Chystáte se s dětmi na první dovolenou?

05.08.2019 Monika Burešová

Kdy je ten nejlepší čas vyrazit s dětmi na první dovolenou? Na tuto otázku není tak úplně jednoduché odpovědět, jelikož každá rodina je svým způsobem specifická, má jiné zvyklosti a preference. Existuje ale pár tipů, podle kterých je možné se řídit.
Chystáte se s dětmi na první dovolenou?

Kdy raději ne

Obecně se nedoporučuje žádné velké cestovánínovorozeneckém období, kdy si všichni rodinní příslušníci teprve pomalu zvykají na zcela novou situaci. Samotné miminko většinu tohoto období prospí a potřebuje převážně maminku jako zdroj jistoty a lásky. Není pro něj důležité, jestli je doma nebo na chalupě. Také je třeba brát v potaz možné zdravotní komplikace a dostupnost lékařské péče. Balení, organizace dovolené i samotné cestování může v tomto křehkém období způsobit více škody než užitku.  

Kam s dětmi vyrazit?

Tato otázka je v případě první dovolené s dětmi zcela zásadní. Každý si ideální dovolenou představuje jinak – někdo na vodě, druhý miluje túry, další dává přednost památkám. V případě dovolené s dětmi je ale hlavní zohlednit potřeby dítěte a případně na nějaký ten rok slevit ze svých nároků. Přece jen každý, kdo má děti, ví, jak lehce se může zvrhnout pohodová dovolená v horor v podobě věčně protivných a nespokojených dětí. Řídit se heslem spokojené dítě = spokojený rodič je v těchto případech určitě moudré.

Zázemí je důležité

Čím menší dítě, tím více rodiče ocení zázemí, které je pro pohodovou atmosféru velkým dílem zásadní. Ať už využijete plnou penzi nebo své kulinářské umění uplatníte i na dovolené, jistě oceníte střechu nad hlavou. Hlavně v případě nepřízně počasí, které je často nevyzpytatelné. Ideálním místem tak může být chata, penzion či hotel.

Děti jsou vítány

Spousta ubytovacích zařízení je dnes připravených pro rodiny s malými dětmi.  V jídelnách nechybí dětské židličky a hrací koutky, dětské prolézačky na zahradách lákají děti ke hře a oplocené objekty zamezí malým uprchlíkům prozkoumat ten lákavý nepoznaný svět. Tohle všechno určitě nejedni rodiče ocení.

Dětem ke spokojenosti stačí písek s kyblíkem a lopatkou

Výlety po okolí

Zjistěte si, co zajímavého se v okolí vašeho ubytování nachází. S těmi nejmenšími můžete podniknout pěší výlet s kočárkem, milovník cyklistiky dá přednost výletu na kole s cyklovozíkem. A pokud jste zastánci nošení dětí po vzoru indiánských babiček, můžete se dostat i na místa pro kočárky hůře dostupná. Třeba zkusit některou ze stezek bosou nohou, které v poslední době rostou jako houby po dešti.

Anketa

Absolvovali jste dovolenou u moře před prvními narozeninami dítěte?
26.67 %
73.33 %

Moře nebo chalupa?

Rodiče by neměli jezdit na zahraniční dovolenou s dětmi, které nemají základní očkování a to je zhruba do půl roku života dítěte. To by mohlo být dost nebezpečné. V případě cesty do zahraničí taky nezapomeňte na cestovní pojištění. Bez něj by se vám mohl případný pobyt v nemocnici pěkně prodražit. Třeba jen třídenní hospitalizace může přijít v západní Evropě i na půl milionu korun. Taky je třeba brát v úvahu, že lékařská péče v Česku je přece jen na vyšší úrovni, než na jih od Evropy.

Na dovolené je potřeba chránit děti před sluncem

Lékárnička na cesty

Tohle je nezbytná výbava pro všechny typy dovolené. A co všechno přibalit? Nejlepší je pojistit se pro všechny případy. V lékárničce by tedy neměl chybět sirup nebo čípky na snížení horečky, v případě střevních potíží nějaké léky na průjem a zvracení, potom také kapky do očí, uší, na rýmu a kašel. Pokud někdo trpí na alergie, nezapomeňte přibalit ani léky zmírňující alergické reakce. Zapomenout bychom také neměli na léky proti bolesti v krku, zklidňující krémy na spálenou pokožku, dezinfekci, náplasti a masti nebo gely, které uleví při poštípání hmyzem nebo zmírní bolest při podvrtnutém kotníku.

Méně je někdy více

Malé děti jsou nenáročné. Často jim stačí kousek přírody, aby si dostatečně vyhrály, a nepotřebují speciální program. Těm úplně nejmenším stačí vaše náruč, starším zase třeba trocha písku s lopatkami a bábovičkami. A pokud kolem sebe mají kolektiv dětí podobného věku, je to často ta největší výhra.

Bez kvalitního batohu, do kterého se vejde ta hora nezbytností, se neobejdete. A bez pohodlných bot, které vydrží i zátěž v podobě dítěte v nosítku, také ne. Ani vy, ani děti. A co teprve spacáky a další vybavení! Připravili jsme pro vás lákavou akční nabídku.

Batohy za akční ceny

Akční nabídka batohů

Imagem

Akční nabídka bot

 

Akční nabídka vybavení pro kempování

Akční nabídka vybavení do přírody

 

Zdroj: www.medikej.cz, nymbursky.denik.cz

Foto: pxhere.com

Kdy jste vyrazili na vaši první dovolenou s dětmi vy? Jaké byly vaše dojmy? Sdílejte své dojmy a zkušenosti s ostatními.

Jsem tu poprvé,
CHCI SE REGISTROVAT

Registrovat přes Facebook
VYTVOŘIT ÚČET ZDARMA

CHCI SE PŘIHLÁSIT
do svého účtu

Přihlásit přes Facebook