25. týden těhotenství


Právě jste se přehoupla z šestého do sedmého lunárního měsíce těhotenství. V tomto období vás čeká vyšetření na gestační diabetes nebo-li těhotenskou cukrovku a odběry pro zjištění hladiny železa v krvi. Do gynekologické poradny teď budete chodit každé 3 týdny. Sedmý měsíc těhotenství mohou provázet nepříjemné sny spojené s porodem či rodičovstvím i časté střídání nálad. Stávají se pro vás kvůli velkému bříšku i běžné činnosti náročnější? Budí vás miminko v noci ze spaní?
25. týden těhotenství

Rostoucí děloha vás může pěkně potrápit

Rostoucí děloha již dosahuje pár centimetrů nad pupek. Bříško je stále více objemné a vy můžete přibrat na váze i kilo za týden. Jak se děloha zvětšuje, tlačí na všechny orgány. To může vyvolávat pálení žáhy, dušnost, potřebu častého močení nebo hemoroidy. Dostatečně odpočívejte a dodržujte pitný režim 2,5-3 litry vody denně!

Nemůžete to rozdýchat?

Zadýcháváte se na procházkách, při chůzi do schodů nebo přezouvání? To je zcela přirozené, jak děloha roste a tlačí vám na plíce. Je vhodné provádět jednoduchá dechová cvičení, uvolňovat hrudní oblast (třeba masáží nebo při cvičení) či zvolit pomalejší chůzi. Je také možné, že začnete krvácet z nosu. Nelekejte se, příčinou jsou více prokrvené sliznice v těle.

Nestyďte se odpočívat.

Těhotenská cukrovka

Kromě pravidelných kontrol u gynekologa, čeká maminky mezi 24. a 28. týdnem těhotenství vyšetření na těhotenskou cukrovku, tzv. OGTT. Neléčená zvýšená hladina cukru v krvi by se mohla negativně odrazit na průběhu porodu i na vývoji miminka. Pro lepší využitelnost inzulinu je v těhotenství důležitý chróm. Některé doplňky stravy jej obsahují v kombinaci s jinými živinami, které budoucí maminky tolik potřebují. Například s kyselinou listovou, vitamínem C, vitamíny skupiny B či s železem.

Anketa

Potkala vás těhotenská cukrovka?
33.33 %
66.67 %

Strach z porodu

V tomto období se vám mohou zdát živé sny spojené s porodem či nastávajícím mateřstvím. Některé mohou být i velmi nepříjemné a probouzet ve vás strach. To je normální, ničeho se nebojte. Věřte, že to hravě zvládnete. Psychická pohoda maminky je pro porod i spokojené miminko to nejdůležitější. Ke klidu vám mohou pomoci nějaké knihy o příchodu miminka na svět, výchově nebo mateřství.

Pokud se vám v noci špatně spí, dopřejte si před ulehnutím do postele uvolňovací cvičení a relaxační koupel s levandulí, meduňkou nebo mandarinkou. Ty mají blahodárný vliv na naši psychickou pohodu. I pohyby miminka a velké bříško mohou zapříčinit neklidný spánek. V takovém případě se nestyďte zdřímnout si přes den. Na odpočinek máte nárok, po porodu vás čeká ještě mnoho bezesných nocí.

Jak je na tom miminko?

Vnímá a slyší vše, co se kolem něj děje. Zná váš hlas, který je mu nejbližším obrazem jeho maminky a může mít už i svou „oblíbenou“ hudbu. Bez obtíží rozlišuje světlo a tmu, ale stále většinu času prospí. Když zrovna neodpočívá, je dítě velmi čilé, jeho kopání nožičkami a mávání ručičkami určitě často pociťujete. V děloze má miminko již málo místa, a tak jsou jeho nárazy mnohem intenzivnější než dříve. Aktivita plodu je známkou, že je děťátko bdělé a zdravé. Maminky s klidnějšími dítky se ale nemusí bát, intenzita a frekvence pohybů je u každého miminka jiná.

Co všechno už děťátko umí

V této době měří miminko kolem 30 centimetrů a váží zhruba 650 gramů. Dítě začíná využívat živiny na vytvoření podkožního tuku. Tento akt se výrazně projeví na váhovém přírůstku i na barvě pokožka. Ta již nebude průsvitná. Miminku se dotváří plíce, trávicí soustava a mozek. V mozku začínají pomalu zrát nervové buňky.

Miminko pomalu otevírá oči, začínají fungovat zrakové nervy. Pokud byste posvítila baterkou na bříško, dítě se za zdrojem světla otočí. Sluch je také zcela vyvinut. Děťátko v děloze slyší dokonce i vysoké tóny, které dospělí uchem neslyší. Také hmat miminku plně funguje. Děťátko například cítí, když si nahmatá vlastní nožku.

Zapojte tatínky.

Miminku se dotváří plíce

Dítě si stále uvnitř bříška cvičí dýchání mimo dělohu. Nadechuje a vydechuje plodovou vodu. Dýchat samostatně by ovšem ještě nezvládlo. Miminko stále nemá v plicních sklípcích vyvinuty buňky, které produkují látku surfaktant (aktivní látka, jenž zamezuje úplnému splasknutí plic při výdechu). Ty se dotvoří během několika následujících týdnů.

Tatínkové v tom

Stále více si období gravidity užívají nejen maminky ale i budoucí tátové. Můžete tento čas zájmu využít k výběru jména, naplánování dětského pokoje nebo jen ke vzájemnému sblížení. Tatínky můžete potěšit zvukem dětského srdíčka při vyšetření ozev nebo fotečkou z ultrazvuku. Krásné chvíle ve třech (nebo více) strávíte i společným hlazením bříška ve chvíli, kdy je miminko aktivní.

Přemýšlíte, jak připravit miminku ten nejkrásnější pokojíček? Připravili jsme pro vás akční nabídku.

Imagem

Akční nabídka vybavení dětského pokojíčku

 

Zdroj: www.jaknamaterstvi.cz, www.zdravotniradce.cz, www.whattoexpect.com

Foto: Pixabay.com, Pexels.com, Unsplash.com

Cítily jste se v sedmém měsíci velmi unaveně? Užívaly jste nějaké doplňky stravy? A jak jste na tom byly s pohybem a nemocemi? Zavzpomínejte spolu s ostatními maminkami.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook