Těhotenská cukrovka

27.11.2018 K. A. Vyternová

Co to těhotenská cukrovka vlastně vůbec je? Je test na těhotenskou cukrovku bezpečný pro miminko? Je možné se mu úplně vyhnout? Když je mi v průběhu testu špatně, znamená to něco? To jsou asi nejčastější otázky, na které nastávající matky hledají odpověď nejen v internetových diskuzích. Pojďme se společně podívat tomuto druhu cukrovky na zoubek.
Těhotenská cukrovka

Ženy často řeší, jestli si nechat udělat test na těhotenskou cukrovku. Když si ho udělat nechají, snaží se hned zjistit výsledek aspoň tak, že se porovnávají s ostatními nastávajícími maminkami, jestli jim z testu bylo špatně a jak jim test dopadl. Přitom jediné podstatné je, jaké jsou možné dopady těhotenské cukrovky na dítě a na ně samotné. Pozitivní je, že se s touto cukrovkou lze poprat tak, aby k žádným potížím nedošlo. Navíc platí, že čím dřív je objevena, tím lépe.

Co je to těhotenská cukrovka?

Těhotenská cukrovka je označení pro zvýšenou hladinu cukru v krvi, která se poprvé prokáže až během jiného stavu. Začíná nejčastěji ve druhé polovině těhotenství a odezní po porodu, nejpozději na konci šestinedělí. Trpí jí až 20 % těhotných žen. Fakt, že ji během prvního těhotenství žena neměla, neznamená, že i její druhá gravidita bude v tomto ohledu bezproblémová. Jakmile se ale objeví během jednoho těhotenství, téměř jistě se bude opakovat i u dalšího.

U koho cukrovka hrozí?

Čím je těhulka starší, tím je pravděpodobnější, že bude tímto typem diabetu trpět. Běžná je tedy u žen po 30, ale i u obézních a těch, které nežijí příliš zdravým způsobem života, špatně se stravují a málo se pohybují. Těhotenská cukrovka se ale nevyhýbá ani štíhlým a sportovně založeným ženám. Mohou k ní mít vrozené dispozice.

Imagem

Jaké jsou její dopady na ženu a dítě?

Pokud se žena nebude s těhotenskou cukrovkou léčit, hrozí jí vysoký krevní tlak i obávaná preeklampsie, která zase bez léčby může přerůst ve smrtelně nebezpečnou eklampsii. Dále pak může trpět infekcemi a může mít i větší porodní poranění. Pokud totiž její děťátko neumře už v děloze, narodí se pravděpodobně hodně velké, nejspíš bude mít přes 4 kg, ale jeho orgány nebudou dozrálé. Může mít problémy s dýcháním a se srdečním rytmem. Novorozenecká žloutenka bude mít v jeho případě horší průběh. Po narození takové dítě trpí naopak sníženou hladinou cukru v krvi, protože bylo zvyklé na vyšší dávky cukru. Časem může trpět dětskou obezitou, cukrovkou 2. typu, mozkovými dysfunkcemi, poruchami soustředění a hyperaktivitou (ADHD).

Jak se provádí test na těhotenskou cukrovku?

Mezi 24. a 28. týdnem gynekolog ženu pošle na orální glukózový toleranční test (OGTT). Na ten musí těhotná dorazit nalačno, maximálně může pít vodu. Pak jí odeberou krev, pokud bude hladina cukru v krvi nižší než 5,1 mmol/l, dostane vypít roztok se 75 g glukózy, tedy cukru. Nápoj je to až ohavně sladký (či sladkokyselý vzhledem k případnému obsahu kyseliny citronové), takže lze chuťově jen velmi těžko s něčím zaměnit. Pro ženu není nijak nebezpečný. Koneckonců člověk během dne stráví i mnohem větší množství cukru. Tento zátěžový test tak není vhodný pouze pro ty, které už cukrovkou trpí. Hodinu po vypití sladkého nápoje žena absolvuje další odběr krve. O další hodinu později jí krev odeberou znovu a tím pro ni test končí. Test spočívá ve zjišťování rychlosti odbourávání cukru v krvi. Zatímco během testu není dovoleno jíst, ani se jakkoli, byť jen minimálně, fyzicky namáhat, po poslední vydané zkumavce krve se žena může najíst a odejít domů.

Nevolnost během testu a výsledky

Na internetu si ženy často předávají zkušenosti s testem. Jedny po vypití roztoku zvracely, jiné ne. Všelijak se pak dohadují, co to může znamenat a zda je dle toho možné odhadnout, zda netrpí těhotenskou cukrovkou. To ale opravdu možné není! Koneckonců během těhotenství se různě mění chutě, některé věci nelze ani cítit a ano, po jiných se rovnou zvrací. Ať už je těhotné po té dobrotě špatně nebo ne, nic to neznamená. Výsledek jí může s jistotou sdělit jen lékař na základě vyhodnocení testu.

Je možné jinak poznat, že má žena těhotenskou cukrovku?

Výše popsaný test je zatím bohužel jediným způsobem, jak cukrovku odhalit. Sama na sobě těhotná nic nezpozoruje. Příznaky přicházejí až u dlouhodobě neléčené cukrovky, na což v žádném případě není bezpečné čekat. K těmto příznakům pak patří časté močení, neustálá žízeň, zvýšená únava, častější infekce a horší hojení ran.

Imagem

Jak vypadá léčba?

Po zjištění těhotenské cukrovky, i kdyby jen lehké, by měl lékař těhotnou odeslat do diabetologické poradny. Tam budete o všem informována a dále sledována. Ženy s těhotenskou cukrovkou by měly domů dostat glukometr, díky kterému z kapky krve z prstu změří hladinu cukru v průběhu dne. Léčba samotná se skládá z diety, kdy, jednoduše řečeno, je třeba omezit cukry, dále pak je doporučován pohyb a v těžších případech je pak nutné podávat inzulin.

I když se žena těhotenské cukrovky zbaví do konce šestinedělí, je zde přece jen riziko pozdějšího onemocnění cukrovkou 2. typu, proto jsou nutné pravidelné kontroly a dodržování zásad zdravého životního stylu.

Imagem

Zdroj (foto): Pixabay.com

Setkala jste se s těhotenskou cukrovkou? Jak na ni vzpomínáte?

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook