Jak vybrat jméno pro miminko?


Pro nastávající rodiče je výběr jména obzvláště významnou úlohou. Jsou tací, kteří mají o jménu svého dítěte jasnou představu dávno před jeho narozením. Někteří ale do poslední chvíle tápou. Bude se jmenovat Rufus po dědečkovi? Měla bych ke klasickému českému příjmení zvolit běžné české jméno? Nebude cizí jméno mému dítěti v budoucnu spíše na obtíž? Výběr vhodného jména mnohdy není tak jednoduchou záležitostí, jak by se mohlo zdát.
Jak vybrat jméno pro miminko?

Jméno je součást naší osobnosti

Při výběru je dobré myslet i na to, že dané jméno bude dítě doprovázet celý jeho život. Chtě nechtě se vybrané jméno stane součástí jeho osobnosti, a dítě i druzí lidé si k onomu jménu vytvoří jistý citový vztah. Z toho důvodu bychom měli být opatrní při výběru moc tvrdých jmen pro dívku, či naopak příliš jemných jmen pro kluka.

Jména a s nimi spojené sociace

Co se vám vybaví, když se řeknou jména Adolf, Leonardo, Sigmund, Abraham, Ariel, Esmeralda, Emanuel nebo třeba Noe? Občas rodiče dávají dětem jména svých oblíbených postav z večerníčků, jména po slavných nebo známých osobnostech či postavách z filmů.

Ne vždy to musí být škodu. Někdy se ale taková jména mohou stát pro jejich nositele zdrojem posměchu či předsudků. Pojmenujete-li například své dítě po slavném umělci, může se od něj ve škole očekávat, že bude mít výtvarné nadání. Přitom se může stát, že zrovna nějaký Pablo nebude vůbec umět kreslit, některý Wolfgang zas nebude mít hudební sluch a zase naopak ne každý Honza musí být hloupý.

Imagem

Vlastní zkušenost

Mnoho jmen určitě zavrhnete jen proto, že s nimi máte již nějakou špatnou zkušenost. Například pokud vás ve škole pořád otravoval uštěpačný Jakub, těžko dáte svému dítěti právě tohle jméno. Jestli vám zlá Kačenka ve školce kradla hračky, nejspíše tohle jméno pro vaši holčičku rovnou zavrhnete.

Je pochopitelné, že se naše vlastní pocity z různých jmen promítnou do výběru. Je ale také dobré, brát volbu jména s nadhledem a dát šanci i těm jménům, se kterými si spojujeme neblahé zážitky. Nakonec, můžeme tím tento nepěkný zážitek přepsat na velmi příjemný, spojený s tím nejmilejším, co máme.

Česká versus cizí jména

Tradiční česká jména byla u nás hojně nahrazena zahraničními jmény či cizími tvary našich jmen. Tak například z Viléma se stal William, Růženu nahradil cizí tvar tohoto jména, Rose. I když se v Česku zase pomalu vracíme zpět k našim tradičním jménům, zůstávají u nás cizí jména velmi oblíbená. Lidé rádi užívají cizích jmen hlavně kvůli jedinečnosti a nízké četnosti. Takových Martinů totiž může být ve třídě hned pět, a s takovým běžným jménem snadno splynou s davem. Zato Bruno může být ojedinělý, a tím pádem i dobře zapamatovatelný. Ale ani to nemusí být pravidlem, velmi záleží na osobnosti.

I u českých jmen se setkáváme s jedinečností. Nepříliš běžná jsou třeba ženská jména Ludmila, Otýlie, Svatava nebo Božidara. Z mužských jmen jsou ojedinělá například Spytihněv, Zbyslav, Radoslav nebo Ctibor.

Kontrast či harmonie s příjmením

Křestní jméno tvoří s příjmením jeden celek. A proto by si spolu měly „sednout“.  Pokud máte zdlouhavé příjmení, dlouhé jméno by mohlo být dítěti spíše na obtíž. Tak například Jeremiáši Vrubozubeckému bude ve škole podpis trvat asi podstatně delší dobu než jeho spolužákům.

V jiném případě řeší někteří rodiče při výběru rýmování jména a příjmení, například Mirek Rynek. Někteří by takové spojení ihned zavrhli, jiným rýmující se jméno s příjmením nevadí.

Stejně tak jsou odlišné pohledy na křestní jména, která jsou stejná nebo podobná s příjmením. Například Petr Petr, Michal Michalík, Lukáš Lukavec, Mirek Mireček apod. Není hned potřeba se takovým spojením striktně vyhýbat. Některá jsou svými nositeli dokonce velmi kladně hodnocena.

Neobvyklé spojení také může tvořit cizí jméno s ryze českým příjmením a naopak. Tak například může znít trochu neohrabaně Dorrian Novák nebo Božena Waldor. Ovšem i zde platí – proti gustu žádný dišputát.

Imagem

Význam jména a jiné hodnoty

Přemýšlíte, jaký nejcennější dar dát svému dítěti k jeho narození? Darujte mu křestní jméno. Vy sama víte nejlépe, jaké asi vaše dítě, po vás a vašem partnerovi, bude. A také víte, co byste mu ráda do života přála. Zkuste s partnerem vybrat takové jméno, kterým dítěti dáte do vínku to, co bude v životě potřebovat nebo to, co byste mu ze srdce přáli. Tak jako to dělají dobré sudičky.

Někteří rodiče dbají také na astrologické hodnoty, na vhodný výběr jména vzhledem ke konstelacím, předurčením v čase, ročnímu období apod. S výběrem si můžete skutečně pořádně vyhrát. Možná právě tak najdete to „nejlepší“ jméno pro vaše miminko.

Online pomoc – databáze jmen

Křestní jméno vašeho děťátka vzbudí ve vaší rodině jistě vlnu reakcí. Nejen s partnerem budete muset najít společnou řeč. Vyslechnete si nejspíše také názory babiček, popřípadě tet a sourozenců na váš výběr. Nakonec je ale volba jen na vás a vašem partnerovi. Výběr jména by se rozhodně neměl stát zdrojem hádek. Pokud se s partnerem nemůžete shodnout na jméně, najděte si společný čas k tomu, abyste o jménu konstruktivně diskutovali. Oba si můžete sepsat seznam oblíbených jmen a postupně se k nim vyjadřovat. Jestli si s výběrem nevíte sami rady, můžete použít některé z online databází jmen. Na internetu najdete jména česká i zahraniční, jejich četnost, popřípadě i jejich význam a původ.

Pořadí oblíbenosti jmen

Pořadí  Chlapecká jména Pořadí Dívčí jména
1. Jakub 1. Eliška
2. Jan 2. Anna
3. Adam 3. Sofie
4. Matyáš 4. Ema
5. Tomáš 5. Tereza

Dostojí svému jménu?

Ať už vyberete jakékoliv jméno, nakonec bude záležet na dítěti samotném, jakým způsobem se k němu postaví. Jeho osobnost může a nemusí vybranému jménu dostát. Pokud by se křestní jméno mělo pro dítě stát zdrojem psychických potíží, existuje možnost změny jména, jakmile dítě dosáhne zletilosti, či se souhlasem zákonného zástupce.

Zdroj: Krestni-jmena.cz, Nasejmena.cz, Kdejsme.cz, Czso.cz

Foto: Pixabay.com

A co vy, jste spokojeni se svým jménem? Podle čeho jste vybírali jméno pro své děťátko? Podělte se o svá oblíbená jména, i jména svých dětí, s ostatními.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook