27. týden těhotenství

20.10.2019 Monika Burešová

Tímto týdnem se právě dostáváme na konec druhého trimestru. Do porodu tak zbývají už jen tři měsíce! Kolik miminko měří a váží? A co se schovává za škytavkou rostoucího miminka?
27. týden těhotenství

Velikost miminka

Velikost plodu se na začátku těhotenství měří od hlavičky k zadečku. Od zhruba 20. týdne těhotenství se již délka počítá jako součet délky hlavičky, těla a nožiček, tedy od hlavy k patě. Ve 27. týdnu už miminko dosahuje délky kolem 37 cm. Váha se pohybuje přibližně kolem 875 g.

Jak se vyvíjí vaše miminko

Vaše miminko je velmi aktivní. I pro vaši rodinu už může být v tomto období snazší pocítit jeho pohyby. Protahuje se a procvičuje si úchop. Také se začíná usmívat – hlavně ve spánku. Může už také otevřít oči a pozorovat okolní světla a stíny. Přesto má ale stále po většinu času oči zavřené. V pravidelných intervalech spí a je vzhůru. Spánkový režim miminka je zcela nezávislý na aktivitě maminky a jejím stavu bdění a spánku. Orgány dítěte i jeho imunitní systém jsou stále ve vývinu. Plíce sice také nejsou zcela zralé, nicméně pokud by došlo k předčasnému porodu, bylo by dítě za pomocí přístrojů dýchat. Můžete cítit, že dítě v děloze škytá. Právě škytavka je známkou vývoje plic.

Anketa

Cítila jste, že vaše miminko v bříšku škytá?
60 %
40 %

V tomto okamžiku již vypadá vaše dítě proporčně stejně jako miminko při narození, jen je menší. Pozice vašeho dítěte v děloze se stále mění a bude se i nadále měnit až do konce těhotenství.

Sbírejte informace

Může být přínosné přečíst si o různých tématech souvisejících s těhotenstvím a porodem. Například jak zvládat bolest během porodu nebo o tom, jak rozlišit poslíčky od skutečných kontrakcí. Čerpání informací vám pomůže cítit se jistěji a budete lépe připravená. Pokud ještě váháte s výběrem jména, můžete si s partnerem otevřít knihu se jmény a jejich významy. Určitě se u toho i pobavíte a zároveň si užijete vzájemnou blízkost.

Díky čerpání informací budete na vše připravená.

Pigmentace

Můžete si na svém těle všímat nadměrné pigmentace. Je to z toho důvodu, že po celou dobu těhotenství zvyšuje vaše tělo produkci melaninu. Jedná se o pigment, který způsobuje, že kůže vypadá tmavší. Možná zaznamenáte, že vaše bradavky jsou tmavší. Také se na vašem břiše může vyskytnout tmavá vertikální linie zvaná linea nigra. U některých maminek se také mohou vyskytnout tmavé skvrny na tvářích, nosu a na čele zvané chloasma. Tyto změny tónů pleti jsou obvykle dočasné a měly by po porodu zmizet. Abyste tyto skvrny co nejvíce eliminovaly, vyhýbejte se slunečnímu záření, které může tyto tmavé skvrny zesílit. Pokud se slunečnímu záření nemůžete vyhnout, použijte alespoň krém s vysokým faktorem.

Křeče v nohách

Děloha se stále zvětšuje a zároveň roste vaše celková hmotnost, následkem toho dochází k utlačování žil a nervů v oblasti pánevního dna a taky k přetěžování nohou. A další, ne zrovna příjemný, těhotenský neduh je tady. Křeče v nohách. Častěji se objevují v noci, ale mohou vás potrápit i během dne. Jako rychlá pomoc se doporučuje postižený sval propnout a následně promasírovat. Předcházet křečím můžete dostatečným pitným režimem, vhodným jídelníčkem s dostatkem minerálů, zejména vápníku, hořčíku a sodíku, a taky lehkým cvičením a dostatečnou relaxací. Platí zde také podobná preventivní opatření jako u křečových žil, kompresními punčochami rozhodně nic nezkazíte.

V těhotenství se často objevují živé sny.

Živé sny

Není neobvyklé mít během těhotenství nějaké zvláštní sny, zejména ve třetím trimestru. Některé mohou být sice zábavné, ale někdy mohou narušit dobrý spánek. Je proto dobré si dát před spaním malou svačinku s vysokým obsahem bílkovin. To zajistí zvýšení hladiny cukru v krvi. Můžete si zkusit zobnout třeba trochu arašídového másla, másla nebo sýru.

Ať už vás těhotenstvím provází i drobné neduhy anebo se cítíte skvěle, užívejte si, pečujte o sebe a nezapomínejte odpočívat.

Potřebujete poradit? Bez obav se obraťte na tým našich odborníků, kteří jsou připraveni na vaše dotazy.

Online poradna zdarma

Zdroje: www.tehotenstvi.czwww.gynprenatal.cz, FENWICKOVÁ, E. Velká kniha o matce a dítěti. 14. vyd. Bratislava: PERFECT a.s., 2008. ISBN 978-80-8046-407-3.

Foto: Pxhere.com

Zdály se vám v těhotenství neobvykle živé sny? Podělte se o své zkušenosti s ostatními maminkami.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook