Kdy přichází na řadu odsávačka?


Bez potřebných informací se to může zdát jako zbytečnost, možná i výmysl dnešního technického světa. Řeč je o odsávačce mateřského mléka. Jak funguje a kdy může pomoci, nebo dokonce nastartovat laktaci a následně úspěšné kojení?
Kdy přichází na řadu odsávačka?

Laktace je zcela přirozený proces zajišťující výživu mláďat všech savců, kam patříme i my. V lidském světě je ale čím dál více komplikací, které mohou laktaci negativně ovlivnit nebo ji dokonce úplně zastavit.

Laktace a mléčné žlázy

Nejprve je třeba porozumět principu celého procesu. Mléčná žláza je tvořena žlázovou, tukovou a pojivovou tkání. Tuková tkáň ovlivňuje zejména velikost a tvar prsu, žlázová tkáň je zodpovědná za tvorbu mléka. Z tohoto faktu jasně vyplývá, že úspěšnost kojení rozhodně nesouvisí s velikostí prsou.

Mléčná žláza

 

1 - hrudní stěna, 2 - prsní sval, 3 - lalůčky žlázové tkáně, 4 - bradavka, 5 - dvorec, 6 - mléčný kanálek, 7 - tuková a pojivová tkáň, 8 - kůže

Zdroj: cs.wikipedia.org

Laktace a hormony

Už od samého počátku těhotenství jsou mléčné žlázy stimulovány celou řadou hormonů. Díky progesteronu se zvětšuje žlázová tkáň, proto k prvním příznakům těhotenství patří právě citlivá a zvětšená prsa. Estrogeny potom způsobují zvětšování celého vývodného systému mateřského mléka.

Již v druhém trimestru se do celého procesu zapojuje prolaktin, který může i v této fázi těhotenství uvolnit první kapičky mleziva. Hladina tohoto hormonu během těhotenství postupně stoupá. Zajímavé je, že několik hodin před porodem hladina klesne, aby se celý organismus mohl soustředit výhradně na samotný porod, a potom opět stoupá.

Během porodu se do krve matky uvolňuje další důležitý hormon – oxytocin, který má samozřejmě zcela zásadní vliv na porod, neméně důležitou roli však hraje i při laktaci. Je zodpovědný za samotné uvolňování mateřského mléka tím, že stimuluje hladkou svalovinu v okolí mléčných žláz.

Plný nástup laktace a sací reflex

Od prvních okamžiků na světě je dítě obdařeno sacím reflexem. Právě proto jsou pro zdárný nástup laktace a úspěch kojení tolik důležité první chvíle hned po porodu. Ideální je poporodní bonding, kdy je právě narozené dítě přiloženo na kůži matky a je mu dán prostor pro první přisátí se k matčině prsu. Příroda sama zařídila vše tak, aby byla výživa novorozence zajištěna. Vše je dokonale propojeno, reflex dítěte i hormony v těle matky. Jenže právě tohle je zlomový okamžik, který bohužel často přirozené procesy zkomplikuje.

U narozeného dítěte okamžitě nastupuje sací reflex.

Komplikace nástupu laktace

V běžných porodnicích, zejména ve velkých městech, není dostatek času a prostoru nechat v klidu vše přirozeně plynout. Dítě je hned po porodu separováno od matky kvůli nutným vyšetřením a standardním postupům, kvůli zavedeným postupům po císařském řezu nebo čistě z nedostatku prostoru díky momentální vytíženosti porodnice. A problém je na světě. Potom už se vše na novopečenou maminku, tím spíš, pokud je prvorodička, jen sype. Dítě nemá dost sil na přisátí, tak mu dáme glukózu a později hypoalergenní umělou výživu, vám se stejně mléko ještě nespustilo, atd. Přitom si dítě v plexisklové postýlce na novorozeneckém oddělení instinktivně saje pěstičku a mamince na oddělení JIP, kde leží po císařském řezu, teče mlezivo do košile.

Odsávačka mateřského mléka jako první pomoc

Právě v tuto chvíli nastává ideální čas pro odsávačku mateřského mléka, respektive mleziva, aby novorozeně dostalo přes všechny překážky to, co potřebuje. V lepším případě by vám ji mohli půjčit přímo v porodnici, a nebo můžete být připravena a mít ji předem koupenou při ruce. Odsáté mlezivo potom můžete dát dítěti pomocí injekční stříkačky a svého malíčku, který mu vložíte do pusinky místo bradavky. Nepřipravíte dítě o sací reflex, a přesto dostane naprosto dokonalou výživu, kterou potřebuje, a vy zároveň podpoříte nástup laktace. Dítě získá i potřebnou energii, kromě dalších zásadních živin a protilátek, a pak je větší šance, že při dalším přiložení k prsu už se přisaje samo a vše půjde, jak má.

Odsávačka mateřského mléka v šestinedělí

Může se stát, že i přes veškerou snahu ani po příchodu z porodnice domů, nebudete plně kojit. Můžete mít pocit, že máte mléka málo, nebo že dítě nepřibírá na váze tak, jak by mělo. I v tuto chvíli může významně pomoci odsávačka jako podpora laktace. Po nakojení dítěte z obou prsů, dejte ještě prostor odsávačce. Laktace rozhodně nefunguje tak, že se prsa mezi jednotlivým kojení nalijí a dítě pak mléko prostě vypije do poslední kapky. Naopak, jakmile se dítě přisaje k prsu, spustí se celý hormonální mechanismus a mléko se tvoří a spouští. A vzhledem k základnímu faktu, že nabídka se přizpůsobuje poptávce, je potřeba poptávku zvýšit a tím se zvýší i tvorba mléka. Takže v okamžiku, kdy dítě dopije, a vy nasadíte odsávačku, ideálně takovou, která odsává mléko z obou prsů najednou, dostane váš mozek impulz pro tvorbu mléka. Nejprve možná nějakou chvíli uvidíte, jak se jen „naprázdno“ stimulují vaše bradavky, ale třeba po pěti minutách najednou začne znovu stříkat mléko.

Naprosto skvělým pomocníkem je odsávačka v případě, že máte dvojčata, protože tam je mléka potřeba skutečně hodně. Navíc odsáté mléko můžete použít pro nakrmení jednoho dítěte, zatímco druhé kojíte, než zvládnete kojit obě najednou.

Odsávačku oceníte i pokud máte dvojčata.

Odsávačka jako pomocník při úlevě od nalitých prsou

I v případě, že máte mléka na rozdávání, vám může odsávačka udělat neocenitelnou službu. Dítě je spokojené, nakrmené a vy máte prsa stále nalitá mlékem, což může být značně bolestivé. Odstříkávání mléka jen pomocí vlastních rukou je náročné, neefektivní a navíc si můžete zbytečně poranit bradavky, už tak velmi citlivé. Odsávačka vám poskytne rychlou a účinnou úlevu.

Když potřebujete mateřské mléko do zásoby

Může se stát, že budete nutně potřebovat například k doktorovi a nestiháte se vrátit včas na kojení, nebo již začínáte pracovat a potřebujete mít prostě mléko v zásobě. Pak je odsávačka prostě naprostá nezbytnost. Jsou také situace, kdy musí maminka brát léky, které mohou přecházet do mléka. Je škoda, aby tak došlo k předčasnému odstavení dítěte a zastavení laktace. Stačí po tu dobu mléko pravidelně odsávat a po vysazení medikace dál pokračovat v kojení. Navíc můžete mít právě pro tyto nečekané situace připraveny zásoby mléka v mrazáku, protože i to je možné. Pro zmrazení mateřského mléka existují dokonce i speciální nádoby přímo pro tento účel.

Elektrická odsávačka mateřského mléka

Běžně k dostání jsou odsávačky manuální a elektrické, které jsou nesrovnatelně výkonnější. Podtlak, který vytváří novorozenec sáním, je nad očekávání silný. Manuální odsávačky nejsou technicky schopné takto silný podtlak vyvinout, proto je tento typ odsávaček dostačující spíše pro maminky, kterým mléko teče proudem a potřebují jen rychlou úlevu. Ve všech ostatních případech se skutečně vyplatí investovat do odsávačky elektrické.

Elektrická odsávačka mléka je nejvýkonnější.

 

 

Elektrická odsávačka mateřského mléka, s praktickými studenými/teplými polštářky pro potřebnou úlevu.

Dostupná ve třech variantách dle velikosti příslušenství.

Akční cena od 949,- Kč

Koupit

 

 

 

 

Bez odpočinku, vydatného jídla a pitného režimu se neobejdete

Ať už jste v jakékoli fázi laktace a kojení, nezapomínejte pečovat sama o sebe. Je to přece jen vaše tělo, které mléko produkuje. A přestože je vše dokonale zařízené, vaše tělo potřebuje dostatek energie, živin a tekutin, aby mohlo tvořit tento dokonalý produkt, jakým mateřské mléko bezpochyby je.

Zdroje: kojeni.cz, porodnice.cz, pediatriepropraxi.cz

Foto: pixabay.com, pexels.com, Lunzo.cz, archiv redakce

Používaly jste odsávačku mateřského mléka nebo o ní uvažujete? Diskutujte s ostatními maminkami o svých zkušenostech i případných obavách.

Anketa

Pomohla vám odsávačka mateřského mléka?
33.33 %
0 %
66.67 %
celkem hlasovali 3 lidé

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook