.

Lničkový olej se získává ze stejnojmené rostliny a pomáhá pleť zklidnit. Kyselina hyaluronová je přirozenou součástí pleti a její přední vlastností je, že dokáže vázat množství vody odpovídající až 1000násobku své hmotnosti, a pomáhá tak zlepšovat hydrataci pokožky. Složení této noční péče obsahuje zároveň 7% glycerin, který nejenže zvláčňuje povrch pokožky, ale také zlepšuje její celkový vzhled.

Krémová textura nočního krému vytváří na pleti ochrannou vrstvu, díky které péče proniká během noci do jejích vrstev a pomáhá regenerovat kožní bariéru oslabenou během dne nejrůznějšími vnějšími vlivy. Ošetřená pleť tak vypadá po celé noci jako nová, a to dokonce i po krátkém spánku. Pleť je hladší, vyplněná, zářivá a připravená na nový den. Pro kompletní péči o pleť je vhodné krém používat spolu s dalšími produkty z řady Hyalurogel. Pokud vaše pleť dostává opravdu zabrat, zkuste krém použít i jako noční masku nanesením větší vrstvy na obličej dvakrát do týdne.

Spokojené miminko je zcela zásadní starostí každé maminky. Ale k tomu je nutná i spokojenost maminky, proto na sebe v žádném ohledu nezapomínejte. Důležitá je rovnováha.

Potřebujete poradit? Bez obav se obraťte na tým našich odborníků, kteří jsou připraveni na vaše dotazy.

Online poradna zdarma

Zdroj: www.dobry-spanek.cz, idnes.cz, www.mixafrancie.cz

Foto: Pixabay.com, www.mixafrancie.cz

 

Vnímáte negativní vliv nedostatečného spánku na stav své pleti? Diskutujte o svých zkušenostech s ostatními maminkami.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook